Ile czasu idzie przelew?

03.04.2019

|

Finanse

Ile czasu idzie przelew?

Od kilku sekund do nawet kilku dni – nawet tyle możemy oczekiwać na przelew. Czas realizacji przelewu jest sprawą niezwykle ważną, szczególnie gdy spłacamy np. kredyt lub musimy szybko przekazać komuś pieniądze. Co na to wpływa na czas realizacji przelewu? Istnieje kilka podstawowych czynników, które decydują o tym, kiedy pieniądze znajdą się na naszym koncie.

Po pierwsze – istnieją dwa rodzaje przelewów – wewnętrzne i zewnętrzne. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia, kiedy zarówno nadawca jak i odbiorca przelewu, są klientami jednego banku. To komfortowa sytuacja, bo przelewy wykonywane są w czasie rzeczywistym. Oznacza, to że pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy, niemal od razu po złożeniu dyspozycji. W praktyce przelew dojdzie więc po kilku minutach. Co niezwykle istotne, pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy niezależnie od tego czy przelew został wykonany w dzień świąteczny czy po zamknięciu sesji bankowych.

Ile czasu idzie przelew z banku do banku?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku przelewów zewnętrznych. Przelewy zewnętrzne to takie, które wykonywane są pomiędzy klientami różnych banków. Co istotne – w całym procesie bierze też udział trzeci podmiot. Tu pośrednikiem jest KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jest to instytucja, która odpowiada za prawidłowość praktycznie wszystkich przelewów międzybankowych w naszym kraju. Obsługuje ona przelewy w ramach elektronicznych systemów takich jak: Elixir, Express Elixir i Euro Elixir.

W każdy dzień powszedni rozliczenia KIR odbywają się trzy razy. Pierwsza sesja trwa od godziny 9.30-11.00, druga – od 13.30 do 15.00, a trzecia – od 16 do 17.30. To jednak nie wszystko – każdy bank samodzielnie kształtuje dzienny harmonogram zarówno dla sesji wychodzących, jak i przychodzących. Zazwyczaj są to trzy sesje dla każdego z typów przelewów. W praktyce oznacza to, że pieniądze wysłane o tej samej godzinie do kilku odbiorców w różnych bankach, dotrą o innej porze lub nawet innego dnia. Każdy z banków podaje na swojej stronie internetowej konkretne godziny zamknięcia sesji wychodzących i przychodzących.

Przelewy ekspresowe

Istnieje też możliwość wykonania tzw. szybkiego przelewu. Przelewy ekspresowe to coraz popularniejsza usługa, którą znajdziemy niemal w każdym banku. Za dodatkową opłatą pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy po kilku lub kilkudziesięciu minutach. Przelewy natychmiastowe omijają standardowe sesje rozliczeniowe KIR. Prowizja dla klientów indywidualnych to około 5 złotych za przelew.

)