Limitowana kolekcja ręcznie wykonanych dekoracji w Ikei

27.04.2021

|

Sieci handlowe

Limitowana kolekcja ręcznie wykonanych dekoracji w Ikei

Limitowana kolekcja IKEA LOKALT już dostępna! To połączenie współczesnego lokalnego designu i tradycyjnego rzemiosła. Nie można tego przegapić!

Seria LOKALT w IKEA

Jak powstała seria LOKALT? Czworo młodych współczesnych projektantów pochodzących z Ammanu, Delhi i Bangkoku spotkało się z lokalnymi rzemieślnikami. Owocem tego spotkania okazała się być wyjątkowa limitowana kolekcja, która jest hołdem dla kultury różnych krajów. W kolekcji znalazły się miski, wazony, dywany, narzuty i poszewki na poduszkę.

Hafty z Ammanu

Tania Haddad to jedna z twórczyń kolekcji. To jej zasługą są haftowane narzuty i poszewki na poduszki LOKALT, które przenoszą nas do tętniącego życiem Ammanu. Co ciekawe, na tekstyliach stworzonych w ramach nowej kolekcji zobaczyć można charakterystyczne elementy tego regionu, m.in. oazy zieleni starożytne budynki i samochody. W stolicy Jordanii przerabianie i ozdabianie swojego auta to już tradycja, dlatego tak ważnym było dla Tanii zawarcie ich w swoim projekcie.

Indyjskie dywany

Reprezentantką Dehli z kolei została Akanksha Deo, czyli projektantka, która stworzyła dywan LOKALT. Produkt ten oddaje naturalne ukształtowanie Indii i zachęca do eksplorowania tamtych terenów. Został on wykonany tradycyjną techniką tkacką, tak zwanego ręcznego tuftowania – podobnie jak wzory na poszewkach z tej samej serii. Akanksha stworzyła także drugą wersję dywanu, znacznie bardziej stonowany, wełniany model utrzymany w monochromatycznych barwach.

Misy inspirowane tradycjami wprost z Tajlandii

Dzięki serii LOKALT można przenieść się także do Tajlandii. W tym kraju przyjmując i wręczając podarunki należy pamiętać, aby robić to obiema rękami. Właśnie ten element tradycji stał się inspiracją dla duetu THINKK, który stworzył miski i wazony z dwoma uchwytami. Własnoręczne wykonanie ceramicznych dodatków zostało dodatkowo podkreślone przez pozostawione odciski palców rzemieślników, którzy je wykonali.

Hołd dla ludzi i kultury

Kolekcja IKEA LOKALT to nie tylko hołd dla wyjątkowego wzornictwa i rzemiosła, ale także dla historii ludzi, którzy je wykonali i krajów, które były inspiracją. Współpraca z firmami, takimi jak Jordan River Foundation, sprawiła, że do wytwarzania produktów zatrudniono mieszkanki konkretnych krajów i uchodźczynie. „Jako duża firma, współpracując z przedsiębiorstwami społecznymi, możemy pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy tam, gdzie było to najbardziej potrzebne. Ponadto uczymy się bardzo dużo o rzemiośle i kulturze oraz o tym, jakie możliwości i ograniczenia musimy brać pod uwagę, kiedy za każdym szwem stoją ludzie.” Mówi Maria O’Braian, liderka kreatywna kolekcji IKEA LOKALT.

Kolekcja dostępna będzie od czerwca 2021 r. w wybranych sklepach IKEA – w Warszawie Janki, Warszawie Targówek, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach.