Empik radzi jak uczynić zdalną naukę bardziej efektywną

10.09.2020

|

Sieci handlowe

Empik radzi jak uczynić zdalną naukę bardziej efektywną

Nauczanie zdalne stało się ogromnym, nieoczekiwanym wyzwaniem, które stanęło nie tylko przed dziećmi, ale też przed rodzicami. Opiekunowie powątpiewają w słuszność takiego rozwiązania i uważają, że absolutnie nie jest ono tak skuteczne, jak tradycyjny sposób nauczania. Tylko 1/3 rodziców uważa, że obie formy edukacji można postawić na równi. Empik postanowił wskazać w jaki sposób można sprawić, aby lekcje online były efektywniejsze.

Zaplanuj przestrzeń do nauki dla dziecka

O zaaranżowaniu kącika do nauki dla dzieci mówi się od bardzo dawna. Nawet wtedy, kiedy lekcje online nikomu nie spędzały snu z powiek, psycholodzy i pedagodzy namawiali, aby zorganizować dziecku przestrzeń przeznaczoną do odrabiania lekcji i przyswajania materiału. Niezależnie od wieku uczeń musi mieć miejsce, w którym będzie miał ciszę, niezbędne artykuły piśmiennicze i miejsce na książki. Dzięki temu może się skupić i zająć istotnymi szkolnymi obowiązkami. Według rodziców najważniejsze w dziecięcym kąciku jest biurko oraz dobre oświetlenie. Istotne jest także wygodne krzesło. Empik reklamuje się jako miejsce, w którym można skompletować całą potrzebną wyprawkę.

Czy zdalny tryb nauczania jest mniej efektywny?

Większość rodziców nie jest zadowolonych z trybu nauczania zdalnego. Aż 52% uważa, że efektywność takiego typu edukacji pogorszyła się znacząco. 41% opiekunów przyznało jednak, że uczniowie nie zgłaszali im żadnych niedogodności związanych z taką formą kontaktu z nauczycielem. Jedynymi głosami negatywnymi było kilkanaście procent uczniów, którzy informowali opiekunów o tęsknocie za rówieśnikami lub o zbyt obszernym materiale do samodzielnego przerobienia.

Empik wspiera rodziców i uczniów prowadząc warsztaty online

Jako że Empik rozumie sytuację rodziców, którzy mimo powrotu dzieci do szkół, wciąż odczuwają lęk przed ponowną koniecznością nauki zdalnej, stara się wesprzeć ich w tym trudnym czasie. Proponują potraktowanie lekcji online jako wyzwania, któremu trzeba sprostać. Sieć ta przygotowała szereg ciekawych warsztatów online pod nazwą #Wiemikropka, które przez cały wrzesień będą dostępne na stronie Empiku. Zdalne nauczanie angażuje także rodziców, dlatego i oni skorzystają z oferty warsztatów, aby lepiej zrozumieć to, co dzieje się obecnie w procesie edukacyjnym ich maluchów. Rodzice najmłodszych dzieci uczęszczających do szkoły, częściej niż rodzice starszych uczniów, wspominali o problemach z pogodzeniem edukacji maluchów i swojej pracy zawodowej. Dla 30% rodziców nastolatków natomiast, kłopotliwym obszarem okazał się być zakres materiału, w którym nie mogli pomóc swoim dzieciom, ze względu na niewiedzę. Proponowane przez Empik treści mają nieco pomóc w naprawieniu tej sytuacji.