Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Pranie dywanów odkurzaczem piorącym - jak robić to dobrze? Domowe płyny do odkurzacza piorącego

Pranie dywanów odkurzaczem piorącym - jak robić to dobrze? Domowe płyny do odkurzacza piorącego

Odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin i tapicerki pozwala pozbyć się głęboko zakorzenionego kurzu oraz roztoczy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają w domu małe dzieci oraz dla alergików. Pranie dywanów odkurzaczem przebiega znacznie szybciej i przy znacznie mniejszym użyciu siły, niż ręczne pranie dywanów. Czy warto używać domowych płynów do odkurzacza piorącego? Jak je zrobić oraz w jaki sposób używać? Które odkurzacze piorące są najlepsze? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

W jaki sposób działają odkurzacze piorące?

Pranie dywanów przy pomocy odkurzacza piorącego jest stosunkowo łatwe. Wystarczy przygotować odkurzacz według instrukcji i używać go w taki sam sposób, jak zwykły odkurzacz.

W pojemniku umieszczonym w odkurzaczu znajduje się woda oraz środek do prania dywanów. Woda ze środkiem piorącym wydostaje się z odkurzacza pod dużym ciśnieniem. W ten sposób dostaje się ona w głąb włókien dywanu i wypłukuje bród, który jest wsysany wraz z wodą przez odkurzacz.

Dobry odkurzacz do prania dywanów może zastąpić nawet najlepsze mopy. Wypierzemy nim nie tylko dywany, wykładziny i tapicerkę, ale także wymyjemy najbardziej wymagającą posadzkę – bez pozostawiania widocznych smug.

Jak prać dywan z pomocą odkurzacza piorącego?

Jak wyprać dywan w domu przy pomocy odkurzacza? Pranie dywanów odkurzaczem znacznie różni się od prania ręcznego, do którego byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Potrzebny będzie nam m.in. dobry odkurzacz do prania dywanów. Urządzenia dobrej jakości znajdziemy w sklepach tj. Media Expert lub Media Markt. Warto śledzić ofertę poszczególnych marketów. Co jakiś czas pojawiają się ciekawe promocje. W ten sposób możemy nabyć odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin i tapicerki w bardzo korzystnej cenie.

Oprócz odkurzacza potrzebne będą nam specjalistyczne środki do odkurzacza piorącego. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z praniem dywanów przy pomocy odkurzacza do dywanów, ma dylemat, czym wyprać dywan. Możemy użyć do tego środków rekomendowanych przez producenta, jak i domowe płyny do prania dywanów.

Środek do prania dywanów rozpuszczamy z wodą (ściśle według instrukcji) i przystępujemy do prania dywanu – w taki sam sposób, jakbyśmy odkurzali dywan. O ile przy odkurzaniu dywanu kierunek odkurzania nie ma większego znaczenia, podczas prania powinniśmy zwracać uwagę na to, aby prać dywan kawałek po kawałku i nie chodzić po wypranej części dywanu. Po zakończeniu pracy należy zostawić dywan do całkowitego wyschnięcia.

Pranie dywanu przy pomocy odkurzacza piorącego będzie przebiegało sprawniej, jeśli wcześniej odkurzymy dywan. Przy regularnym praniu dywanów nie jest konieczne trzepanie dywanu. Jeśli jednak chcemy wyprać bardzo zaniedbany dywan, warto również uprzednio go wytrzepać.

Bezpieczny środek do dywanów - domowy płyn do odkurzacza piorącego. Hit czy kit?

Środki do odkurzacza piorącego mogą zawierać silne detergenty. Dla alergików może to być tak samo szkodliwe, jak kurz oraz roztocza. Świetnym rozwiązaniem będzie domowy płyn do odkurzacza piorącego z naturalnych składników, które większość z nas posiada w domu.

Idealnie nadaje się do tego soda oczyszczona, która ma doskonałe właściwości pieniące. Naniesiona z odrobiną wody na dywan wsiąknie ona w jego głąb i brud wydostanie się wraz z pianą na zewnątrz. Do czyszczenia plam stosowane są substancje tj. sól (plamy z wina oraz coca-coli), ocet lub sok z cytryny (należy wcześniej sprawdzić na wewnętrznej stronie dywanu, czy nie powstaną przebarwienia), aspiryna (idealna na plamy z krwi).

Pranie tapicerki samochodowej domowym sposobem również jest możliwe. Przy pomocy tanich, ogólnodostępnych produktów spożywczych usuniemy nie tylko bród. Soda oraz ocet pomogą nam także pozbyć się bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu.

Ekosprzątanie - przepis na domowy środek do czyszczenia dywanów krok po kroku

Środki do odkurzacza piorącego są nie tylko drogie, ale i szkodliwe dla środowiska. Detergenty mogą także odbić się na naszym zdrowiu lub zdrowiu naszych dzieci. Zatem czym wyprać dywan, aby usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz pozbyć się bakterii oraz roztoczy?

Idealnym rozwiązaniem będzie domowy środek do czyszczenia dywanów z octu oraz sody. Na litr wody potrzebujemy 1 łyżkę stołową sody oraz 1 łyżkę stołową octu. Tak przygotowaną miksturę nanosimy na dywan. Następnie potrzebny będzie nam odkurzacz do prania dywanów, do którego wlewamy czystą wodę.

Dlaczego domowy środek nakładamy bezpośrednio na dywan, a nie wlewamy go do odkurzacza? Woda z sodą oraz octem doskonale usuwa brud. Odświeża ona także kolory. Niestety taka mieszanka mogłaby doprowadzić do awarii urządzenia np. do uszkodzenia elektronikiJeśli decydujemy się na domowe środki do czyszczenia dywanu, najlepiej nakładać je bezpośrednio na dywan.

Chemia do tapicerki samochodowej również może zostać zastąpiona domowymi środkami. Jest to jak najbardziej wskazane. Używamy je w podobny sposób, jak podczas prania dywanów – nakładamy bezpośrednio na tapicerkę.

Ranking odkurzaczy piorących - 5 modeli, które sprawdzą się w każdym domu

Ranking odkurzaczy piorących prezentuje się następująco:

Odkurzacz KARCHER SE 6.100

Odkurzacz KARCHER SE 6.100 to nie tylko odkurzacz piorący, ale także odkurzacz do odkurzania na sucho. Użytkownicy są bardzo zadowoleni. Sporadycznie pojawiają się głosy, że jest on stosunkowo głośny. Wynika to z mocy silnika oraz pracy, jaką wykonuje urządzenie. Przy jego pomocy usuniemy brud bez większych trudności, a nasz dywan będzie pachniał świeżością.

Odkurzacz piorący BOSCH BWD421PRO

Odkurzacz piorący BOSCH BWD421PRO wyglądem przypomina tradycyjny odkurzacz. Jest on mały, lekki oraz zwinny. Przy jego pomocy szybko wyczyścimy dywan czy kanapę. Pracę ułatwia m.in. długi kabel oraz liczne końcówki, dzięki którym wyczyścimy nawet najbardziej niedostępne miejsca. Odkurzacz może być także stosowany do odkurzania dywanów na sucho.

Odkurzacz MPM MOD-22 Vira

Odkurzacz MPM MOD-22 Vira jest dostępny po przystępnej cenie. Niska cena nie ma jednak wpływu na jakość sprzętu, którym możemy odkurzać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jego największe zalety to duże pojemniki na czystą oraz na brudną wodę (4,5 l i 10 l), długi kabel (9,5 metra) oraz praktyczne sterowanie urządzeniem przy pomocy przycisków zamieszczonych na uchwycie rury odkurzacza.

Odkurzacz MPM MOD-19/8 Bora

Odkurzacz MPM MOD-19/8 Bora to tani odkurzacz piorący. Sprzęt ten bardzo ładnie się prezentuje, jest mały oraz poręczny. Świetnie nadaje się do odkurzania parkietu oraz posadzek. W zestawie znajduje się kilka szczotek, które znacznie ułatwiają pracę z każdego rodzajem materiałem oraz z przedmiotami o różnych kształtach.

Odkurzacz piorący THOMAS Aqua + Allergy & Family

Odkurzacz piorący THOMAS Aqua + Allergy & Family to produkt wyprodukowany w Niemczech, gdzie na pierwszym miejscu stawia się jakość. Pranie dywanów odkurzaczem marki Thomas Aqua to sama przyjemność. Możemy nim przemyć podłogi, rezygnując z tradycyjnego mopa – także parkiety oraz podłogi lakierowane, uzyskując wspaniały połysk oraz świeżość w całym domu.

Ranking TOP 5 odkurzaczy piorących to lista pięciu odkurzaczy na rynku, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Producenci odkurzaczy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla nas czystość w domu, oraz jak mało czasu mamy na sprzątanie. Nowoczesne technologie oraz specjalistyczne środki do odkurzacza piorącego mają na celu ułatwić nam pracę. Aby odkurzacz służył nam przez lata, koniecznie powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Odkurzacz do prania dywanów - co wziąć pod uwagę, dokonując zakupu?

Jaki odkurzacz do prania dywanów, wykładzin oraz tapicerki wybrać? Decydujące mogą być czynniki tj.:

 • marka;
 • cena;
 • moc silnika;
 • opinie użytkowników;
 • pojemność pojemników na czystą oraz brudną wodę;
 • długość kabla;
 • długość rury;
 • filtry;
 • możliwość sterowania na uchwycie;
 • niewielki rozmiar;
 • ciekawy wygląd;
 • poręczność oraz zwrotność;
 • końcówki w zestawie;
 • możliwość odkurzania na sucho;
 • cicha praca.

Sprzęt do domu z reguły służy nam przez lata. Ceny odkurzaczy do prania dywanów mają sporą rozpiętość. Nie zawsze idą one w parze z jakością. Również tani odkurzacz może w 100% spełniać nasze oczekiwania. Podczas zakupu należy rozważyć, czego oczekujemy od odkurzacza do prania. – Jak często, do jakich powierzchni będziemy go używać, czy będziemy musieli nosić go po schodach, czy będziemy używać go do prania tapicerki w aucie? To wszystko wpłynie na naszą decyzję. Dla jednych odpowiedni będzie duży odkurzacz do prania dywanów na dużej powierzchni, innych zadowoli cichy, mały, zwinny odkurzacz z funkcją 2 w 1 – do odkurzania na sucho oraz na mokro.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Może cię zainteresować