Strona główna >Blog >Zakupy >Jak wybrać wygodne i bezpieczne słuchawki Bluetooth? Poradnik i polecane modele

Jak wybrać wygodne i bezpieczne słuchawki Bluetooth? Poradnik i polecane modele

Dynamiczny rozwój najnowszych technologii sprawia, że tradycyjne słuchawki przewodowe stają się powoli reliktem przeszłości. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się tzw. bezprzewodowe słuchawki bluetooth. Jak wybrać wygodny i bezpieczny model takich słuchawek?

Po przeczytaniu naszego poradnika będziesz wiedział:

 • czym kierować się podczas wyboru słuchawek bezprzewodowych i jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać,
 • jaki typ słuchawek jest najlepszy: słuchawki nauszne, douszne czy wokółuszne?
 • za co odpowiada dynamika dB w słuchawkach,
 • podczas jakich rodzajów aktywności można wykorzystywać słuchawki bezprzewodowe,
 • jak wzmocnić pracę słuchawek Bluetooth,
 • jakie słuchawki wybrać do gier,
 • jak używać słuchawek bezprzewodowych,
 • słuchawki nauszne – jakie wybrać,
 • czy możliwa jest wymiana baterii w słuchawkach bezprzewodowych,
 • jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki douszne.

Jakie słuchawki wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań oraz… zasobności portfela. Zasadniczo jednak powinieneś podczas wyboru kierować się m.in. recenzjami użytkowników umieszczonymi na branżowych forach internetowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek?

Podczas wyboru słuchawek bezprzewodowych należy kierować się takimi kryteriami jak między innymi:

 • przeznaczenie (np. do gier najlepsze będą słuchawki z mikrofonem, z kolei dla sportowców optymalne będą modele poręczne i wytrzymałe),
 • typ słuchawek (douszne, nauszne, wokółuszne),
 • jakość wykonania i parametry techniczne (dynamika, technikalia),
 • pojemność baterii (bateria do słuchawki Bluetooth jest ważna, jeśli wybierasz się w dłuższe podróże). Na szczęście, jeśli używasz słuchawek już przez długi czas (np. kilka lat), możesz stosunkowo niedrogo wymienić akumulator do słuchawek.

Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe?

Podczas wyboru zwróć uwagę także na takie aspekty jak:

 • dynamika w słuchawkach (tzn. poziom głośności urządzenia),
 • jakość wykonania membrany neodymowej.

Słuchawki douszne, nauszne czy wokółuszne?

Podobnie jak w przypadku słuchawek tradycyjnych, także modele bezprzewodowe dzielą się na słuchawki douszne/nauszne/wokółuszne. Które z nich należy wybrać? Odpowiedź jest krótka: to zależy.

Słuchawki douszne są popularne głównie z uwagi na niewielkie, poręczne rozmiary. Niestety, mają one wiele wad. Przede wszystkim, słuchawki typu dousznego mogą uszkodzić słuch (w przypadku regularnego słuchania muzyki powyżej poziomu osiemdziesięciu pięciu decybeli). Na szczęście, modele oferowane przez renomowanych producentów (np. Logitech) mają ciekawe rozwiązanie pozwalające zniwelować opisywaną słabość. Jest to tzw. funkcja ANC, czyli redukcja hałasu z (z ang. Active Noise Cancelling) – dzięki niej nawet słuchanie głośnej muzyki nie powinno zaszkodzić Twojemu zmysłowi słuchu.

Słuchawki nauszne są dobre, jeśli pragniesz skupić się na słuchaniu muzyki – modele te skutecznie chronią Cię przed dźwiękami z otoczenia. Jednocześnie, taki charakter słuchawek sprawia, że korzystanie z nich na przykład na zatłoczonej, ruchliwej ulicy nie jest zalecane, a wręcz niebezpieczne. Słuchawki nauszne mają również inne zalety, w tym między innymi fakt, że nie przylegają one bezpośrednio do ucha (a zatem trudno je zabrudzić).

Z drugiej strony, słuchawki nauszne Bluetooth mają także wady. Przede wszystkim, ich szczelny charakter może przyczynić się do bólu głowy (brak wentylacji w okolicy uszu).

Jeśli chcesz uniknąć tej słabości, zdecyduj się na słuchawki wokółuszne. Są one znacznie większe, co sprawia, że okalają małżowinę uszną, nie dociskają jej. Ponieważ słuchawki wokółuszne oferują także wysokiej jakości dźwięk (szczególnie bas) i nie izolują w tak dużym stopniu słuchającego od otoczenia, możesz potraktować to rozwiązanie jako kompromis między modelami dousznymi i nausznymi

W podróż, na trening czy do domu — sportowe czy domowe?

Jak już wspomniano, wybór słuchawek powinien zależeć od ich przeznaczenia. W przypadku treningów na siłowni itd., warto, by miały one możliwość sterowania np. za pomocą głosu. To znacznie ułatwi słuchanie podczas wysiłku fizycznego. W tym przypadku ważniejsza jest jakość wykonania niż poziom dźwięku. Słuchawki Bluetooth sportowe powinny mieć także mocą baterię.

Z kolei do słuchawek wykorzystywanych np. w celu słuchania muzyki dla relaksu warto zwracać przede wszystkim na jakość dźwięku.

Technikalia zamknięte, otwarte, a może półotwarte?

W tym przypadku również wszystko zależy od ich przeznaczenia – zaleca się stosowanie słuchawek:

 • otwartych – nie dają one izolacji akustycznej, ale świetnie sprawdzą się w użytku domowych (np. podczas gamingu),
 • zamkniętych – do celów profesjonalnych. Ich główna zaleta to niemal doskonała izolacja od dźwięków otoczenia,
 • półotwartych – jako kompromisu między dwoma powyższymi typami.

Impedancja i skuteczność

Ważnym czynnikiem jest także wskaźnik impedancji. Poziom tego parametru powinien być uzależniony od przeznaczenia słuchawek. Jeśli zamierzasz używać ich podczas przebywania w domu, grania w gry komputerowe itd. – lepiej wybrać słuchawki o wysokim poziomie impedancji (od ok. 45-50 Ohm). Wówczas dźwięk będzie cichszy, ale zniekształcenia dźwięku okażą się znacznie niższe. Odwrotnie przedstawia się sytuacja w przypadku słuchawek do urządzeń mobilnych (zalecana impedancja to ok. 16-35 Ohm).

Wzmocnij sygnał przez przetwornik cyfrowo-analogowy DAC

Przetwornik cyfrowo-analogowy DAC to urządzenie typu audio przypominające swoim wyglądem router. Umożliwia on wykonywanie rozmów telefonicznych, a odpowiednio użyty – wzmacnia sygnał muzyki.

Polecane modele ze znanych sieci handlowych

Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth znajdziesz właściwie w każdym większym centrum handlowym oraz placówkach należących do sieci z segmentu RTV/AGD. Oferta produktów do słuchania muzyki jest w 2022 roku bardzo szeroka. Oznacza to, że możesz znaleźć na półkach sklepowych zarówno renomowane, cieszące się powszechnym uznaniem z uwagi na wysoką jakość marki słuchawek, jak i nieco bardziej budżetowe rozwiązania. Słuchawki Bluetooth znajdziesz bez problemu w takich sieciach odwiedzanych każdego dnia przez tysiące klientów jak na przykład:

Dobrej jakości słuchawki kupisz nawet… w Empiku, czyli sieci znanej głównie ze sprzedaży książek. Nie ma w tym nic dziwnego – słuchawki Bluetooth to w ostatnich latach produkt top, dlatego każda marka stara się mieć je w swoim asortymencie.

Należy przy tym pamiętać, że popularność słuchawek bezprzewodowych to nie tylko szerokie możliwości wyboru produktów w największych sklepach. To także, o czym czasem się zapomina, stale rosnąca konkurencja pomiędzy różnymi sprzedawcami. Taki stan rzeczy – nie tylko w przypadku słuchawek Bluetooth, przekłada się zazwyczaj na obniżki cen produktów i częste promocje oraz wyprzedaże.

Podsumowanie

Jaki rodzaj muzyki jest najlepszy? Pop, rock a może jazz? Niestety (a może właśnie na szczęście), nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego, ponieważ różne gusty i upodobania oraz wielka różnorodność gatunków muzycznych sprawia, że znalezienie muzyki odpowiadającej wszystkim właściwie nie jest możliwe.

Taki stan rzeczy oznacza, że słuchanie muzyki na głos – nawet jeśli uważamy, że dany wykonawca tworzy utwory z wyjątkowym artyzmem – nie jest najlepszym pomysłem. Nasi znajomi, współpracownicy czy inni pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą przecież podzielać naszych upodobań. W takiej sytuacji posiadanie słuchawek jest najlepszym wyjściem z sytuacji.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci