Jak korzystnie wymieniać waluty?

2019-07-11

|

Finanse

Jak korzystnie wymieniać waluty?

Planując wyjazd wakacyjny powinniśmy pamiętać o wielu rzeczach. Należy do nich m.in. wymiana waluty, abyśmy bez problemu mogli robić zakupy w innym kraju. Jak się okazuje, warto pomyśleć o tym nawet kilka miesięcy przed wyjazdem, co pomoże zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Gdzie wymieniać?

Podstawowym pytaniem osób nie mających na co dzień styczności z wymianą pieniędzy jest kwestia tego, gdzie mogą to zrobić. Dwie opcje, które wydają się najprostsze to bank i kantor stacjonarny. Możemy się tam wybrać w każdym momencie i skorzystać z pomocy innych osób. Korzystniejsze zdecydowanie wydają się kantory, które często proponują atrakcyjne oferty, a przy zamianie większej sumy możliwa jest negocjacja ceny.

Popularną metodą wymiany walut w ostatnim czasie stały się e-kantory, które funkcjonują od 2009 r. Wydają się najlepszym miejscem na zamianę pieniędzy, ponieważ stosują niższe marże, dzięki czemu wymiana będzie dla nas tańsza. W każdym momencie możliwe jest sprawdzenie aktualnych cen, ponieważ strony tych serwisów oferują kalkulatory, które porównują kurs w e-kantorze z wybranym bankiem. Ponadto wymiana pieniędzy przez Internet okazuje się niezwykle wygodna. Pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ cała transakcja zajmuje ok. 15 minut.

Kiedy wymieniać?

Ciężko określić odpowiedni moment na wymianę pieniędzy, ponieważ może się on zmienić zależnie od danego roku. Statystyki pokazują jednak, że kwiecień czy maj są zdecydowanie lepszym czasem na zamianę waluty niż miesiące wakacyjne. Jeśli istnieje taka możliwość warto wykonać tę czynność przed sezonem urlopowym, ponieważ prawdopodobnie pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dobrym pomysłem jest również wymiana walut przez cały rok. Wystarczy codziennie sprawdzać aktualne kursy i korzystać, gdy pojawi się dobra okazja.

Pomoc ekspercka

W temacie wymiany walut niezastąpiona okazuje się pomoc ekspertów, z czego warto skorzystać. Nie każdy orientuje się, jaka cena jest najlepsza i czy można liczyć na jeszcze większa obniżkę, dlatego wiele osób decyduje się sprawdzanie zaufanych opinii. Eksperci przez cały czas zajmują się analizą walutowych rynków międzynarodowych, więc ich zdanie okazuje się pewniejsze od naszych przypuszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że oni również mogą się mylić, ponieważ nikt nie jest w stanie całkowicie przewidzieć tendencji kursów walut.