Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz - które przenośne urządzenia poprawiające jakość powietrza wybrać?

Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz - które przenośne urządzenia poprawiające jakość powietrza wybrać?

W ostatnich latach coraz częściej zaczęliśmy zwracać uwagę na czystość i jakość powietrza, a co za tym idzie, zwiększył się popyt na domowe nawilżacze i oczyszczacze powietrza. Większa świadomość Polaków w tej kwestii to bardzo dobra informacja, jednak warto ostrożnie i ze skupieniem wybierać tego typu urządzenia. Jak mądrze zadbać o powietrze w swoim domu? Czy lepiej wybrać nawilżacz powietrza, czy oczyszczacz?

Nawilżacz powietrza vs oczyszczacz - przegląd funkcji

Działanie oczyszczacza powietrza jest proste. Zasysa on powietrze z pomieszczenia, oczyszcza oraz wypuszcza je oczyszczone. Dzięki oczyszczaczowi możesz oddychać czystym powietrzem. Oczyszczanie powietrza przebiega wewnątrz urządzenia, dzięki zamontowanym tam specjalnym filtrom, tj.: HEPA, węglowym, fotokatalitycznym oraz elektrostatycznym. Dość często są one wspomagane dodatkowo przez lampy UV i  jonizatory. Dzięki tym zaawansowanym systemom filtracji, oczyszczacz może wyłapać z powietrza wiele szkodliwych zanieczyszczeń.

Przeznaczeniem nawilżacza powietrza jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada poniżej 40%.  Tak niska wilgotność źle wpływa na zdrowie, ale i niekorzystanie oddziałuje na meble, sprzęt czy drewnianą podłogę. Jest to niezwykle przydatny sprzęt w każdym domu oraz biurze.

Rodzaje przenośnych urządzeń z filtrami do domu

Klimatyzator przenośny jest inteligentny, wydajny, tani w eksploatacji oraz przyjazny dla środowiska. Klimatyzatory przenośne to zazwyczaj klimatyzatory jednoczęściowe, w których skraplacz oraz parowacz znajdują się w jednej obudowie. Zaletami takich klimatyzatorów jest brak specjalistycznego montażu i niezwykle łatwe przemieszczanie urządzenia.

W ofercie wielu producentów możesz znaleźć także klimatyzatory jednoczęściowe do zawieszania na ścianie. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w budynkach, gdzie nie ma możliwości zainstalowania urządzenia zewnętrznego.

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza – co wybrać?

Same nazwy tych urządzeń wskazują, że oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza, służą do zupełnie różnych rzeczy. Możesz jednak zakupić nawilżacz z oczyszczaczem powietrza w jednym urządzeniu. Zanim jednak dokonasz zakupu, sprawdź na co musisz zwrócić uwagę oraz przemyśl jaką funkcję ma on pełnić w Twoim domu. W wielu sklepach z tego typu sprzętem jak na przykład PSB Mrówka czy Media Expert, wykwalifikowani pracownicy pomogą Ci podczas wyboru odpowiedniego urządzenia.

Wady i zalety oczyszczaczy oraz nawilżaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza są bardzo intuicyjne w obsłudze. Na pewno każdy bez problemu poradzi sobie z ich użytkowaniem. Dodatkowo ładnie prezentują się w domu. Nowoczesne oczyszczacze powietrza są bardzo ciche. Co więcej, zużywają mało prądu. Są także łatwe w czyszczeniu oraz w konserwacji. Urządzenia te bardzo często są wyposażone w wiele trybów, tak by jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Niektóre z oczyszczaczy mają także wbudowaną funkcję jonizacji powietrza. Niestety oczyszczacze mają także swoje wady. Wymagają regularnego czyszczenia i wymiany filtrów, by skutecznie działały. Jest to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Obecnie na rynku dostępny jest nawilżacz ewaporacyjny, którego działanie opiera się na zjawisku ewaporacji. Polega to na tym, że suche powietrze przechodzi przez zwilżone filtry, dzięki czemu powietrze jest nie tylko nawilżone, ale także oczyszczone z wielu drobnych zanieczyszczeń.

Warto mieć na uwadze, że nawilżacze parowe stwarzają dość duże ryzyko poparzenia, natomiast nawilżacze ultradźwiękowe, emitują mikropyły oraz są nieprzyjazne dla domowych zwierząt. Mgiełka lub para wodna osiadają w pomieszczeniu, co może powodować rozwój pleśni. Musisz wiedzieć, że nawilżacz nie oczyszcza powietrza! W sklepach dostępne są również tzw. urządzenia 2 w 1, czyli nawilżacz z wbudowanym oczyszczaczem powietrza. Mają one wbudowany nie tylko zbiornik na wodę, ale i specjalne filtry, które kumulują w sobie kurz oraz zanieczyszczenia.

Dlaczego wybór nawilżacza powietrza powinien być indywidualny?

Zbyt suche powietrze może powodować różne dolegliwości, wpływa również źle na domowe rośliny, zwierzęta oraz meble. Nie zawsze jednak wilgotność powietrza trzeba podnosić. Gdy natomiast zawartość wody jest zbyt duża w powietrzu, tworzy się sprzyjające rozwojowi bakterii oraz pleśni środowisko. W takim przypadku zamiast nawilżacza, powinieneś szukać raczej osuszacza. Dlatego też wybór tego typu urządzenie jest kwestią indywidualną.

Jak ocenić, czy naprawdę potrzebujemy nawilżacza? Najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych urządzeń pomiarowych, na przykład warto zakupić higrometr, który wskaże wysokość poziomu wilgotności powietrza.

Jak wybrać optymalną wydajność nawilżacza?

Wydajność nawilżacza ma duże znaczenie dla skuteczności działania nawilżaczy. Podczas analizy wydajności, warto poznać te 2 dane:

  • powierzchnia nawilżania, która określa powierzchnię, na której ma pracować urządzenie. Powierzchnia nawilżania jest to maksymalna powierzchnia. Jeśli będzie on pracował na większych powierzchniach, nie osiągnie on maksymalnej skuteczności nawilżania. Parametr wyrażany jest w m2, chociaż powinien być określany w m3.
  • wydajność parowania to najważniejszy parametr wskazujący realną skuteczność pracy nawilżacza powietrza. Wydajność ta wyrażana jest w mililitrach lub gramach na godzinę (ml/h lub g/h) bądź w litrach na dobę (l/doba).

Głośność pracy i pobór prądu oraz estetyka

Głośność pracy to niezwykle ważny parametr. Warto wiedzieć, że nawilżacze w domach czy biurach nie mogą pracować głośniej niż 35 dB. Co ważne, unikaj nawilżaczy, które nie mają wyszczególnionego parametru dotyczącego poziomu hałasu. Producenci niskiej jakości urządzeń celowo unikają podawania tego parametru. Najciszej pracują nawilżacze parowe, natomiast najgłośniejsze są ewaporacyjne.

Moc nawilżaczy określa dokładnie, ile energii pobiera urządzenie (co wyraża się w jednostce mocy W oznaczającej Waty). Jest to kluczowy parametr z punktu widzenia kosztów użytkowania tego urządzenia. Jeżeli kupisz względnie tanie urządzenie, które pobiera dużo prądu, wówczas może się okazać, że poniesiesz większe koszty, niż podczas zakupu droższego sprzętu, jednak bardziej energooszczędnego.

  • nawilżacze ewaporacyjne zużywają mało energii, więc możesz zaliczyć je do energooszczędnych urządzeń. Dedykowane są one do bardzo dużych powierzchni i zużywają od 10 do 50 W, natomiast nawilżacze do małych pomieszczeń zużywają zaledwie od 8-20 W.
  • nawilżacze ultradźwiękowe są najbardziej oszczędne. Przeznaczone do mniejszych pomieszczeń i osiągają bardzo niski poziom zużycia energii 6-8 W. Nawilżacze w średniej wielkości pomieszczeniach zużywają średnio od 20-50 W.
  • nawilżacze parowe zużywają zdecydowanie najwięcej mocy. Domowe nawilżacze powietrza zużywają od 150 do 480 W. Tak wysokie zużycie prądu jest ich największą wadą.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - czy warto?

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować