10.000 książek dla bibliotek od Empiku

09.10.2020

|

Sieci handlowe

10.000 książek dla bibliotek od Empiku

Dobra książka to skarb. Empik w swojej akcji promuje czytelnictwo hasłem „1000 powodów, by czytać”. To program, który towarzyszy już sieci od 5 lat. Czego możemy się spodziewać po tej inicjatywie?

Dlaczego 1000 argumentów?

Liczba 1000 w nazwie programu nie jest przypadkowa, ponieważ Empik co roku organizuje konkurs, angażujący całe lokalne społeczności, w którym wygrać można aż 1000 nowych książek do szkolnej biblioteki. Co ważne są to te lektury, o których dzieci marzą. Dlaczego? Ponieważ sieci zależy, aby zarazić maluchy miłością do czytelnictwa, a w tym może pomóc tylko ciekawa, wciągająca fabuła. Warto pamiętać, że biblioteka szkolna nie powinna składać się tylko z obowiązkowych lektur omawianych na języku polskim. Powinna także być wyposażona w pozycje, które tak po prostu interesują dzieci. Jak się okazuje szkoły biorą to pod uwagę. W poprzednich edycjach lektury obowiązkowe stanowiły tylko 2% wszystkich założonych zamówień, ponieważ pozwolono uczniom samodzielnie dokonać wyboru.

Najpopularniejsze tytuły

Według informacji przedstawionych przez Empik istnieje kilka pozycji, które cieszą się stałym zainteresowaniem. Oto co możemy przeczytać na stronie: „Popularnością niezmiennie cieszą się serie młodzieżowe, a do ulubieńców młodych czytelników należą tacy polscy autorzy jak Anita Głowińska (seria „Kicia Kocia”), Andrzej Maleszka (seria „Magiczne drzewo”) czy Agnieszka Stelmaszczyk (seria dla najmłodszych „Już czytam!”). Uczniowie chętnie sięgają też po literaturę zagraniczną, np. po książki z „Cyklu o Niewidzialnym” Érica-Emmanuela Schmitta, serię Paulette Bourgeois o kultowym żółwiu Franklinie oraz powieści Jeffa Kinneya, autora kolejnych części „Dziennika cwaniaczka”. Uczniowie coraz częściej zamawiają również książki z ciekawostkami o świecie, których charakterystyczne tytuły rozpoczynają się od słowa „Jak…?”.”.

Jak wziąć udział w konkursie?

Udział w konkursie jest bardzo prosty. Pracownik szkoły musi wypełnić formularz dostępny na stronie Empiku, a następnie przesłać podgląd pracy, którą przygotowali uczniowie. Musi być to praca plastyczna, z wykorzystaniem surowców wtórnych, która odzwierciedla zadany temat. Później odbywać się będzie głosowanie w aplikacji mobilnej, w którym udział wziąć może każdy. Laureatów będzie aż 10, a co za tym idzie Empik przekaże aż 10 tys. książek do szkolnych bibliotek. Oprócz tego czekają nagrody dodatkowe. Jest to m.in. 45 czytników PocketBook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go oraz specjalne kąciki do czytania w szkołach wygranych. W konkursie nikt nie przegrywa, ponieważ Empik rozda 10 000 kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament Empik Go i 900 000 kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Rozdane zostaną też specjalne wyróżnienia od Empik Foto.