Gazetki promocyjne na Sylwestra

31.12
Sylwester

Sylwester to huczne święto, które obchodzone jest wieczorem 31 grudnia jako dzień poprzedzający Nowy Rok. Powodem do radości jest pożegnanie Starego Roku, który odchodzi wraz ze wszystkimi problemami oraz powitanie Nowego Roku – z nadzieję na lepszą przyszłość. Historia tego święta sięga jeszcze czasów starożytnych. Nieznane jest jego prawdziwe pochodzenie, ponieważ źródła podają różnorodne wersje. Niekiedy Sylwester porównuje się do greckich Dionizjii, czyli obchodów ku czci Dionizosa – boga winnej latorośli. Natomiast inni uważają, że święto ma pochodzenie mitologiczne i jako dowód podają jedną z legend.

Kiedy zaczęto świętować Sylwestra w Polsce?

Ten huczny zwyczaj nie był znany w naszym kraju od zawsze. Pojawił się w Polsce dopiero w XIX w., kiedy przybył z Europy Zachodniej. Początkowo świętowany był tylko przez bogatsze grupy społeczeństwa. Dla arystokracji niezwykle popularny zwyczaj stanowiło witanie Nowego Roku toastem Tokaja, czyli białego, deserowego wina z Węgier. Oprócz tego strzelano z bicza. Natomiast ziemianie pragnący uczcić Sylwestra polowali, strzelali z batów na szczęście, składali sobie życzenia i świętowali skromnie w gronie rodzinnym. Z pożegnaniem Starego Roku wiązało się również wiele tradycji, które nie przetrwały do czasów dzisiejszych. Niezwykle popularne było wypiekanie „bochniaczków i szczodraków”, które miały przynieść zdrowie, szczęście oraz pomyślność obdarowanym osobom.

Jak Polacy żegnają Stary Rok?

Aktualnie świętowanie Sylwestra uległo zmianie. Nie pije się już Tokaja, ale szampana. Zwyczaj ten pojawił się w naszym kraju dopiero w okresie powojennym. Zapomniano już też o wielu tradycjach i przesądach związanych z ostatnim dniem w roku. Teraz Sylwestra świętuje się bardzo hucznie. Organizowane są bale, imprezy i przyjęcia, na których nie brakuje tańców, zabaw, toastów, sztucznych ogni oraz petard.

Aktualne wiadomości handlowe sieci