Masło czy margaryna – odwieczne pytanie

2019-03-11

|

Zdrowie

Masło czy margaryna – odwieczne pytanie

Zarówno masło jak i margaryna mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Jedni doceniają smak masła, inni przekonują, że ma za dużo cholesterolu. Zwolennicy margaryny chwalą jej konsystencję, a przeciwnicy krytykują skład. Co warto jeść? Prawda, jak zwykle leży po środku, a żaden z tych produktów nie jest idealny. Dietetycy podkreślają też, że żaden z nich, nie powinien stanowić podstawowego źródła tłuszczów w naszej diecie. Zdecydowanie zdrowsze są orzechy, nasiona, awokado, oliwa z oliwek czy tłoczone na zimno oleje roślinne. Niektórzy jednak nie wyobrażają sobie życia bez masła lub margaryny. Co trzeba wiedzieć o tych produktach? Sprawdzamy!

Masło to jedno z najchętniej kupowanych w Polsce smarowideł do chleba. Znajdziemy je niemal w każdej lodówce. Podstawową zaletą masła jest jego naturalne pochodzenie. Każdy z nas może przecież zrobić je w domu. Smarowidło powstaje w wyniku ubicia śmietany mleka krowiego, koziego lub owczego. Jego nazwa jest zastrzeżona dla produktów, które nie zawierają żadnych dodatków tłuszczów roślinnych. Dodatkowo masło jest bardzo bogate w witaminy A, D, E i K. Zawiera też kwas foliowy, beta karoten, a także magnez, potas, cynk, chrom czy fosfor. Ze względu na swój skład, masło dobrze wpływa na pracę serca i wykazuje właściwości antynowotworowe. 

Nie jest jednak produktem doskonałym – zwiera dużo cholesterolu, dlatego wystrzegać się go powinny osoby po przebytym zawale lub chorujący na miażdżycę. Wbrew obiegowej opinii, w maśle także znajdziemy – szkodliwe dla zdrowia – kwasy tłuszczowe trans. Masło ma też krótki termin przydatności do spożycia, a pozostawione w nieodpowiednich warunkach – szybko jełczeje. 

Z kolei margaryna to mieszanina tłuszczów roślinnych, wody, mleka, lecytyny, polepszaczy smaku i substancji barwiących. Często wzbogacona jest też witaminami. Ma długi termin przydatności do spożycia i jest zdecydowanie tańsza od masła. Wyróżniamy dwa rodzaje margaryn: twarde i miękkie. Te pierwsze przeznaczone są do pieczenia, z kolei te drugie – do smarowania. Margaryna przez lata uważana była za szkodliwy produkt. Jednak dzisiejsze - wysokiej jakości – margaryny, zawierają śladowe ilości kwasów tłuszczowych trans. Na rynku znajdziemy też smarowidła roślinne nie zawierające konserwantów. Dlatego też specjaliści podkreślają, że kluczem przy wyborze smarowidła nie powinien być tylko jego smak. Warto zwracać uwagę na etykiety i skład produktu.