Rodzaje herbat – czy wszystkie są zdrowe?

2019-02-4

|

Zdrowie

Rodzaje herbat – czy wszystkie są zdrowe?

Choć pijemy ją bardzo często, to zwykle nie zastanawiamy się nad jej właściwościami… A warto, bo picie herbaty korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wyróżniamy kilka rodzajów herbat, m.in. czarną, zieloną, czerwoną czy białą. Różnią się one właściwościami, sposobem parzenia i oczywiście smakiem. Którą z nich warto pić i jakie są z tego korzyści? Oto krótki przewodnik po herbatach.

Czarna herbata

To zdecydowanie najpopularniejsza z herbat. Na szeroką skalę uprawia się ją na Sri Lance, w Indiach, Chinach, Indonezji i Afryce. Po zebraniu liście więdną, potem są zwijane i poddawane procesowi fermentacji i suszone. Czarna herbata posiada szereg właściwości prozdrowotnych – obniża ciśnienie krwi, pobudza, działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo. Ułatwia trawienie i jest niezastąpiona przy zatruciach. Czarną herbatę należy parzyć wrzącą wodą. Czas parzenia wynosi od 2 do 5 minut. 

Zielona herbata

Jest niezwykle popularna w Chinach i Japonii. Azjaci docenili ją już dawno, a naukowcy tylko potwierdzili jej lecznicze właściwości. Zielona herbata jest bogata w antyoksydanty i polifenole, które chronią nasz układ krążenia i spowalniają proces starzenia. Naukowcy dowiedli też, że regularne picie zielonej herbaty obniża ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Polecają ją także dentyści, bo hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej i pomaga zapobiegać próchnicy. Liście zielonej herbaty są suszone zaraz po zebraniu, dzięki czemu nie dochodzi do procesu fermentacji. To dlatego zielona herbata ma zupełnie inny smak, niż jej czarna odmiana. Aby móc cieszyć się jej smakiem i wszystkimi właściwościami, trzeba pamiętać o odpowiednim sposobie przygotowania. Zieloną herbatę parzymy przez 3- 4 minuty wodą o temperaturze 80 stopni Celsjusza. 

Czerwona herbata

Ma specyficzny korzenny zapach i smak. Przypisuje się jej właściwości lecznicze i odchudzające. Wspomaga trawienie, redukuje skutki stresu oksydacyjnego, ma działanie przeciwnowotworowe i moczopędne. Najpopularniejsze odmiany czerwonej herbaty to Oolong, Pu-erh i Puszong. Eksperci zalecają by parzyć ją do 3 minut. Woda powinna mieć temperaturę ok. 90 stopni Celsjusza.

Biała herbata

To jedna z najzdrowszych odmian herbat. Zawiera więcej przeciwutleniaczy, niż jej zielona koleżanka, dzięki czemu wykazuje jeszcze silniejsze działanie przeciwnowotworowe. Zapobiega też przedwczesnemu starzeniu organizmu i miażdżycy. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny, powinny wystrzegać się jej kobiety w ciąży. Eksperci zalecają by susz białej herbaty zalewać wodą o temperaturze 80-90 stopni Celsjusza. Czas parzenia nie powinien przekraczać 5 minut.