Domowe musli – pomysły i przepisy

Musli i granole należą do najzdrowszych propozycji śniadaniowych. W sklepach znajdziemy wiele gotowych mieszanek, jednak te przygotowane w domu - na głowę biją wszelkie sklepowe płatki śniadaniowe. Po pierwsze nie zawierają tak dużo cukru, ani sztucznych aromatów i dodatków, a co najważniejsze – zrobione są z całkowicie naturalnych składników. Nie ma też do ukrywać – są też smaczniejsze. Doskonale komponują się z dodatkiem jogurtu lub mleka. Zawierają dużo błonnika i substancji odżywczych, dlatego polecają je dietetycy. Jak zrobić domowe musli lub granolę? Oto kilka sprawdzonych przepisów.

Musli klasyczne

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 190 stopni Celsjusza. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i odstawiamy na bok. Do przygotowania klasycznej wersji musli potrzebujemy dwóch szklanek płatków owsianych, pół szklanki otrębów gryczanych, pół szklanki pestek dyni, dwie szklanki mieszanych orzechów, np. włoskich, laskowych lub blanszowanych migdałów. Składniki wykładamy na blachę, dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i delikatnie mieszamy, po czym wkładamy do piekarnika na 18 minut. Po tym czasie wykładamy i zostawiamy do wystygnięcia. Na koniec dodajemy ulubione suszone owoce, np. rodzynki lub morele. Całość przesypujemy do czystego i suchego szklanego pojemnika i dokładnie zakręcamy. Co istotne - na podstawie klasycznego musli możemy przygotowywać różne jego wariacje. Warto dodać odrobinę cynamonu lub kardamonu – wtedy mieszanka zyska nieco orientalnego i rozgrzewającego charakteru. Jeśli chcecie dodać musli nieco egzotycznego posmaku, dosypcie odrobinę płatków kokosowych, suszonych jagód goji lub acai.

Piernikowa granola

To świetna propozycja dla miłośników słodkości. Piernikowy posmak granoli rozjaśni nawet ciemne, listopadowe poranki. Do wykonania mieszanki potrzebujemy po jednej szklance płatków owsianych i żytnich, dwóch szklanek mieszanki ulubionych orzechów, np. nerkowców, migdałów i laskowych, dwóch łyżek suszonej żurawiny, garść suszonych jabłek i suszonym malin, łyżeczkę cynamonu, półtorej łyżki przyprawy piernikowej, dwie łyżki syropu z agawy i dwie łyżki podgrzanego oleju kokosowego. Podane składniki dokładnie mieszamy ze sobą i przekładamy na wyłożoną pergaminem blachę. Pieczemy 18-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Granolę należy kilkakrotnie przemieszać drewnianą łopatką. Mieszanka doskonale smakuje z jogurtem greckim lub jako dodatek do… lodów waniliowych.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci