Mądry wybór bielizny termicznej na zimowe chłody i wycieczki w góry. Jak wybrać męską lub damską odzież termiczną z sieci handlowych?

Z aktywności na świeżym powietrzu warto korzystać o każdej porze roku, nawet po nastaniu zimowych chłodów. Jednak planując pieszą wędrówkę, wycieczkę w góry czy inną formę rekreacji, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jakim? W konfrontacji z niskimi temperaturami doskonale wesprze nas odzież termoaktywna i termiczna.

Czym różni się bielizna termoaktywna od bielizny termicznej?

Choć pojęcia te często są stosowane zamiennie, w rzeczywistości bielizna termiczna i bielizna termoaktywna spełniają nieco inne funkcje. Czym więc się one różnią? Podstawowym zadaniem bielizny termicznej jest zapewnienie ciepła. Odzież termiczna skutecznie izoluje przed chłodem, zapobiega nadmiernemu wyziębieniu organizmu, a często chroni też przed działaniem wiatru czy przemoczeniem. Bieliznę termiczną często wykonuje się z bawełny, wełny lub ich połączenia, przez co sprawdza się ona przede wszystkim podczas aktywności o niskiej intensywności. Po strój termiczny warto sięgać przed spacerami w mroźne dni, spokojnymi pieszymi wycieczkami, kuligami czy zimowymi spotkaniami na świeżym powietrzu.

Bielizna termoaktywna natomiast pomaga nie tylko zachować optymalną ciepłotę ciała, ale także odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Co jednak bardzo ważne, w przeciwieństwie do odzieży termicznej, strój termoaktywny nie ma rozgrzewać organizmu – utrzymuje oddane przez niego ciepło, chroni przed przedostawaniem się chłodu i odprowadza pot. Z tego powodu bielizna termoaktywna jest najczęściej wykonywana z materiałów sztucznych, takich jak polipropylen czy poliamid. Skład odzieży termoaktywnej może również zostać wzbogacony o jony srebra, które działają bakteriobójczo i redukują nieprzyjemny zapach.

Z uwagi na funkcje, jakie pełni bielizna termoaktywna, znajduje ona zastosowanie w nieco innych sytuacjach. Jest najlepszym wyborem w przypadku aktywności fizycznej o różnej intensywności oraz wszelkich sportach outdoorowych. Doskonale sprawdzi się podczas energicznego marszu, nordic walking, biegania, trekkingu w górach, wycieczki rowerowej czy jazdy na nartach lub snowboardzie. Bielizna termoaktywna nadaje się też do pracy fizycznej na świeżym powietrzu, pozwalając na utrzymanie optymalnej ciepłoty ciała i usuwając wilgoć z jego powierzchni.

 

Odzież termoaktywna w góry – jak dobrać odpowiednią z cyrkulacją temperatury i wilgoci?

Najlepsza odzież termoaktywna to taka, która umożliwia odpowiednią termoregulację. W praktyce oznacza to, że zapewni nam komfortowe samopoczucie zarówno podczas spokojnej pieszej wycieczki, jak i intensywnego marszu. Dzięki prawidłowo dobranej bieliźnie termoaktywnej nie grozi nam ani przemarznięcie, ani przegrzanie podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Jaka odzież termoaktywna damska, męska lub dziecięca nam to zagwarantuje? Dobra bielizna termoaktywna:

  • jest wykonana z mieszanek poliamidu, poliestru, elastanu czy wełny merino,
  • bezpośrednio przylega do ciała, sprawiając wrażenie drugiej skóry,
  • jest wygodna i miękka w dotyku, co przekłada się na komfort noszenia,
  • efektywnie odprowadza nadmiar wilgoci,
  • utrzymuje suchość skóry na wysokim poziomie,
  • zachowuje optymalną ciepłotę ciała.

 

Koszulka termoaktywna w góry – luźna czy obcisła? Która będzie lepsza i kiedy?

Jednym z kluczowych aspektów, jakim należy się kierować, kupując odzież termoaktywną, jest właściwe dopasowanie kroju i rozmiaru. Krój możemy dobrać, polegając na osobistych preferencjach, jednak już rozmiar koszulki musi być wybrany bardzo starannie. Dlaczego? By bielizna termoaktywna prawidłowo spełniała swoją funkcję, powinna być dopasowana, a nawet obcisła. Jeżeli koszulka będzie zbyt luźna i nie będzie przylegać do ciała, wilgoć nie może być odpowiednio transportowana na zewnątrz i pozostaje na skórze.

 

Odzież termoaktywna czy włókna naturalne?

Wiele osób zastanawia się także, czy lepszym rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna, czy odzież z włókien naturalnych. Nie bez przyczyny pierwszą z wymienionych wykonuje się głównie przy użyciu materiałów syntetycznych, a niekiedy włókien naturalnych, ale innych niż bawełna. Mają na to wpływ właściwości tego typu tkanin – bawełna jest hydrofilna, co oznacza, że chłonie wilgoć, ale nie jest w stanie transportować jej do kolejnych warstw stroju.

Gdy zaczynamy się pocić, początkowo pochłaniająca wilgoć bawełniana koszulka w końcu staje się całkiem mokra. Pot paruje, ale nie jest skutecznie odprowadzany na zewnątrz, ponieważ koszulka blokuje przepływ pary. W takiej sytuacji nawet termoaktywna bluza czy dobrej jakości kurtka przeciwdeszczowa nie będą odpowiednio pełniły swoich funkcji. Ponadto mokra od potu bawełniana koszulka może spowodować, że nawet w słoneczny dzień będzie doskwierał nam chłód.

 

Odzież termoaktywna – dobrać, kupić, ubrać

Wybór dobrej odzieży termoaktywnej może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego lepiej nie dokonywać go pochopnie. By podjąć możliwie najlepszą decyzję, najpierw powinniśmy sprawdzić dostępne możliwości. Co ciekawe, wysokiej jakości bieliznę termoaktywną możemy kupić nie tylko w sklepach sportowych – atrakcyjne oferty możemy znaleźć również w gazetkach promocyjnych popularnych sieci handlowych. Oczywiście w tego typu sklepach taki asortyment nie jest dostępny przez cały rok. Wraz z nadejściem jesiennych i zimowych chłodów warto więc polować na zimowe okazje w gazetkach promocyjnych, w ramach których oferowana jest świetna jakościowo odzież termoaktywna w przystępnej cenie.

Bielizna termiczna i termoaktywna powinna znajdować się w zimowym niezbędniku każdego amatora aktywności na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że odzież termiczna ma przede wszystkim zapewniać nam ciepło, natomiast termoaktywna – zapewniać odpowiednią termoregulację poprzez skuteczne odprowadzanie wilgoci i zatrzymywanie chłodu na zewnątrz.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci