Pies - idealny towarzysz podczas biegania

31.07.2019

|

Sport

Pies - idealny towarzysz podczas biegania

Bieganie to sport bardzo popularny w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce. Jednak biegi z psem nie są tak powszechne i wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że istnieją zawody właśnie w takiej kategorii. Okazuje się, że poranny trening wykonany z czworonogiem może być dużo przyjemniejszy niż samotny jogging. Należy tylko przestrzegać kilku zasad, aby ten rodzaj sportu był bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla naszego psa.

Odpowiednie przygotowanie zwierzaka do biegu

Każdy pies uwielbia biegać i z pewnością większość czworonogów ucieszy się z pomysłu porannego uprawiania sportu. Musimy jednak pamiętać, że nasz przyjaciel jest żywym stworzeniem i również ma swoje potrzeby oraz granice wytrzymałości. Przed zabraniem psa na trening najlepiej skontaktować się z weterynarzem, który doradzi jak przygotować zwierzę do wysiłku, jaki dystans jest dla niego odpowiedni oraz czy powinniśmy podawać mu dodatkowe witaminy w okresie uprawiania sportu. Nie każda rasa psów uwielbia biegać, dlatego jeśli decydujemy się na przygarnięcie zwierzaka z zamiarem trenowania z nim to warto wybrać takie psy, dla których będzie to przyjemność. Z pewnością podczas porannych joggingów dobrze sprawdzi się Husky, Beagle i właściwie wszystkie kundle.

Wybór dystansu i miejsca na trening

Intensywność biegu należy dostosować do możliwości zarówno swoich, jak i zwierzaka. Początkowo warto robić mniejszy dystans, aby zorientować się, na co stać naszego psa. Można rozpocząć od trasy liczącej 2-3 km, a następnie stopniowo ją zwiększać. Należy również pamiętać o odpowiednim podłożu. Pies nie powinien biegać po asfalcie, zwłaszcza gdy droga jest rozgrzana, ponieważ zwierzę może doznać uszkodzenia poduszek łap. W związku z tym najlepszą opcją jest trening wykonywany na ziemi bądź trawie. Przed zabraniem pupila na jogging należy odpowiednio zadbać o jego potrzeby. Powinien coś zjeść i mieć czas na wypróżnienie się. Po treningu również należy o nim pamiętać. Po tak intensywnym wysiłku pies w pierwszej kolejności musi dostać wodę, a następnie posiłek.

O jakiej porze biegać?

Najlepszą porą dnia na bieganie jest poranek, zwłaszcza w lato, kiedy później robi się coraz cieplej. Psy, podobnie jak ludzie nie powinny biegać w upale. Poza tym wczesny trening może uspokoić naszego zwierzaka i spowodować, że przez pozostałą część dnia będzie wyciszony. Jeśli się dobrze zmęczy to spokojnie będzie czekał do wieczora na powrót swojego opiekuna z pracy.

Trening z przyjacielem

Pies uchodzi za najlepszego przyjaciela człowieka. Może być również jego najlepszym towarzyszem podczas biegania. Należy zadbać o wszystkie potrzeby pupila przed zabraniem go na trening, a po ćwiczeniach pies z pewnością będzie nam wdzięczny. Poprawimy jego nastrój, jednocześnie dbając o jego zdrowie i kondycję. Przed przystąpieniem do biegania z psem należy zorientować się, czego potrzebuje nasz zwierzak, aby jogging okazał się nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny.