Dzień frytek już jutro!

12.07.2019

|

Kuchnia

Dzień frytek już jutro!

Smaczne, chrupiące, niekoniecznie zdrowe… Oczywiście mowa tutaj o frytkach, które podbijają kubki smakowe ludzi na całym świecie! Za kraj ich pochodzenia uważa się Belgię, natomiast Brytyjczykom przypisuje się sukces wypromowania tej przekąski. W Wielkiej Brytanii niezwykle popularne stało się danie fish and chips, które składa się właśnie z frytek i ryby. Można je łączyć z wieloma dodatkami lub spożywać same. Dzień frytek, który obchodzimy 13 lipca znajduje się w gastronomicznym kalendarzu świąt nietypowych.

Co sprawia, że frytki są wyjątkowe?

Z pewnością na popularność frytek wpływ ma szybkość i prostota ich przygotowania. Aby ich spróbować możemy udać się do baru czy restauracji, gdzie czas oczekiwania na przekąskę to tylko kilka minut. Drugim sposobem jest zakup mrożonych frytek w sklepie, natomiast trzecim, który jest nieco bardziej czasochłonny – samodzielne przygotowanie przekąski w domu. Wystarczy, że użyjemy do tego piekarnika, głębokiego naczynia lub patelni oraz ziemniaków i oleju. Skorzystać możemy również z frytkownicy, co zdecydowanie stanowi wygodniejsze rozwiązanie.

Frytki nie zawsze muszą wyglądać i smakować tak samo! Ich pierwotna wersja, czyli frytki belgijskie charakteryzują się użyciem specjalnych ziemniaków, które są grubo pokrojone, dwukrotnie smażone i podawane z majonezem. Inne odmiany frytek, jakie możemy spotkać w różnych częściach świata to frytki proste lub karbowane. Najczęściej jedzone są same z dodatkiem soli i ketchupu. Niekiedy stosuje się do nich tzw. „sosy domowej roboty”. Frytki można traktować również jako zamiennik ziemniaków, kaszy czy ryżu w daniu z mięsem.

Niebezpieczny aspekt jedzenia frytek

Pomimo że są bardzo smaczne, frytki mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Uznawane są za potrawę ciężkostrawną, ponieważ zawierają dużo tłuszczu poddanego wysokiej temperaturze smażenia. Jeżeli chcemy uzyskać nieco zdrowszą wersję frytek powinniśmy przygotować je ze specjalnych ziemniaków, które posiadają sporą ilość skrobi i mają podłużny kształt bulwy. Ta odmiana nie wchłania tak dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu frytki stają się zdecydowanie zdrowsze, a nawet smaczniejsze.

Gdzie kupisz frytki taniej?

Z okazji zbliżającego się święta frytek wiele sklepów przygotowało promocje na ten produkt. Do 13 lipca przekąskę kupimy taniej w sklepach Netto oraz Top Market. W pierwszym z nich za opakowanie frytek o pojemnościach 750 gramów oraz 600 gramów zapłacimy tylko 4,99 zł. Natomiast w drugiej sieci frytki o takiej samej pojemności to koszt 6,59 zł. Intermarche oraz Makro przygotowały swoje oferty aż do poniedziałku. W tym czasie w pierwszym sklepie frytki o pojemności 750 gramów możemy kupić w cenie 6,49 zł, natomiast drugi sklep proponuje opakowanie o pojemności aż 2,5 kilograma za jedyne 13,49 zł!