Żabka wycofuje plastikowe torby

29.03.2021

|

Sieci handlowe

Żabka wycofuje plastikowe torby

Koniec z jednorazowymi materiałami z plastiku w Żabce! Sieć wyeliminowała je ze swoich sklepów. Czego nie można już dostać podczas zakupów?

Żabka wycofuje zrywki

Żabka wyeliminowała plastikowe torby na zakupy, tzw. zrywki, oraz plastikowe wieczka od kubków na kawę. Zastąpiły je całkowicie biodegradowalne, papierowe odpowiedniki. Żabka chce w ten sposób zredukować zużycie plastiku w ich sieci aż o 1000 ton rocznie! Ma to także wpływać na budowanie pozytywnych nawyków i zwiększanie świadomości ekologicznej klientów. „Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Obsługując dziennie ok. 2,5 mln klientów mamy świadomość naszej roli wobec ograniczania plastiku w naszej sieci i zachęcania klientów do dokonywania świadomych wyborów, dobrych dla naszej planety. Dlatego zdecydowaliśmy się na wycofanie zbędnych materiałów z tworzyw sztucznych i zastąpiliśmy je biodegradowalnymi odpowiednikami.” mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu, CEO Grupy Żabka.

Zużycie plastiku w Żabce

Żabka to sieć małych sklepów tworzonych w duchu convinience. Oznacza to, że ma ona być zawsze blisko i dostarczać wszystko to, czego potrzebują konsumenci. Klienci robią tam zwykle niewielkie zakupy, ale często. Tylko do 1 na 20 zrobionych w Żabce zakupów klienci dokupują torbę. Pozostali konsumenci używają własnej torby lub po prostu spożywają zakupione produkty zaraz po wyjściu ze sklepu. To świadczy o wysokiej świadomości ekologicznej konsumentów, jednak Żabka postanowiła wprowadzić kolejne kroki, które pozwolą wyeliminować zbędne materiały jednorazowe. Dzięki temu do środowiska trafi o 1000 ton plastiku rocznie mniej.

Polacy nadużywają plastikowych toreb

Ogólne dane wskazują, że w Polsce zdecydowanie nadużywa się plastikowych toreb. Co ciekawe statystyczny Polak zużywa rocznie 490 toreb z tworzywa sztucznego, co daje więcej niż jedną dziennie! Papierowe odpowiedniki są całkowicie biodegradowalne i przyjazne środowisku. Ich rozkład następuje w ciągu kilku tygodni, a nie w ok. 400 lat jak w przypadku tworzywa sztucznego. Do tego papier użyty do produkcji dostępnych w sieci Żabka toreb pochodzi z odnawialnych źródeł i jest oznaczony certyfikatem FSC, który jest gwarancją odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Działania proekologiczne Żabki

Żabka działa proekologicznie od dawna, a redukcja plastiku to temat szczególnie często podnoszony przez sieć. Np. bardzo dużą wagę przykłada ona do opakowań marek własnych, tzn. Foodini, Wycisk, S! i OD NOWA. Butelki stworzone do przechowywania produktów pochodzą w 100% z recyklingu (tzw. rPET). Zrezygnowano także z dodawania plastikowych sztućców i słomek do dań gotowych.