Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

2019-01-27

|

Zdrowie

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Ma właściwości oczyszczające, odchudzające i prozdrowotne. Jej delikatny smak od tysięcy lat doceniają Japończycy i Chińczycy, dzięki czemu jest jednym z najchętniej spożywanych napojów na świecie. Świetnie rozgrzewa w mroźne dni, a latem – doskonale gasi pragnienie. Mowa oczywiście o zielonej herbacie, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Zielona herbata jest dużo zdrowsza od – ciągle najpopularniejszej w Europie – herbaty czarnej. Wszystko dzięki specjalnemu sposobowi powstawania. Jej liście są suszone zaraz po zebraniu, dzięki czemu nie dochodzi do procesu fermentacji, a one same zachowują swoje właściwości. 

Codzienne spożycie od 3 do 5 filiżanek zielonej herbaty polecają nie tylko dietetycy, ale i lekarze. Wszystko dzięki jej prozdrowotnym właściwościom. Napar zawiera antyoksydanty i liczne polifenole, które chronią nasz układ krążenia. Zielona herbata jest też bogata w mikroelementy, takie jak: fluor, cynk, potas czy żelazo. Zawiera również zestaw niezbędnych nam witamin, m.in. A, C, K i E. Eksperci zalecają jednak, by wybierać tylko oryginalną herbatę, wysokiej jakości. Nie warto też kupować herbat w torebkach. 

Według najnowszych badań, zielona herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, a także choroby serca. Niektórzy naukowcy wskazują też, że regularne spożycie zielonej herbaty może zapobiegać demencji, a nawet znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Może także pomóc w walce z nadwagą, dlatego bardzo często sięgają po nią osoby na diecie. Cudowne właściwości przypisują jej też niektórzy dentyści, według których regularne picie zielonego naparu chroni nasze dziąsła i jamę ustną.

By zielona herbata zachowała swoje cudowne właściwości, powinna być odpowiednio przygotowana. Po pierwsze – nigdy nie zalewamy jej liści wrzątkiem. Łyżeczkę suszu należy zalać wodą o temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza. Napar parzymy od 3 do 4 minut. Jak przekonują eksperci - takie przygotowanie zapewni najlepsze doznania smakowe. Co istotne – raz zaparzonych liści nie należy wyrzucać. Specjaliści radzą, by użyć ich ponownie, bo powstały z nich napar jest jeszcze lepszy! Podkreślają też, by nigdy nie słodzić zielonej herbaty, ani nie dodawać do niej cytryny, mleka ani żadnych syropów. Wszelkie dodatki nie tylko osłabiają jej prozdrowotne właściwości, ale też niszczą niepowtarzalny, delikatny smak.