Strona główna >Blog >Rodzina >Jak wybrać najzdrowsze pieluchy i pieluchomajtki dla dzieci?

Jak wybrać najzdrowsze pieluchy i pieluchomajtki dla dzieci?

Pieluszki dla niemowlaka to element podstawowego wyposażenia dziecka i jednocześnie spory wydatek dla rodziców. Zależy od niego komfort, higiena i bezpieczeństwo dziecka. Pampersy powinny być dla malucha wygodne i dopasowane pod względem rozmiaru. Przed zakupem pierwszych pieluch warto zrobić dokładny przegląd oferowanych produktów i zapoznać się z parametrami, na które warto zwracać uwagę. Nie bez znaczenia pozostaje również opinia innych matek, które mają za sobą wiele miesięcy lub lat doświadczenia.

Jak rozsądnie wybrać pierwsze pieluszki dla dziecka?

Pierwsze pieluchy dla dziecka zakupić należy jeszcze przed jego narodzinami. Dla zestresowanych rodziców często wydaje się to bardzo trudnym zadaniem. Jednak produkty znajdujące się obecnie na rynku, mimo różnic w markach i cenach, cechują się kilkoma najważniejszymi cechami wspólnymi.

Zastanawiając się jakie pieluchy dla noworodka będą najodpowiedniejsze, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość dziecka. Nie musimy znać wagi malucha co do grama. Rozmiary przeznaczone dla noworodków mają na tyle szerokie marginesy błędów, że umożliwiają bezproblemowy zakup pieluszek jedynie na podstawie orientacyjnych pomiarów.

Pieluchy jednorazowe dla noworodków posiadają następujące rozmiary:

 • 0 - pieluchy dla dziecka o wadze poniżej 2 kg
 • 1 - pieluchy dla dziecka o wadze 2-5 kg
 • 2 - pieluchy dla dziecka o wadze 3-6 kg

W zdecydowanej większości przypadków najodpowiedniejsze dla noworodka będą pieluchy 1. Ten rozmiar sprawdza się najlepiej, gdy musimy zakupić pampersy jeszcze przed narodzinami. Jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie, często konieczny będzie wybór pampersów 0, przeznaczonych specjalnie dla wcześniaków. W przypadku, gdy badania wskazują, że maluch urodzi się większy, można rozważyć pieluchy w rozmiarze 2.

Pieluchy jednorazowe, tradycyjne - fakty i mity

Pieluchy jednorazowe są drogie. FAKT

Niemowlak do około 3 miesiąca życia zużywa około 10-12 pieluszek dziennie. Stopniowo liczba ta zmniejsza się, ale nadal pozostaje to około 5-8 pampersów na dobę. Cena jednego pampersa w zależności od wybranej marki to 0,65 – 1 zł. Bardzo różni się ona nie tylko ze względu na producenta, ale również ze względu na wielkość paczki. Oczywiście kupowanie „hurtem” jest znacznie bardziej ekonomiczne. Generalnie jednak podliczenie wydatków na pieluchy w ciągu 2 lat, daje znaczącą sumę około 5000 zł.

Obecnie rynek pieluch jest bardzo duży. Wzrost konkurencji powoduje jednocześnie spadek cen pampersów oraz wyścig pomiędzy producentami. Coraz częściej można zatem liczyć na ciekawe promocje i okazje, z których warto korzystać „hurtowo”, szczególnie jeśli mamy już sprawdzoną firmę i rozmiar pieluszek.

Pieluchy jednorazowe są nieekologiczne. FAKT/MIT

Tradycyjne pieluchy jednorazowe rzeczywiście są bardzo mało przyjazne dla środowiska. Jeden pampers rozkłada się około 400 lat. Wynika to z wysokiej zawartości syntetycznych substancji. Gwarantują one komfort malucha, pod względem uczucia suchości. Cierpi na tym jednak nasze środowisko.

Warto zauważyć, że obecnie na rynku znaleźć można coraz więcej pieluch ekologicznych. Są one nieco droższe, ale ze względu na środowisko, warto wziąć je pod uwagę przy przygotowywaniu wyprawki dla malucha.

Pieluchy jednorazowe są nowocześniejsze i lepsze niż pieluchy wielorazowe. MIT

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów pieluch wielorazowych wyposażonych w nowoczesne technologie, takie jak wysoka chłonność i niwelowanie zapachów. Wymagają one nieco więcej zaangażowania, ze względu na konieczność prania. Niemniej jednak są znacznie tańsze i przyjazne dla środowiska.

Pieluchy jednorazowe mogą podrażniać skórę dziecka. FAKT

Pieluchy jednorazowe mogą podrażniać skórę dziecka poprzez obcieranie mechaniczne bądź ze względu na chemiczne substancje. Jest to problem stosunkowo częsty i trudny do przewidzenia jeszcze przed narodzinami malucha. Z tego względu na samym początku zaopatrywać się w mniejsze opakowania pieluch i testować różne marki. Dzieci cechują się odmienną wrażliwością na poszczególne substancje, a podrażnienia pojawiające się po pieluszkach jednej firmy mogą być nieobecne przy produktach innej marki.

Pieluchy jednorazowe, ekologiczne - wady i zalety

Pieluszki dla dzieci jeszcze do niedawna uchodziły za produkty bardzo nieekologiczne. Większość produktów tego rodzaju niestety dalej jest bardzo szkodliwa dla środowiska. W ostatnim czasie dużą popularność zdobywają jednak pieluchy dla niemowląt i dzieci wykonane z materiałów ekologicznych.

Pieluchy jednorazowe ekologiczne nie zawsze wykonane są w 100% z naturalnych składników. Niemniej jednak ilość syntetycznych dodatków jest w nich maksymalnie ograniczona. Pozostawione domieszki są konieczne, aby zapewnić dziecku suchość i komfort.

Zaletami pieluszek jednorazowych ekologicznych są:

 • Wygoda i szybkość użycia niczym nie odbiegająca od tradycyjnych pampersów
 • Hipoalergiczność
 • Duża delikatność i mniejsze ryzyko podrażnień chemicznych
 • Skład i mechanizm produkcji przyjazne dla środowiska: biodegradowalność, korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Wadami pieluszek jednorazowych ekologicznych są natomiast:

 • Wyższa cena: zazwyczaj zaczyna się od około 1 zł za pieluszkę
 • Duża ilość podrabianych produktów na rynku: aby mieć pewność, że pieluszki są ekologiczne, koniecznie należy sprawdzić, czy posiadają wiarygodne certyfikaty

Jakie są najzdrowsze pieluszki dla małego dziecka?

Najzdrowsze pieluszki dla małego dziecka są przede wszystkim wygodne i niepodrażniające. Aby wybrać dobre pieluchy bez odparzeń, warto kierować się opiniami innych matek. Nic nie zastąpi bowiem bogatego doświadczenia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. W zdecydowane większości znane marki, takie jak Pampers bądź Babydream doskonale się sprawdzą. Niemniej jednak zanim zaopatrzymy się w duże ilości takich pieluch, warto kupić testowe, mniejsze opakowanie.

Pielucha a pieluchomajtki. Czym się różnią?

Pieluchomajtki nie posiadają zapięć z klejem, a jedynie elastyczne ściągacze. Są znacznie wygodniejsze dla starszych dzieci, które wykonują dużo energicznych ruchów. W takich sytuacjach nawet dobrze dobrane pieluchy tradycyjne mogą powodować obtarcia i podrażnienia. Pieluchomajtki są również dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które samodzielnie korzystają już z toalety, ale mają problemy z moczeniem nocnym.

Moczenie nocne – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Moczenie nocne jest alarmującym objawem jeśli pojawia się u dziecka powyżej 5 roku życia. Bez względu na wszystkie domowe sposoby, pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinna być wizyta u lekarza. Tylko specjalista może właściwie zdiagnozować problem i wprowadzić leczenie eliminujące przyczynę. Rodzice powinni natomiast zapewnić dziecku jak największy komfort w trakcie terapii lub leczenia.

Dobrym pomysłem w przypadku moczenia nocnego będą pieluchomajtki. Do zadań opiekunów należy również kontrola ilości spożywanych przez dziecko płynów. Warto przesunąć większą ich część na pierwszą połowę dnia. W drugiej połowie dnia maluch powinien pić jedynie tyle płynów, ile jest to konieczne dla jego bezpieczeństwa i komfortu.

Na czym polega Naturalna Higiena Niemowląt

Naturalna Higiena Niemowląt to technika polegająca na minimalizacji ilości zużywanych pieluch. Polega na korzystaniu z podstawowej wiedzy na temat fizjologii człowieka oraz na próbie zrozumienia potrzeb własnego dziecka. Pozwala bardzo szybko nauczyć malutkie dziecko sygnalizować o konieczności skorzystania z nocnika. Wymaga sporej ilości czasu i zrozumienia, ale osiągane efekty z pewnością są tego warte. W dłuższej perspektywie czasu NHN skutkuje nie tylko praktycznymi umiejętnościami dziecka, ale również lepszym zrozumieniem z rodzicami oraz znacznym poziomem zaufania. 

Chusteczki dla niemowlaków - które wybrać?

Podobnie jak przy pampersach, również w przypadku chusteczek dla niemowlaków znaleźć można produkty jednorazowego i wielorazowego użytku. To, które z nich wybierzemy, zależy jedynie od naszych własnych preferencji. Bardzo często dobrym pomysłem jest korzystanie z chusteczek tej samej marki, co kupowane pieluchy. Użycie podobnych technologii i syntetycznych składników daje mniejsze ryzyko ewentualnych podrażnień.

Inne rodzaje pieluch - pieluszki do zabawy w wodzie

Szczególnie w miesiącach letnich szczególnie pożądanym produktem są pampersy do kąpieli w wodzie. Zazwyczaj są to pieluchy 3 lub większe, ale przy dłuższych poszukiwaniach znaleźć można również produkty przeznaczone dla najmniejszych niemowląt. Tego rodzaju akcesoria dziecięce produkowane są już niemal przez wszystkie marki pampersów. Najczęściej wybieranymi firmami są tutaj ponownie pieluchy Rossman oraz Pampers.

Pieluchy wielorazowe – przegląd i polecane marki

Pieluchy wielorazowe cieszą się wzrastającą popularnością ze względu na swoją ekologiczność. Ich użytkowanie jest również znacznie tańsze, nawet przy uwzględnieniu kosztów prania. Ogólnie mówiąc, pieluszka wielorazowa składa się z otulacza oraz wkładki. Wkładkę należy zmieniać po każdym użytkowaniu. Otulacz natomiast pierzemy dopiero przy widocznym zabrudzeniu. Do najbardziej cenionych marek pieluszek wielorazowych należą Bambiboo oraz Pupus. Warto podkreślić jednak, że tego rodzaju produkty bardzo często produkowane są przez niewielkie, lokalne firmy o małym zasięgu. Nie świadczy to bynajmniej o ich gorszej jakości, ale o stosunkowo małym rozpowszechnieniu tego rodzaju pampersów.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci