Już jutro Międzynarodowy Dzień Szachów!

Zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę znaczą słowa „szach mat”? Dlaczego szachy uznano za oficjalną drużyną sportową oraz co wpływa na ich popularność? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na te pytania to teraz jest idealna okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 r. i przypada na 20 lipca.

Trochę szachowej historii

Święto powstało z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Szachowej i zostało ustalone na dzień upamiętniający powstanie tej organizacji, który miał miejsce 20 lipca 1924 r. w Paryżu. Dzień Szachów obchodzi się w ponad 170 krajach. Odbywają się wtedy imprezy tematyczne i prowadzone są rozgrywki szachowe. Gra strategiczna znana jest na całym świecie już od V w. n.e. Jej pierwotną wersję stworzyli Indianie, a następnie dotarła do Persji, gdzie powstała zasada szach i mat oznaczająca w języku perskim „król jest otoczony”. Bardzo szybko gra stała się popularna również w Europie, a do Polski przybyła prawdopodobnie z Czech lub Rosji. Aktualnie szachy mają wymiar również wychowawczy i coraz częściej pojawiają się na zajęciach szkolnych.

Gra odpowiednia dla każdego

Szachy uznano za oficjalną drużynę sportową, ponieważ gra wymaga niezwykłej cierpliwości, sprytu, logicznego myślenia oraz umiejętności przewidywania ruchu przeciwnika. Niekiedy rozgrywki trwają po kilka godzin, a pierwsze starcia odbyły się zaraz po wymyśleniu zasad gry. Z czasem zaczęły pojawiać się różne kategorie, takie jak mistrzostwa świata juniorów czy nawet osób niewidomych. Okazało się, że w szachy może grać każdy, nawet komputer. Początkowo urządzenie przegrywało z mistrzem świata, jednak gdy program został ulepszony – przegranym okazał się człowiek. Istnieje wiele odmian tej gry. Stworzono nawet plansze dla większej liczby graczy niż dwoje. Istnieją także warianty gry z inną ilością figur niż przewiduje jej pierwotna wersja.

Czy to nie jest za trudne?

Wiele osób rezygnuje z nauki gry w szachy, ponieważ zasady wydają się zbyt trudne. Wystarczy jednak poświęcić chwilę, aby je przyswoić, w czym może pomóc duża różnorodność podręczników i poradników dostępnych na rynku. Dobrą metodą nauki jest po prostu rozgrywka. Gdy nauczymy się podstawowych zasad, spróbujmy swoich sił w starciu z przyjacielem lub z urządzeniem. Dostępne są także programy, które uczą gry w szachy za pomocą komputera lub aplikacji możliwej do ściągnięcia na smartfony.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci