Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Soundbar czy zestaw głośników do domu? Podpowiadamy jaki sprzęt audio wybrać

Soundbar czy zestaw głośników do domu? Podpowiadamy jaki sprzęt audio wybrać

Szybkie tempo życia wywołuje w nas wiele negatywnych emocji. Nieustanny stres i natłok spraw do załatwienia sprawia, że prędzej, czy później czujemy potrzebę odpoczynku. Każdy z nas ma swój sposób na rozładowanie emocji. Jedni uwielbiają gotować, inni ćwiczą w domu, a jeszcze inni relaksują się, oglądając film, tudzież grając w gry. Jednak większość z nas łączą pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest z pewnością zamiłowanie do muzyki. Różnorodne dźwięki towarzyszą nam od najmłodszych lat, kształtują nasz charakter oraz pełnią funkcję baterii, która ładuje nasze wewnętrzne akumulatory. Nie bez znaczenia jest jakość - z reguły im lepsza i bardziej dostosowana pod nasze wymagania, tym poziom naszej satysfakcji jest wyższy. Często w takiej sytuacji decydujemy się na zakup nowego sprzętu i stajemy przed kluczowym, dla nas pytaniem, które rozwiązanie będzie dla nas optymalne, soundbar czy głośniki?

Soundbar czy zestaw głośników – na czym polega różnica?

W dzisiejszych czasach zauważamy zdecydowany postęp w odniesieniu do szeroko pojętego sprzętu muzycznego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jesteśmy w stanie wejść w posiadanie produktu, o jakim w przeszłości mogliśmy tylko pomarzyć. Najpopularniejszymi urządzeniami do transmisji głosu są w dzisiejszych czasach głośniki oraz soundbary. Wytrawny meloman nie będzie miał problemu z wymienieniem różnic pomiędzy jednym a drugim sprzętem. Nie każdy jednak ma chęci i czas na tak dogłębne analizy, dlatego zadanie sobie pytania, jaki sprzęt audio do domu będzie najlepszy, wydaje się zasadne. 

Soundbary stały się niezwykle popularne w ostatnich czasach. Z technicznego punktu widzenia możemy je klasyfikować jako przystawki, które najczęściej ulokowane pod ekranem telewizora spełniają funkcję zintegrowanego systemu audio. Niejednokrotnie te poręczne urządzenia są sprzedawane razem z osobnymi subwooferami, które mają za zadanie generować niskie tony. Miłośnicy takiego rozwiązania już na starcie z powodzeniem mogą przejrzeć ofertę dostępnych na rynku modeli i porównać je ze sobą.

Głośniki to z kolei znany od dawien dawna nośnik dźwięku. Ich skomplikowana definicja opisuje je jako urządzenia, które przetwarzają sygnały elektryczne na fale akustyczne. Przytoczona formuła pozwala zauważyć, że tak naprawdę zanim usłyszymy odpowiedni głos rozchodzący się z takiego urządzenia, wykonuje ono wiele skomplikowanych procesów. Na szczęście znajomość zasady działania głośnika nie jest nam niezbędną do wybrania ulubionego wariantu, a to, na co powinniśmy zwracać uwagę, to przede wszystkim jakość.

Abstrahując od powyższych definicji, należy stwierdzić, że zarówno głośnik, jak i soundbar to urządzenia, które generują dźwięk. Niemniej jednak różnice pomiędzy nimi są dość wyraźne. Jeżeli jesteśmy w głównej mierze zainteresowani słuchaniem muzyki, to dobrej jakości zestaw stereo do domu będzie niemal zawsze odpowiednim rozwiązaniem. Głośniki dają nam poczucie przestrzenności brzmienia, natomiast idea soundbara skupia się w głównej mierze na zastąpieniu zintegrowanego sprzętu, jaki został zastosowany w telewizorze. Niemniej jednak w związku z dzisiejszymi opcjami dostępnymi na rynku niejeden może zdziwić się, jak zgrabnie zacierane są różnice pomiędzy tymi sprzętami. 

Soundbar a głośniki do domu: jakość dźwięku to podstawa

Z pewnością nie możemy zaprzeczyć, że im lepsza jakość dźwięku, tym nasze uszy będą bardziej zadowolone. Zasygnalizowano już wcześniej, że zarówno soundbar, jak i głośniki mają swoje odpowiednie cechy. W momencie, gdy jesteśmy zapalonymi fanami muzyki, wówczas pytanie o dobre audio do domu powinno skupić się głównie w obszarze głośników. Nie skreślajmy jednak alternatywnych rozwiązań i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o soundbary. Nowinki techniczne i innowacje doprowadzają do sytuacji, w której alternatywy oferują o wiele więcej, niż myślimy.

W tym momencie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co odpowiada za jakość dźwięku w urządzeniach tego typu. Przede wszystkim, jest to ich specyfikacja techniczna. Budżetowe głośniki nigdy nie dorównają średniej czy wysokiej klasy soundbarowi i na odwrót. Istotną rolę odgrywa też jakość zawartych w urządzeniu przetworników, wzmacniacz, sposób łączności oraz źródło sygnału. 

Już teraz możemy zrobić zakupy. Oczywiście warto na tym etapie zrobić wstępny przegląd oferty, jednak dobrze też rozszerzyć swoją wiedzę o kilka aspektów, które być może do tej pory nie wydawały się nam istotne.

Geometria pomieszczenia – z którym sprzętem osiągniesz przestrzenny dźwięk?

Zapewne wiele osób wybierając swój wymarzony sprzęt, kieruje się odmiennymi czynnikami. Specyfikacja techniczna, opinie klientów czy polecenia znajomych mają duży wpływ na podjętą decyzję. Pośród tego wszystkiego warto uwzględnić jeszcze jeden, często niebrany pod uwagę czynnik, a mianowicie geometrię pomieszczenia. Rozkład pokoju oraz znajdujące się w nim meble mogą wpływać w istotny sposób na jakość słyszanego przez nas dźwięku. Czasami okazuje się, że dokupienie pewnych akcesoriów do wnętrza domu może w pozytywny sposób wpłynąć na to, co słuchamy. Dodatkowe przedmioty niejednokrotnie polepszają akustykę wnętrza, niwelując jednocześnie pogłos echa. Dzieje się tak za sprawą zjawiska odbicia fal dźwiękowych. 

W przypadku posiadania głośników jesteśmy w stanie, niezależnie od geometrii pomieszczenia, rozmieścić je w sposób gwarantujący nam odpowiednią akustykę. Soundbar do telewizora posiada często dodatkowe udogodnienia, np. w postaci technologii Dolby Atmos, które niwelują poczucie braku przestrzennego dźwięku. W związku z powyższym nie należy skreślać żadnego rozwiązania, choć mimo wszystko głośniki w tym przypadku osiągają niewielką przewagę. 

Łatwość ulokowania sprzętu: sprawdź, gdzie lepiej sprawdzi się soundbar, a kiedy wybrać głośniki

Głośniki, z założenia są sprzętem przynajmniej dwuelementowym. Jeżeli mówimy o w miarę kompaktowych głośnikach aktywnych, do których podłączenia nie potrzebujemy żadnych dodatkowych wzmacniaczy, wówczas możemy stwierdzić, że do ich rozmieszczenia nie potrzebujemy nadmiernej ilości miejsca. Często jednak kierując się jakością, postanawiamy nabyć sprzęt, którego rozmiary utrudniają rozlokowanie go w niewielkim mieszkaniu w bloku. 

Niemal wszystkie soundbary radzą sobie z tym problemem. Ich mobilność jest zdecydowanie wyższa. W wielu przypadkach jest to sprzęt typu "all-in-one", gdzie tak na dobrą sprawę potrzebujemy tylko niewielkiej przestrzeni, aby cieszyć się z ich pełnej funkcjonalności.

Odpowiedź na postawione w temacie pytanie nasuwa się sama. Z pewnością, w małym mieszkaniu w bloku soundbar będzie lepszym rozwiązaniem niż głośniki. Niemniej jednak powinniśmy wziąć pod uwagę inną, do tej pory nierozpatrywaną alternatywę: soundbar czy głośniki do komputera? Generalnie rzecz biorąc zarówno jeden, jak i drugi sprzęt może w dobry sposób spełniać swoją funkcję. Głośniki do komputera będą najlepszą opcją w momencie, gdy nasze pomieszczenie jest naprawdę małe bądź sposób jego umeblowania nie pozwala na rozmieszczenie soundbara w odpowiednim miejscu.

Sprzęt audio do domu: soundbar a zestaw głośników - szybkość i łatwość konfiguracji

Prostota konfiguracji oraz intuicyjność danego urządzenia są często kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze danego sprzętu. Na tym polu wygrywają soundbary, które z założenia oferują użytkownikowi minimum ingerencji. Możliwość połączenia poprzez Bluetooth niemal z każdym sprzętem wyposażonym w tę technologię to przyjemność z bezprzewodowego słuchania ulubionej muzyki czy oglądania filmów. Dodatkowo, wbudowana konfiguracja brzmienia sprawia, że już na samym starcie możemy cieszyć się z pełni funkcjonalności. Jeżeli nie odpowiada nam dany format dźwięku, to producenci często oferują nam inne, predefiniowane możliwości, dzięki którym dostosujemy swoje preferencje do aktualnie słuchanego dźwięku

Głośniki z kolei często posiadają zdecydowanie szersze pole manewru na płaszczyźnie konfiguracji. Niejednokrotnie jesteśmy w stanie wpływać na to, jak mocno chcemy podbić niskie, średnie czy wysokie tony. Dla mniej zaawansowanych użytkowników może to być spory problem, który spowoduje, że słyszany dźwięk będzie daleki od oczekiwań. Jednakże, poświęcenie chwili czasu i wdrożenie się temat zaowocuje pozytywnymi wrażeniami. 

Soundbar do telewizora czy zestaw głośników: porównanie cenowe obu rozwiązań

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów. Ceny wahają się w zależności od jakości sprzętu, jednak najtańsze rozwiązania możemy znaleźć już za kilkaset złotych. Jeżeli chodzi o górną granicę cenową, to w odniesieniu do sprzętu muzycznego możemy powiedzieć, że nie ma granic. Ograniczać nas może wyłącznie własny portfel. 

Co prawda soundbary z racji tego, że są bardziej zintegrowanymi sprzętami, wypadają z reguły korzystniej cenowo. Głośniki posiadają natomiast często możliwość różnorodnej konfiguracji, co w rezultacie może mocno podbić końcową cenę. Aby uzyskać dodatkowe wskazówki na temat tego, jaki soundbar wybrać, warto też wpisać w wyszukiwarkę frazę np. "soundbar" i zapoznać się z obowiązującą ofertą.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci