Czy warto wymieniać walutę przed zagranicznym wyjazdem?

10.08.2020

|

Finanse

Czy warto wymieniać walutę przed zagranicznym wyjazdem?

Szykujesz się do zagranicznego wyjazdu i nie wiesz, czy wymiana waluty przed wakacjami to konieczność? Zastanawiasz się czy warto to robić i czy jest to bezpieczne? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Wszystko zależy od Twoich preferencji

Z wymianą waluty na wyjazd zagraniczny jest tak samo, jak z każdą inną decyzją. To czy podejmiesz taki krok zależy od Twoich preferencji w zakresie dokonywania transakcji. Jeżeli nie używasz kart płatniczych, które zezwalają na płatność poza Polską lub nie korzystasz ze specjalnie przygotowanych kart typu revolut, dzięki którym możesz dokonywać bezgotówkowych płatności poza granicami kraju, to konieczna będzie wymiana pieniędzy na walutę obowiązującą w danym kraju.

Kantor czy bank – gdzie wymienić walutę?

Wymiana waluty może zostać dokonana w kantorze lub w banku. Co ciekawe, od kilku lat nie musimy już nawet wychodzić z domu, aby to zrobić, ponieważ na rynku prężnie działają internetowe serwisy wymiany walut oraz kantory online. Oczywiście wybierając taki sposób wymiany pieniędzy, musisz sprawdzić, czy miejsce rzeczywiście jest bezpieczne i godne zaufania. E-kantory najczęściej oferują niższe ceny niż te stacjonarne, co przyciąga wielu klientów. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ ich zarobki są wyższe, gdyż nie obsługują tylko osób z konkretnego regionu, ale z każdego, dowolnego miejsca. Jeżeli chodzi o kantory stacjonarne to najdroższe są te zlokalizowane na lotniskach czy przy dworcach. W przypadku wymiany waluty w banku, najczęściej jest ona nieopłacalna, jeśli chodzi o klientów indywidualnych. Spread jest wysoki, znacznie wyższy niż w kantorach, przez co rzadko zdarza się, aby ktokolwiek decydował się na taki krok.

Nosząc gotówkę uważaj na złodziei

Decyzja o gotówkowym rozliczaniu się za granicą jest oczywiście dość ryzykowna. W przypadku kradzieży czy też zgubienia pieniędzy, zostajemy z niczym. Oczywiście kartę również możemy zgubić, ale wtedy można zapłacić blikiem lub wypłacić pieniądze z bankomatu tym samym sposobem. Możemy też zapłacić telefonem. Posiadanie gotówki kusi złodziei, których niestety nie brakuje w różnych kurortach turystycznych. Ich strategia zakłada przyglądanie się konkretnym osobom i zwracanie uwagi na to, w jaki sposób płacą. Jeśli staniesz się obiektem zainteresowania, a złodziej zobaczy, ze stale rozliczasz się za pomocą gotówki, możesz stać się łatwym celem.

Czy warto wymieniać walutę przed wyjazdem?

Odpowiedź na pytanie, czy warto wymieniać walutę, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Polecamy jednak mieć ze sobą niewielką sumę pieniędzy, aby móc zapłacić tam, gdzie transakcje odbywają się tylko za pomocą gotówki