Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni?

30.03.2020

|

Sport

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni?

Chodzi Ci po głowie zakup bieżni? Nie wiesz jaki model wybrać, aby spełniał wszystkie Twoje oczekiwania? Przeczytaj nasz artykuł, w którym pokażemy Ci, jakie są najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać kupując tego typu sprzęt.

Częstotliwość użytkowania

Zacznij od tego, jak często zamierzasz używać bieżni. Nie kieruj się jednak swoimi postanowieniami, a tym ile razy rzeczywiście biegasz w tygodniu czy to na świeżym powietrzu czy na siłowni. Jest to ważne, ponieważ jeśli chcesz ćwiczyć od czasu do czasu, spacerować po bieżni zimą albo rehabilitować się w ten sposób, to zdecydowanie warto wybrać model słabszy. Po pierwsze jest on bardziej przyjazny cenowo, ale przede wszystkim nie pozwoli Ci zrobić sobie krzywdy. Takie bieżnie umożliwiają 30-minutowy trening każdego dnia. Jeżeli natomiast trenujesz często, regularnie i zwykle Twoje sesje trwają około godziny, to z pewnością potrzebujesz mocniejszego silnika. Zwróć wtedy także uwagę na to, aby bieżnia pozwalała zmieniać programy treningowe, ustawiać kąt oraz rozwijać potrzebną prędkość.

Bieganie czy marsz?

Kolejnym pytaniem jest czy zamierzasz na bieżni chodzić czy biegać. Jeśli zależy Ci tylko na spacerach, to możesz wybrać bieżnię przeznaczoną do marszu, która napędzana jest siłą nóg. Jej największą zaletą jest przede wszystkim wielkość. Nie zajmuje dużo miejsca, jest lekka, więc możesz ją śmiało przenosić. Natomiast zapaleni biegacze lub osoby, które łączą chodzenie z bieganiem, muszą postawić na bieżnię napędzaną silnikiem.

To jeszcze nie wszystko

Jest jeszcze kilka innych istotnych kwestii, które mają wpływ na to jaką bieżnię wybierzesz. Przede wszystkim zastanów się, czy ze sprzętu będziesz korzystać tylko Ty czy też będzie on przeznaczony dla większej ilości osób. Ma to znaczenie, ponieważ różne bieżnie mają różną dopuszczalną wagę maksymalną. Im cięższy sprzęt, tym bardziej stabilny, dlatego jeśli, dużo i szybko biegasz, warto nie sugerować się własną wagą, a właśnie potrzebami. Dzięki temu, że bieżnia jest cięższa, staje się ona bardziej stabilna. To ma z kolei duży wpływ na amortyzację, a jak wiadomo, jest ona niezbędna w przypadku długodystansowych biegów. Jeśli jesteś doświadczonym biegaczem to z pewnością wiesz, jak bardzo trzeba dbać o stawy kolanowe i skokowe.

Nie zapomnij o jakości wykonania

Zwróć też uwagę na jakość wykonania, zarówno samego pasa, jak i obudowy bieżni. Jeśli zauważysz, że pewne elementy nie są dopasowane, pas biegu obciera w trakcie włączenia lub też wyświetlacz nie jest wyraźny, to zdecydowanie jest to model, który należy zostawić w sklepie. Im bardziej skupisz się na wyborze, tym dłużej sprzęt Ci posłuży.

Wybierz swoją pierwszą bieżnię i ciesz się solidnym treningiem w domu.