Carrefour wycofa z oferty żywe karpie

09.09.2020

|

Sieci handlowe

Carrefour wycofa z oferty żywe karpie

Temat pojawiania się żywych karpi w basenach sklepowych, wywołuje ogromne kontrowersje. Niektórzy je kupują, inni bojkotują wszystkie markety, które się na to godzą. Carrefour jest kolejną siecią, która zdecydowała, że do 2021 roku wycofa całkowicie żywe karpie ze swojej oferty. Jak zamierzają przeprowadzić ten proces?

Skąd decyzja o wycofaniu karpia?

Decyzja o odejściu od żywych ryb sprzedawanych w marketach, wiąże się z długoterminową strategią transformacji żywieniowej, którą zapowiedział Carrefour. Dlaczego dopiero w 2021 roku obostrzenia wejdą w życie? Otóż sieć chce, aby wszyscy dostawcy mieli czas na przygotowanie swojej hodowli do nowych warunków i przygotują się na całkowitą transformację. Badania wykonane na zlecenie sieci wykazały, że tylko 67% Polaków kupi karpia na Boże Narodzenie, ale tylko 40% z nich zdecyduje się zakupić rybę żywą. Z roku na rok tendencja jest jednak spadkowa i coraz mniej osób kupuje karpie w takiej formie. Co ważne, aż 60% otwarcie mówi, że w przypadku wycofania ich ulubionej opcji prosto z basenu z wodą, zdecydują się na inną postać.

Oczami przedstawiciela Carrefour

„Ambicją Carrefour jest zostanie liderem transformacji żywieniowej na polskim rynku. Dlatego podejmujemy wiele działań i inicjatyw, które pozwalają nam oferować klientom wysokiej jakości żywność w przystępnych cenach, wytworzoną z poszanowaniem środowiska naturalnego, ochrony bioróżnorodności i dobrostanu zwierząt. Najnowszym z nich jest wycofanie ze sprzedaży karpia żywego do 2021 roku. Co ważne, każde z naszych zobowiązań rozpatrujemy w wielu aspektach, nie tylko oczekiwań naszych klientów czy wpływu środowiskowego, ale także odpowiedzialnej współpracy i partnerskich relacji z naszymi dostawcami. Jesteśmy przekonani, że wypracowane wspólnie zobowiązanie i data jego wejścia w życie, zostanie pozytywnie odebrane zarówno przez naszych konsumentów, jak również całe środowisko związane z hodowlą karpia, tak bardzo cenionej przez Polaków ryby, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia” – wspomina Barbara Kowalska, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Carrefour Polska.

Czy w tym roku kupimy jeszcze żywego karpia?

Karp będzie wycofywany dwuetapowo. W tym roku nie będzie możliwości wyjścia ze sklepu z żywa rybą. Będzie można za to kupić karpia po uboju. Od 2021 roku natomiast ryby żywe w ogóle nie będą dostarczane do sieci Carrefour. Jedyną opcją będzie zakup karpia przygotowanego na różne sposoby – w całości, patroszony, tusza, dzwonek czy filet. Oczywiście Carrefour ma nadzieję, że dostawcy, z którymi obecnie współpracują, będą chcieli kontynuować kooperację na nowych zasadach.