Jak wybrać narty i buty narciarskie dla początkującego narciarza?

15.01.2020

|

Sport

Jak wybrać narty i buty narciarskie dla początkującego narciarza?

Okres zimowy to szczególnie dobry czas dla wszystkich narciarzy. Podczas przerwy świątecznej bądź ferii warto wybrać się w góry, gdzie bez ograniczeń oddamy się zimowemu szaleństwu. Jazda na nartach z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale bardzo szybko można się jej nauczyć. Gdy spróbujesz swoich sił w tym sporcie z pewnością go pokochasz i nie będziesz mógł się doczekać kolejnego wyjazdu na stok! Poniżej podpowiadamy, jak wybrać narty i buty narciarskie na początkującego narciarza!

Jazda na nartach to z pewnością jeden z najciekawszych sportów zimowych. Niestety nie dla wszystkich okazuje się tak interesująca. Z tego powodu nie warto kupować sprzętu narciarskiego, gdy na stok wybierasz się po raz pierwszy. Gdy zaczynasz swoją przygodę z nartami warto wypożyczyć je wraz z butami narciarskimi w odpowiednich punktach, które są zlokalizowane na stokach. Po kilku zjazdach będziesz mógł obiektywnie ocenić, czy narty to sport dla Ciebie. Jeśli uznasz, że tak to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś następnym razem zabrał w góry własny sprzęt narciarski!

Jak wybrać buty narciarskie dla początkującego narciarza?

Zakup całego sprzętu narciarskiego, który jest niezbędny, aby wybrać się na stok oznacza spory wydatek. Jeśli Twój budżet jest ograniczony polecamy rozłożenie kupna produktów w czasie. W pierwszej kolejności wybierz się do sklepu po buty narciarskie. To właśnie one stanowią najważniejszy element jazdy na nartach. Poza tym posiadanie własnych butów zdecydowanie zwiększa komfort jazdy.

Dla początkującego narciarza szczególnie polecane są buty narciarskie typu Allround. Podczas prób opanowania tego sportu z pewnością spędzisz na stoku kilka godzin dziennie. Z tego powodu powinieneś zadbać o wygodne obuwie. Wspomniane wyżej buty narciarskie posiadają miękką skorupę, dzięki czemu są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Oprócz tego wyposażone są w przełącznik Ski / Walk. Pozwala ona na odblokowywanie stawu skokowego, co z kolei okazuje się pomocne podczas spacerowania w butach. Wnętrze tego obuwia wykonane jest z materiałów najwyższej jakości. Jeśli zależy Ci na wygodzie i komforcie jazdy to buty Allround jak najbardziej okażą się dla Ciebie odpowiednie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart dla osób początkujących?

Jeżeli spędziłeś już kilka godzin na stoku i przekonałeś się, że możesz zaprzyjaźnić się z tym sportem to kolejnym krokiem jest kupno odpowiednich nart. Wybór sprzętu narciarskiego nie jest łatwy, ponieważ na rynku panuje duża różnorodność w tym zakresie. Na szczęście kupno nart dla początkującego narciarza jest nieco łatwiejsze. Gdy udasz się do sklepu zwróć uwagę przede wszystkim na dopasowanie nart do wzrostu. Pracownicy punktu powinni Ci w tym pomóc, ale pamiętaj, że narta musi sięgać do brody lub w przypadku większej masy ciała do nosa. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas kupowania nart jest również ich twardość. Osoby początkujące powinny wybierać narty miękkie, które ułatwiają skręty. Istotny jest także promień skrętu. Zaczynając swoją przygodę z narciarstwem postaw na nartę taliowaną bądź carvingową. Stabilność jazdy z kolei zagwarantuje Ci odpowiednia szerokość narty, dlatego unikaj tych wąskich.

Jakie narty wybrać dla początkującego narciarza?

Producenci nart przygotowali kilka propozycji dla osób próbujących swoich sił na stoku. Pierwszą z nich stanowią narty typu All Mountain, które charakteryzują się większą szerokością. Dzięki temu są odpowiednie zarówno na trasach twardych, jak i na miękkim, wiosennym śniegu. Jeśli planujesz jazdę na nartach wyłącznie przy dobrej pogodzie to polecamy narty typu All Round. Są nieco bardziej skrętne i zwrotne. Dla początkujących narciarzy dobrze sprawdzają się również narty Easycarver. Charakteryzują się lekkością i są idealne do jazdy wolnym oraz średnim tempem.

Czy na stoku trzeba nosić kask?

Kask to wyjątkowo przydatny sprzęt podczas jazdy na nartach. Jednak jego posiadanie nie jest obowiązkowe. W Polsce muszą go nosić wyłącznie osoby poniżej 15 roku życia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w innych państwach, które również udostępniają możliwość jazdy na nartach. Nigdzie jednak nie wprowadzono obowiązku noszenia kasku dla osób pełnoletnich. Mimo to wszystkim narciarzom zaleca się używanie kasku, który może ochronić najważniejszą część ciała przed urazami.

Podczas jazdy na stoku zazwyczaj osiąga się prędkość 30-40 km/h. Upadek przy takiej prędkości często okazuje się bardzo bolesny i może zakończyć się urazami ciała. Niestety potyczki na stoku są nieuniknione, zwłaszcza w przypadku początkujących narciarzy. Z tego powodu warto chronić głowę, która jest bardzo czuła na wstrząsy. Pamiętaj, że oprócz dobrej zabawy na stoku najważniejsze jest bezpieczeństwo.