Przewodnik po zniczach: nowoczesne, artystyczne i ceramiczne - jak wybrać odpowiedni i prawidłowo dobrać wkład?

Dzień Wszystkich Świętych to święto przepełnione nostalgią, barwami jesieni oraz pięknie oświetlonymi cmentarzami. Oprócz wiązanek z prawdziwych bądź sztucznych kwiatów prym wiodą znicze. Przy ich wyborze kierujemy się emocjami, estetyką lub cenami. Niektórzy z nas wybierają eleganckie, klasyczne kształty zaś inni wolą bardziej artystyczne formy. Gros z nas zwraca również uwagę na czas palenia się wkładów. Jakie znicze będą przeważać na cmentarzach w tym roku? Który wkład wybrać, aby świecił długo niezależnie od warunków atmosferycznych? Poniżej poznasz odpowiedzi nie tylko na te pytania, ale również poznasz historię zwyczaju palenia zniczy na Wszystkich Świętych.

Skąd pochodzi zwyczaj palenia zniczy na Wszystkich Świętych?

Aby dowiedzieć się, jak wybrać znicz, najpierw warto zapoznać się z historią palenia zniczy na Wszystkich Świętych. Mianowicie wywodzi się ona z tradycji Dziadów, czyli czasów pogańskich. Noc z 31 października na 1 listopada nosiła wtedy nazwę Zaduszek. Zgodnie z wierzeniami ówczesnej ludności podczas tego dnia dusze wszystkich zmarłych wstępowały do świata żywych. Dlatego też w Zaduszki na cmentarzach, ulicach czy rozstajach dróg palono ogień, aby zbłąkane dusze mogły szybko dojść do celu podróży. Wysokie ogniska rozpalono także na grobach samobójców oraz osób tragicznie zmarłych, których mogiły znajdowały się poza cmentarzem. Ogień wstępował również dla zmarłych jako moc oczyszczająca, a żywych ochraniał przed nieczystymi bytami. Dzień Zaduszek był dniem radosnym. Nasi przodkowie poprzez hulaszczą zabawę chcieli ugościć zmarłych. Kolejne dni, czyli 1 i 2 listopada, były dniem zadumy i rozważań nad śmiercią.

Wraz z rozwojem chrześcijaństwa palenie ognisk zmieniło swój wymiar. Zostały one zastąpione świecami, które symbolizowały nadzieję na nowe życie. I tak, po dziś dzień, zapalone lampki oraz wieńce, są symbolem pamięci i troski o dusze najbliższych zmarłych. Światło pochodzące z wkładu znicza jest wyrazem wieczności.

Nowoczesne znicze – zobacz które z nich będą popularne w tym roku

Moda to pojęcie, które zagląda we wszystkie dziedziny naszego życia — od elektroniki po garderobę, kończąc na rzeczach użytku codziennego. Nic więc dziwnego, że najpopularniejsze znicze pojawiają się co roku niemal na każdym nagrobku. Warto jednak pamiętać, że eleganckie znicze zawsze będą odpowiadać najnowszym trendom. Elegancja i prostota to klasyka nad klasykami w każdej życiowej sferze. Jeśli klasyka jest bliska naszemu sercu, warto postawić na znicze wykonane ze szkła, o prostym stożkowym kroju. Lekkiej ekstrawagancji może dodać mały złoty lub srebrny element, w postaci krzyża bądź róży. W ostatnich latach panuje moda na groby monochromatyczne. Dlatego też warto skonsultować się z najlepszymi, aby wybrać podobne kształty czy kolory zniczy i wiązanek.

W 2022 roku do łask powracają również odkryte, znicze ceramiczne, które przy mało wietrznej pogodzie będą świecić się bardzo długo. A ulatujący z nich niewielki dymek, wprowadzi nas w nostalgiczny nastrój wypełnionymi pozytywnymi wspomnieniami. Wśród nowoczesnych zniczy, które w tym roku są najbardziej popularne, można wymienić znicze ledowe oraz znicze solarne. Jest to ten rodzaj, który niezależnie od warunków pogodowych będzie przyozdabiał nagrobek pięknym, sztucznym płomieniem.

Eleganckie znicze na cmentarz – przegląd zniczy ekskluzywnych, artystycznych i witrażowych

Jak wyżej wspomniano, znicze ekskluzywne to prostota. Jednak nie każdy ją lubi i dobrze się w niej odnajduje. Znicze artystyczne i znicze witrażowe z pewnością można zaliczyć do tych bardzo eleganckich. Warto dobrać do nich wiązankę w pastelowych barwach, aby to one grały pierwsze skrzypce. Witraże o różnych barwach pięknie odbijają światło i promienie słoneczne. Zaznaczają one również, podniosły charakter tego dnia, a ich sakramentalny charakter podkreśli emocji wobec zmarłego.

Piękne znicze to również te, które zostały stworzone przez osobę z indywidualnym stylem. Wybierając znicze artystyczne, możemy mieć pewność, że nie spotkamy ich na każdym nagrobku znajdującym się na cmentarzu. Dzięki nim możemy podkreślić naszą indywidualną osobowość, jak i osoby nam bliskiej, która 1 listopada obchodzi swoje święto.

Jak prawidłowo dobrać wkład do znicza? Kształt, wielkość i czas palenia

Wielu z nas przed zakupami zniczy przegląda gazetki z najpopularniejszych supermarketów. Wiąże się to nie tylko z chęcią kupienia dobrych zniczy, ale również z poszukiwaniem informacji na temat jak dobrać wkład do znicza. Pierwszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest wielkość i kształt znicza. 

Na rynku istnieje kilka rodzajów wkładów do zniczy, spośród których najpopularniejsze są:

  • wkłady parafinowe,
  • wkłady olejowe,
  • wkłady elektryczne.

Różnią się one od siebie czasem palenia zniczy oraz swoją trwałością. Więc jakie wkłady do zniczy będą najlepsze?

Parafinowe, elektryczne czy olejowe – który wkład do znicza będzie najlepszy?

Wkłady parafinowe są najpopularniejszym rodzajem wkładów do zniczy. Są one względne tanie, a ich cena waha się od 2 do 5 zł. W zależności od ich wielkości ich czas palenia wynosi od 3 do 7 dni. Płomień, jaki dają jest równy i mocny. Sprawdzą się one niezależnie od temperatury otoczenia.

Wkłady olejowe zawierają specjalne substancje, które pozwalają na bardzo długi czas palenia. Może on wynieść nawet do 9 dni. Stąd też w porównaniu do wkładów parafinowych są one trwalsze. Wiąże się to jednak z wyższą ceną, która może oscylować w granicach 10 zł. Wkłady olejowe palą się również bardzo równym i mocnym płomieniem.

Wkłady elektryczne to jedne z najnowocześniejszych i najtrwalszych. Dzięki zastosowaniu specjalnych diod do złudzenia przypominają tradycyjne wkłady. Wśród nich wyróżnia się dwa rodzaje: te z efektem światła stałego oraz drugie z efektem światła migającego, do złudzenia przypominającego płomień. Ich niezwykłą zaletą jest to, że palą się nawet w wietrzny, deszczowy dzień. Są zasilane bateriami, a ich czas palenia może wynieść nawet do 30 dni!

Gdzie kupić piękne znicze w najlepszych cenach?

Tegoroczne święto 1 listopada będzie z pewnością jednym z najdroższych w ciągu ostatniej dekady. W jakim miejscu kupić najtaniej eleganckie znicze? Z pewnością w tym okresie dużą popularnością cieszą się alejki ze zniczami w popularnych sieciach handlowych. Ceny i rodzaje zniczy dostępnych w supermarketach możemy bez problemu sprawdzić w cotygodniowych gazetkach promocyjnych. Wśród sklepów, które w swojej ofercie zawierają piękne znicze, jest m.in. KauflandBiedronka oraz Lidl.

Znicze Biedronka to seria eleganckich lampek, która nie tylko wpisuje się w najnowsze trendy, ale również wyróżnia się niebywałą trwałością i starannością wykonania. Wśród zniczy dostępnych w popularnych sieciach handlowych znajdziemy znicze witrażowe, artystyczne oraz klasyczne. Ich ceny są niezwykle konkurencyjne i z pewnością ucieszą każdego, kto w dzień Wszystkich Świętych odwiedza wielu zmarłych i potrzebuje sporego zapasu eleganckich lampek.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci