Strona główna >Blog >Rodzina >Praktyczne porady dotyczące doboru odpowiedniej karmy dla kota - jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Praktyczne porady dotyczące doboru odpowiedniej karmy dla kota - jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Karmy mokre dla kota są lepszą propozycją od karm suchych. Zawierają dużą ilość wody oraz są mniej przetworzone, dzięki czemu mają więcej wartości odżywczych. Jeśli jednak chcemy podawać naszemu kotu karmę suchą, musimy serwować ją naprzemiennie z mokrą. Najgorsze karmy dla kota przepełnione są węglowodanami oraz odpadami pochodzenia zwierzęcego, dlatego uważnie trzeba czytać skład. Warto wybierać karmy renomowanych producentów, które produkują pożywienie dedykowane do konkretnego przeznaczenia. Koty po kastracji muszą przyjmować więcej białka, a mniej tłuszczu. Karma dla kota seniora będzie miała obniżoną zawartość białka. Podczas wyboru karmy należy zwrócić uwagę również na ilość aktywności fizycznej naszego kota. Tak dobrane pożywienie będzie gwarancją zdrowia naszego pupila.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla kota?

Prócz pięknego miejsca do spania, zabawek i przeuroczego imienia naszego pupila, należy zadbać o jego zrównoważoną dietę. To właśnie karma dla kota odpowiada za jego zdrowie i jakość życia. Jaka jest najlepsza karma mokra dla kota w 2022? Czy tania sucha karma dla kota będzie odpowiednia? Jak dobrać odpowiedni rodzaj karmy? 

Najlepsza karma dla kota juniora to ta, którą dostaliśmy od jego hodowcy. Jeśli jest pełnowartościowa, sprawdzona i polecona przez weterynarza, nie ma potrzeby jej zmiany. Jeśli zaś adoptowaliśmy kota, posiadamy leciwego, schorowanego zwierzaka, który nie wychodzi z domu, karmę trzeba dobrać odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb.

Rynek, wychodząc na przeciw oczekiwaniom posiadaczy kotów, oferuje różnego rodzaju rozwiązania. Przede wszystkim możemy wybrać karmy mokre bądź suche. Jeśli nasz kot jest zdrowym, dorosłym osobnikiem, możemy wybierać karmy pełnoporcjowe renomowanych marek, takich jak shebapurina-one czy whiskas. Jeśli jednak nasz kociak boryka się np. z dolegliwościami układu pokarmowego, standardowa mokra karma dla kota z saszetki nie będzie wystarczająca. 

Co powinna zawierać najlepsza karma dla kota? 

Najlepsza karma mokra dla kota zawiera w sobie dużo wody, nierzadko ponad 80%. To bardzo ważne, ponieważ nasze koty niechętnie piją samą wodę z miseczki. Co więcej, karma dla kota powinna zawierać w sobie małą ilość węglowodanów, a dużą zawartość mięsa. Dobra karma powinna być zatem zbilansowana, zawierać składniki funkcjonalne, które pomagają organizmom naszych zwierząt w szczególnych okresach ich życia: intensywnego wzrostu, starości, ciąży i innych. Co więcej, najlepsza mokra karma dla kota czy sucha, składa się ze starannie wyselekcjonowanych składników o wysokiej przyswajalności. 

Dobrej jakości mokra karma dla kota to zazwyczaj kawałki aromatycznego mięska oblane sosem, mięso w galarecie bądź pasztet. 

Jak prawidłowo czytać etykiety karm - opis składu

Każdy producent zachwala produkowaną przez siebie karmę dla kota jako najlepszą i najbardziej wartościową. Jednak dopiero konkretna analiza składu powie nam, która mokra karma dla kota w rankingu 2022 powinna zająć pierwsze miejsce. Przede wszystkim, węglowodany w karmie nie powinny przekraczać 5%. W składzie karmy dla kota nie powinno być ogólnego stwierdzenia "mięso z kurczaka", lecz "serce z kurczaka, wątróbka z kurczaka". Najgorsze karmy dla kota posiadają pióra, dzioby i inne odpady.

Producenci są zobowiązani podawać w składzie w pierwszej kolejności produkty o największej zawartości. Aby ominąć podanie niechcianego składnika w pierwszej kolejności, rozbija się go na wiele pozycji, np. ryż i mąka ryżowa. Warto zwrócić uwagę także na konserwanty, przeciwutleniacze oraz barwniki szkodliwe dla zdrowia zwierząt. 

Fakty i mity na temat suchych karm i ich szkodliwości 

Sucha karma dla kota opinie miewa bardzo różnorodne. Wiele osób uważa ją za najgorszą karmę dla kota. Jest też zdecydowanie tańsza od mokrej formy pożywienia. Nawet najlepsza karma dla kota z Biedronki o suchej konsystencji nie może być jedyną formą pożywienia naszego kota. Sama sucha karma dla kota może znacznie obciążać jego układ moczowy. Koty piją bardzo mało wody, nie odczuwają pragnienia. Dobrym rozwiązaniem jest serwowaniem naszym ukochanym zwierzakom karmy suchej i karmy mokrej naprzemiennie. Shelma karma dla kota opinie ma bardzo dobre, pomimo, iż jest karmą dostępną także w suchej formie. Karma sucha dla kota Shelma wygrywa, zostawiając w tle konkurencję. Sucha karma dla kota bez zbóż to najlepszy wybór. Co więcej, sucha karma dla kota powinna mieć jak największą zawartość mięsa.  Warto śledzić aktualne promocje, dzięki czemu możemy nabyć ją w wyjątkowo atrakcyjnej ofercie cenowej. 

Faktem jest, że sucha karma dla kota ma w sobie dużą zawartość węglowodanów. Prawdą jest również, że sucha karma dla kota jest produktem wysoko przetworzonym. By uzyskać suchą postać, poddawana jest obróbce w wysokich temperaturach, przez co traci wiele substancji odżywczych. 

Mitem jest, że sucha karma czyści kotu zęby. Wręcz przeciwnie, zostawia na ich szkliwie osad, powodując kamień i inne choroby uzębienia. 

Zdrowa karma dla kota - sucha czy mokra?

Karma dla kota, zarówno sucha jak i mokra jest zdrowa, pod warunkiem, że cechuje się dobrym składem. Jak już wspomniano, możemy podawać mokre karmy dla kota, bądź mokre i suche naprzemiennie, w celu ochrony układu moczowego. Warto zaznaczyć, iż serwowanie naszemu kotu samej mokrej karmy o dobrym składzie będzie najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia naszego pupila.

Odpowiednia karma dla dorosłego kota i małego mruczka 

Najlepsza karma dla kota juniora znacząco różni się składem od karm dla kota dorosłego. Przede wszystkim zawiera dużo protein, około 30-50%, a ich przyswajalność wynosi aż 90%. Warto wybrać karmę dla kota bezglutenową oraz bez laktozy dla kociąt z nietolerancją pokarmową. Najlepsza karma dla kociąt uzupełniona jest o syntetyczną witaminę K3, która działa antynowotworowo. Bardzo ważna jest także witamina D3, która u młodego kota stymuluje prawidłowy rozwój kośćca, wzmacnia mięśnie oraz stawy. Witaminy z grupy B i żelazo dodawane do karm dla juniorów mają pozytywny wpływ na ciśnienie i układ krwionośny.  

Dorosłe koty, u których zakończyła się faza wzrostu, mają mniejsze zapotrzebowanie na białko, a większe na tłuszcz. Standardem w karmie dla kota dorosłego powinno być 70-80% mięsa. Skład może być uzupełniony warzywami, owocami i ziołami. 

Najlepsze karmy dla kotów - odpowiednie przeznaczenie 

Wybierając karmę dla kota warto zwracać uwagę na jej przeznaczenie sugerowane przez producenta. Zupełnie inna będzie karma mokra czy sucha dla kota juniora, dorosłego osobnika, kota z nadwagą, po kastracji czy prowadzącego osiadły, domowy tryb życia. Dlatego właśnie, przeznaczenie karmy dla kota odgrywa niebagatelne znacznie. Najlepsza mokra karma dla kota będzie różnić się składem ze względu na indywidualne dopasowanie do potrzeb naszego pupila. 

Najlepsza karma dla kota po kastracji

Karma dla kota po sterylizacji zawiera mniej tłuszczu, a więcej białka. To pozwala uniknąć otyłości, gdyż po kastracji apetyt naszego kota znacznie wzrasta. Co więcej, wiele firm wprowadziło na rynek całe linie karm dla kotów po kastracji, które biorą pod uwagę również wiek kota i jego aktywność fizyczną. 

Najlepsza karma dla kota niewychodzącego

Kot kanapowy może mieć skłonności do nadwagi ze względu na małą ilość aktywności fizycznej. Zmniejszenie porcji jego posiłków nie będzie dobrym rozwiązaniem. Kot niewychodzący powinien przyjmować mniej kalorii, jednak tyle samo witamin i minerałów, co koty podwórkowe. Karmy dla kotów kanapowych mają zredukowaną zawartość kaloryczną przy jednoczesnym zachowaniu ilości substancji odżywczych. Co więcej, wzbogacone są o L-karnityne, wyważony stosunek wapnia oraz fosforu czy wysokowartościowe białka. 

Najlepsza karma dla kota seniora

Senior to kot mający 7-8 lat. Wówczas dieta powinna zostać zmodyfikowana. Karma dla kota powinna przede wszystkim uchronić go przed wzrostem wagi, co będzie prowadzić do wielu poważnych chorób. Mokra karma dla kota pozwoli zaspokoić jego potrzeby, jeśli tylko będzie miała obniżoną zawartość białka. Najlepsza karma mokra dla kota seniora będzie miała dodane także antyoksydanty. Znajdzie się w nich również glukozamina, chondroityna czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto zatem na bieżąco przeglądać najlepsze oferty producentów i wybierać najwartościowsze karmy dla naszych staruszków. 

Porównanie karm

Czas zebrać wszystkie informacje i porównać karmy przeznaczone dla kotów w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. 

Po pierwsze, tania sucha karma dla kota z całą pewnością zawiera więcej niezdrowych dla kota węglowodanów, niż mokra karma dla kota. 

Mokra karma dla kota w saszetkach musi być przechowywana w lodówce. Sucha wystarcza na dłużej i jest łatwiejsza w przechowywaniu.

Karma dla juniorów zawiera większą dawkę protein, witaminy D3 oraz K3 w porównaniu do karmy dla kotów dorosłych. 

Karma dla kotów po kastracji w porównaniu do karmy pełnowartościowej dla kotów dorosłych ma obniżoną zawartość tłuszczu, a podwyższoną ilość białka. Z kolei karma dla kotów kanapowych posiada zredukowaną wartość kaloryczną z zachowaniem wszystkich wartości odżywczych, dodatkowo wzbogaconona jest  L-karnityną. Karmy dla seniora w porównaniu do karm dla kotów dorosłych mają zaś obniżoną zawartość białka oraz dodane antyoksydanty. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci