Na czym polegają przelewy ekspresowe?

06.05.2019

|

Finanse

Na czym polegają przelewy ekspresowe?

Kilka kliknięć myszką i… gotowe! Gotówkowe przelewy internetowe na dobre zrewolucjonizowały świat finansowy. To podstawowa usługa w każdym banku, która ułatwia zakupy internetowe, rozliczenia czy płacenie rachunków. Pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy w ciągu… no właśnie – kiedy? Wszystko zależy od banków – naszego i odbiorcy oraz od tego jaki typ przelewu wybierzemy i o której godzinie go wykonamy. W praktyce oznacza to, że jeśli nadawca i odbiorca przelewu są klientami rożnych banków, przelew może iść nawet kilkanaście godzin. Jeśli zlecenie zostało wykonane w piątek, po zamknięciu sesji bankowych – pieniądze pojawią się na rachunku odbiorcy dopiero w poniedziałek przed południem.

Jeśli czas nas nie nagli, to nie ma problemu. Jednak są takie sytuacje, kiedy gotówka musi znaleźć się na koncie odbiorcy niemal natychmiast. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przelewy ekspresowe

Przelewy ekspresowe - lub inaczej zwane – natychmiastowe, to bardzo popularna forma płatności. Nie ma się czemu dziwić – klienci korzystający z tego sposobu, mogą liczyć na to, że wykonany przez nich przelew, znajdzie się na koncie odbiorcy niemal od razu. Zazwyczaj zajmuje to od kilkudziesięciu sekund do kilkunastu minut. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne w sytuacji gdy musimy szybko przelać komuś gotówkę, np. dzieciom na wakacjach, w czasie weekendu czy inne dni wolne od pracy. Wszystko dlatego, że przelewy natychmiastowe omijają standardowe sesje rozliczeniowe Krajowej Izby Rozliczeniowej. Można je wykonać dowolnego dnia, przez niemal całą dobę.

W Polsce klienci banków mogą korzystać z dwóch systemów, które obsługują przelewy natychmiastowe: BlueCash i Express Elixir. Oba systemy działają bardzo podobnie.

Taka usługa dostępna jest już niemal w każdym banku. Ma jednak swoją cenę - zazwyczaj koszt przelewu natychmiastowego wiąże się z dodatkowym wydatkiem - około 5 złotych. W niektórych bankach prowizja jest znacznie niższa. Są też banki, które oferują darmowe przelewy ekspresowe lub możliwość wykonania dwóch bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Pamiętaj o ograniczeniach

Trzeba też pamiętać, że przelewy ekspresowe podlegają pewnym ograniczeniom. W ich ramach możemy przelać tylko gotówkę do określonej wysokości. Limity zależą od konkretnego banku. Oferta przeznaczona jest zazwyczaj dla właścicieli kont osobistych, jednak niektóre banki oferują też przelewy ekspresowe dla przedsiębiorców. Właściciele firm muszą liczyć się jednak z wyższą prowizją za przelew.