Światowy Dzień Zwierząt 2021: Podpowiadamy! Jak i czym wywołać radość u Twojego pupila?

Dzisiaj nasze relacje z czworonogami wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pies czy kot obecnie traktowany jest jak pełnoprawny członek rodziny. 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji przypominamy, jak dbać o pupila by był nie tylko zdrowy, ale przede wszystkim szczęśliwy … razem z Nami!

Zwierzęta też mają swoje święta! Gadżety dla miłośników psów i kotów

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, mają swoje uczucia i potrzeby. Nasze psy – jako najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie – chcą być blisko nas. Koty, mimo faktu bycia indywidualistami, również cenią sobie obecność człowieka. Kiedy decydujemy się więc na wybór zabawki czy innego gadżetu warto zwrócić uwagę na to by był to prezent, który przypadnie do gustu naszemu czworonogowi i będzie dla niego bezpieczny.

Jednym z popularnych gadżetów na jakie decydują się właściciele są personalizowane zawieszki do smyczy. Warto zadbać o to by na tzw. „adresówce” znalazły się podstawowe informacje dot. zwierzęcia oraz dane kontaktowe do właściciela.

Kolejnym gadżetem może być nowa smycz, miska na wodę czy nowa kuweta dla kota. Coraz częściej właściciele decydują się również na montaż drzwi z wejściem dla psa, które do tej pory znaliśmy jedynie z amerykańskich filmów.

Pamiętajmy jednak, że nasze zwierzaki uwielbiają zabawę w każdej postaci dlatego poszukując w sklepie zoologicznym gadżetu dla psa możemy zdecydować się na piłkę, gryzak czy piszczącą zabawkę. Z kolei kot z pewnością ucieszy się z materiałowej myszki, szeleszczących elementów zawieszonych na patyku czy inteligentnej zabawki dla kota – np. elektronicznej.

 

Podstawowe potrzeby psa - na co warto zwrócić uwagę przed opieką?

Pies

Każdy pies – niezależnie czy to szczeniak czy dorosły - ma swoje potrzeby. Kluczowymi więc aspektami, w których należy poszerzyć swoją wiedzę jest właściwe żywienie psa i odpowiednia pielęgnacja. Należy również uwzględnić w swoim codziennym harmonogramie czas na zabawę i spacery a także na budowanie pozytywnej relacji z pupilem.

Pamiętaj by zapoznać się z tak zwaną charakterystyką rasy psa, a więc dowiedzieć się skąd pochodzi oraz jakie – wynikające z uwarunkowań genetycznych – ma potrzeby. Przykładowo psy rasy husky potrzebują chłodniejszej przestrzeni i dłuższych spacerów, z kolei długowłosa rasa Cotton de Tulear, chętnie odpocznie, jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dłuższej pielęgnacji, w tym czesania. Jeśli z kolei decydujesz się na psa o spłaszczonym, krótkim pyszczku taki jak buldog czy shih-tzu szczególną uwagę powinieneś zwrócić na codzienną higienę i pielęgnację okolic oczu i nosa.

Musisz zapewnić swojemu pupilowi również spokojne miejsce do spania i odpoczynku. Może to być legowisko czy fotel, na którym będzie mógł uciąć sobie drzemkę.

Pamiętaj również o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Cykliczne przeglądy uzębienia czy obowiązkowe szczepień to absolutne must have, jeśli decydujesz się na posiadanie psa. Pozwoli Ci nie tylko zadbać o zdrowie Twojego psa, ale również komfort Waszego wspólnego funkcjonowania.

 

Potrzeba eksploracji, zabawy i kontaktu z innymi psami oraz ludźmi

Pamiętaj, że pies, który jest z natury zwierzęciem stadnym potrzebuje interakcji z ludźmi, ale również innymi psami. Codzienny kontakt jest więc dla nich bardzo ważny. By ułatwić kontakty Twojego pupila z innymi psami warto podczas spacerów – przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa – wchodzić w interakcje z innymi zwierzakami. Jeśli nasz pies jest jednak indywidualistą a obecność innych zwierząt znacząco utrudnia funkcjonowanie, można zwrócić się o pomoc do specjalistów i skorzystać ze szkolenia behawiorystycznego.

Pamiętaj, że pies dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego musi także eksplorować świat. Pozwól mu więc na poznawanie okolicy, w której właśnie z Tobą zamieszkał. Aktywność fizyczna pomaga również utrzymać kondycję, zapobiega nadwadze i otyłości.

Ostatnim i prawdopodobnie w odczuciu wielu właścicieli psów najważniejszym aspektem życia naszego psa jest zabawa! Nasz pies do bycia szczęśliwym, poza zdrowiem i akceptacją ze strony właściciela potrzebuje tylko zabawek i smakołyków. Decydując się więc na psa zapewnij mu również przestrzeń do zabawy i odpowiedni sprzęt. Mogą być to gryzaki, lateksowe piszczące piłeczki czy zabawki do których możesz schować ulubiony przysmak.

 

Zdrowy zwierzak - białko w diecie psa i kota - jakie źródła białka w diecie psa i kota są najlepsze?

Kot

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych dla organizmu zarówno człowieka, jak i psa czy kota. Jest ono składnikiem narządów i tkanek, takich jak ścięgna, mięśnie, skóra czy włosy, dlatego jego odpowiednia podaż jest niezwykle istotna dla funkcjonowania.

Podstawą diety psów i kotów jest mięso różnych gatunków zwierząt, w tym ryb i jaja. W karmach komercyjnych zamiennikami mięsa są najczęściej produkty zbożowe. Zawierają one białka roślinne o innym składzie aminokwasów niż białka zwierzęce, które dla psów i kotów są w przeważającej większości białkami niekompletnymi. Dlatego producenci karm łączą białka zwierzęce z roślinnymi.

Białka zbudowane są z ciągu aminokwasów i to one wyznaczają jakość białka. Psy, aby zachować dobrą kondycję i zdrowie, muszą dostarczać wraz z pożywieniem aminokwasów egzogennych, czyli takich których ich organizm nie potrafi sam wytworzyć. Zaliczamy do nich 10 aminokwasów: lizynę (wzrost kośćca, wydzielanie soków trawiennych), metioninę (odtruwanie komórek wątrobowych, utrzymanie poprawnego pH moczu), tryptofan (prekursor niacyny i serotoniny), treoninę (prekursor hormonów tarczycy), argininę (reakcje odpornościowe, hormon wzrostu), histydynę (działanie przeciwbólowe, wydzielanie soków trawiennych), fenyloalaninę (produkcja adrenaliny i noradrenaliny), walinę, leucynę i izoleucynę (wspomaganie regulacji poziomu cukru i stresu, zapobieganie rozpadowi białka, przekształcanie w energię podczas głodu).

Szczególnej troski wymaga również organizm kota, który jako bezwzględny mięsożerca powinien otrzymywać dietę białkową pochodzenia zwierzęcego. Koty są bowiem bardzo czułe na niedobór tauryny, aminokwasu obecnego w największych ilościach w tkankach ryb, ptaków i małych gryzoni.

Pamiętaj również o zapewnieniu Twojemu pupilowi nieograniczonego dostępu do świeżej wody

 

Czym warto żywić chomika? Lista sprawdzonych produktów

Chomik

Dieta chomika powinna być w miarę możliwości urozmaicona i powinny się w niej znaleźć m.in.:

warzywa (marchewka, seler, słodka papryka, ogórek, rzepa, liście kalafiora, pomidor (bez pestek), burak, brokuł), owoce (jabłka, gruszki, arbuz bez pestek, winogrona, truskawki i banany w małych ilościach), nasiona (owies, pszenica, len, jęczmień, kukurydza oraz dynia i pestki słonecznika w małych ilościach), zioła (pokrzywa, koniczyna, koper, starzec zwyczajny, mniszek lekarski, liście drzew owocowych) oraz białko (biały ser, dżdżownice, gotowane krewetki, kurczak, białko jaja)

Pamiętajmy również o tym, by chomik musi mieć stały dostęp do świeżej wody oraz – z racji tego, że jego zęby rosną przez całe życie – twarde rzeczy, na których będzie mógł je ścierać. Sprawdzą się tu gałązki drzew owocowych oraz orzecha włoskiego.

 

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla psa i kota?

Kalendarz adwentowy to doskonała okazja do pokazania naszym pupilom jak bardzo ich znamy i cenimy. Istnieją różne sposoby przygotowania kalendarza.

Możesz zdecydować się na duże pudło z 24 okienkami lub osobne woreczki które będziesz udostępniał swojego pupilowi dzień po dniu. Wybór należy do Ciebie. Tworząc kalendarz pamiętaj jednak by wszystko co wykorzystujesz było przeznaczone dla psów i kotów i było dla nich bezpieczne.

Warto zadbać by „okienka” były między sobą zróżnicowane, dlatego możesz dowolnie miksować zawartość pojemników na dany dzień. Dobrym pomysłem na prezenty są drobne przysmaki, zabawki do zabawy samodzielnej lub z opiekunem. Możesz również pokusić się o samodzielne uszycie przestrzeni do spania dla Twojego pupila - kojca dla psa lub domku dla kota na zasadzie „zrób to sam”.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci