Strona główna >Blog >Zakupy >Szczoteczka elektryczna czy soniczna? Która z nich lepiej zadba o Twoje zęby?

Szczoteczka elektryczna czy soniczna? Która z nich lepiej zadba o Twoje zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa pięknego i zdrowego uśmiechu. Jeśli chcesz mieć mocne i śnieżnobiałe zęby, to musisz regularnie je szczotkować przy użyciu dobrze dobranej szczoteczki do zębów. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne i soniczne, ponieważ są niezwykle wygodne w obsłudze i dokładnie czyszczą nawet trudno dostępne miejsca. Szczoteczka elektryczna wykonuje szybkie ruchy obrotowe okrągłą główką, podczas gdy szczoteczka soniczna wykonuje drobne ruchy z boku na bok podłużną główką. Która szczoteczka lepiej zadba o Twoje zęby?

Czym różni się szczoteczka elektryczna od sonicznej?

Z technicznego punktu widzenia szczoteczka soniczna jest również szczoteczką elektryczną, ponieważ posiada elektryczny silnik i akumulator. Jednak oba modele znacznie się różnią pod kątem sposobu działania. Szczoteczka elektryczna jest wyposażona w charakterystyczną okrągłą główkę z nylonowym włóknem, która wykonuje ruchy rotacyjne lub rotacyjno-pulsacyjne. W efekcie główka szczoteczki obraca się raz w lewo, raz w prawo, a w niektórych modelach użytkownik może wybrać preferowaną szybkość pracy tego urządzenia. Ponadto elektryczna szczoteczka do zębów wymaga regularnego ładowania i ma poręczną wodoszczelną rękojeść. Natomiast szczoteczka soniczna posiada podłużną główkę, która wykonuje ruchy z boku na bok w ograniczonym zakresie, a w trakcie pracy wytwarza falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz. Szczoteczka soniczna jest również wyposażona w główkę z nylonowym włóknem, a jej charakterystyczne ruchy przypominają delikatne drgania lub wibracje. Szczoteczka soniczna wymaga ładowania i także posiada różne tryby pracy w zależności od aktualnych potrzeb konkretnego użytkownika. Ponadto oba modele możesz kupić w zestawie z wygodnym etui, które pozwala na bezpieczne przechowywanie szczoteczki.

Jak dobrać szczoteczkę do zębów i czym kierować się podczas wyboru?

Higiena jamy ustnej powinna objąć nie tylko szczotkowanie zębów, ale także dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, języka i dziąseł. Dlatego to ważne, by wybrać szczoteczkę, która skutecznie usunie osad z zębów i pozostałości po jedzeniu, a jednocześnie nie podrażni wrażliwych miejsc. jak dobrać szczoteczkę do zębów, aby właściwie spełniła swoją funkcję? Szukając idealnego modelu, zwróć uwagę na takie czynniki jak:

 • stopień twardości włosia
 • czas ładowania
 • kształt szczoteczki
 • rodzaj wykonywanych ruchów
 • możliwość ustawienia różnych trybów pracy
 • koszt i dostępność wymiennych główek

Dobra szczoteczka elektryczna to taka, która ma odpowiednio dopasowany kształt włosia do indywidualnych preferencji użytkownika oraz nie ładuje się długo i ma wytrzymałą baterię. Poza tym sposób działania szczoteczki powinien zapewnić szybkie i komfortowe wyczyszczenie całej jamy ustnej. Nie bez znaczenia będzie również możliwość dostosowania szybkości pracy szczoteczki do Twoich potrzeb oraz koszt części zamiennych, które trzeba regularnie wymieniać. 

Szczoteczka elektryczna czy soniczna - którą wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaka szczoteczka elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza, to w pierwszej kolejności wybierz pożądaną twardość włosia. Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne możesz nabyć z wymiennym wkładem o różnym stopniu twardości. Miękkie szczoteczki są polecane osobom, które cierpią na paradontozę, mają bardzo wrażliwe dziąsła lub odsłonięte szyjki zębowe. Natomiast twarde włosie sprawdzi się u osób palących, pijących dużo kawy i herbaty lub u osób, które borykają się z problemem kamienia nazębnego. Główki ze średnim włosiem są uniwersalne i mogą być stosowane przez osoby ze zdrowymi zębami. Warto pamiętać również, że szczoteczka elektryczna nie wymaga wykonywania dodatkowych ruchów podczas szczotkowania, a czyszcząc zęby szczoteczką soniczną, trzeba jeszcze wykonać ruch wymiatający. Co ważne szczoteczka elektryczna rotacyjno-pulsacyjna nie tylko się obraca, ale także dociska włosie do zębów, co pozwala na dokładne wyczyszczenie nawet bardzo zaniedbanych miejsc. Jednak taki docisk może wywołać ból u osób cierpiących na nadwrażliwość zębów, będących bezpośrednio po zabiegu dentystycznym lub mających stan zapalny dziąseł. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka soniczna, ponieważ jest zdecydowanie delikatniejsza i nie drażni dziąseł ani nie przyczynia się do odsłonięcia szyjek zębowych. Poza tym wybór między szczoteczką elektryczną a soniczną jest często kwestią indywidualnych preferencji, ponieważ oba modele cechuje wysoka skuteczność.

Ranking szczoteczek elektrycznych - TOP 5 szczoteczek polecanych przez użytkowników

Obecnie w sklepach można zamówić wiele nowoczesnych i wydajnych szczoteczek elektrycznych. A jaka jest najlepsza szczoteczka elektryczna według użytkowników? Poniżej znajdziesz aktualny ranking szczoteczek elektrycznych:

 1. PHILIPS Sonicare 2100 HX3651/13
 2. Oclean X PRO Elite
 3. PHILIPS Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6850/47
 4. SEYSSO Carbon Professional
 5. SEYSSO Gold Forest Green

Wspomniane modele zostały pozytywnie ocenione pod kątem funkcjonalności oraz skuteczności działania, a także użytkownicy docenili je za przystępną cenę i atrakcyjny wygląd.

Najlepsze szczoteczki soniczne polecane przez użytkowników - ranking TOP 5 najczęściej wybieranych modeli

Szczoteczki soniczne stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych szczoteczek elektrycznych i są coraz częściej wybierane przez użytkowników. A jaka jest najlepsza szczoteczka soniczna? Jeśli chcesz zamówić dla siebie wypróbowany model, sprawdź aktualny ranking szczoteczek sonicznych:

 1. Philips Sonicare Protective Clean HX6803/04
 2. Seysso Carbon Professional
 3. Seysso Carbon Basic
 4. Oral-B Pulsonic Slim Clean 2000
 5. Philips Sonicare Protective Clean HX6830/44

Każda z powyższych szczoteczek sonicznych zyskała duże uznanie w oczach użytkowników przez wzgląd na dobrą cenę i doskonałe parametry techniczne.

Gdzie kupić najlepszą szczoteczkę elektryczną i soniczną?

Najlepsze szczoteczki elektryczne i soniczne możesz kupić w renomowanych sklepach typu Rossmann, Media Expert czy Media Markt. Co ważne poszczególne modele są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością skompletujesz zestaw szczoteczek dla całej rodziny. We wspomnianych sklepach możesz także kupić nowe wkłady, które powinny być wymieniane co 2-3 miesiące lub częściej, jeśli zauważysz, że główka szczoteczki jest już mocno zużyta. Poza tym warto wybierać szczoteczki elektryczne, które mają gwarancję producenta oraz takie, które można wygodnie ładować przy pomocy kabla USB.

Gdzie szukać promocji na szczoteczki elektryczne?

Szczoteczka elektryczna to produkt, który możesz bez problemu zamówić w promocyjnej cenie. Jednak w tym celu musisz obserwować aktualne akcje promocyjne oraz informacje o wyprzedażach, które są systematycznie publikowane na stronach internetowych wybranych sklepów lub w dedykowanych aplikacjach. Warto również przeglądać gazetki promocyjne, gdzie zawsze można znaleźć wiele ciekawych i wyjątkowych okazji cenowych. Pamiętaj także, by zamawiać sprawdzone produkty, od renomowanych producentów, które odznaczają się najlepszymi parametrami i dobrze posłużą Ci przez wiele lat.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci