Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

16.03.2020

|

Sport

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Chociaż kupienie roweru wydaje się czynnością banalną, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które sprawią, że nowy nabytek będzie nam służył przez długie lata. Jeżeli w tym sezonie planujesz wymianę swojego jednośladu lub będzie to Twój pierwszy zakup, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i przygotuj się na wiele przyjemnych rowerowych wypraw w cieplejsze dni.

Nowy czy używany?

Podstawową decyzją, jaką musimy podjąć będzie określenie, czy chcemy kupić rower nowy czy używany. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, ale na korzyść nowego pojazdu przemawia przede wszystkim gwarancja i brak konieczności przeprowadzania napraw w pierwszych miesiącach czy nawet latach użytkowania. Należy jednak liczyć się z kosztami wyposażenia dodatkowego, czyli światełkami, uchwytem na bidon czy licznikiem prędkości.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup używanego jednośladu, zazwyczaj wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia otrzymamy w komplecie. W większości przypadków także wartość transakcji będzie niższa niż w przypadku wizyty w sklepie sportowym. Ryzyko przy kupowaniu używanego sprzętu sprowadza się jednak do możliwych dodatkowych napraw, które mogą pochłonąć duże środki w przyszłości.

Jaki rodzaj roweru wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele typów rowerów, a każdy z nich przeznaczony jest do nieco innego rodzaju aktywności. Oczywiście podstawową funkcją każdego jednośladu jest przemieszczanie się między różnymi miejscami, ale diabeł tkwi w szczegółach. Rower górski, jeden z najpopularniejszych na naszych ścieżkach został przystosowany do jazdy w trudniejszych warunkach, a szczególnie dobrze sprawdza się poza asfaltowymi szlakami.

Do jazdy po utwardzanych powierzchniach przeznaczony jest z kolei rower szosowy. Ten typ jednośladu charakteryzuje się zazwyczaj węższymi i gładszymi oponami, niż ma to miejsce w przypadku popularnych „górali”. Jeżeli planujemy jeździć głównie po mieście, to dobrym wyborem może okazać się rower crossowy, który jednak niespecjalnie dobrze sprawdzi się w trudniejszym technicznie terenie.

Rower miejski, za którego kolebkę uznaje się Amsterdam, to dobra decyzja, gdy podstawowym celem zakupu roweru będzie np. przemieszczanie się wyłącznie z domu do pracy. Pojazdy te są łatwiejsze w utrzymaniu, wsiadanie na nie jest prostsze, a podczas jazdy zachowujemy zdrowszą dla kręgosłupa, wyprostowaną pozycję.

Kupować czy wypożyczać?

Zakup roweru to inwestycja od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a do kwoty tej doliczyć należy również koszty dodatkowego wyposażenia, konserwacji i napraw. Dlatego, szczególnie w większych miastach, alternatywą dla zakupu może być skorzystanie z systemu wypożyczalni rowerów. W wielu przypadkach, szczególnie gdy jeździmy sporadycznie, może okazać się to bardziej opłacalne, a dodatkowo zwolnimy się w ten sposób z myślenia o miejscu przechowywania roweru czy jego utrzymaniu.

Niezależnie od decyzji, jazda na rowerze to nie tylko metoda sprawnego poruszania się, ale także dodatkowy ruch na świeżym powietrzu, co jest korzystne dla naszego zdrowia. Życzymy Wam wielu spalonych kalorii i niezapomnianych wrażeń podczas rowerowych wypraw!