Domowe sposoby na ból gardła

Uciążliwa chrypka, drapanie w gardle, powiększone węzły chłonne, a w rezultacie ból gardła. To pierwsze oznaki infekcji, które dla wielu są znakiem, że rozpoczyna się sezon chorobowy. To właśnie zapalenie gardła i angina są najczęstszymi przypadłościami, z którymi zmagamy się w okresie jesienno-zimowym. Jak wspomóc organizm w walce z infekcją? Po jakie środki sięgać i czy od razu trzeba udać się do lekarza? Oto kilka sprawdzonych porad.

Po pierwsze – laryngolodzy radzą, by w razie chrypki lub bólu, oszczędzać gardło. Ważny jest też sen, podczas którego nasz organizm sam się regeneruje. Jeśli dopadnie cię przeziębienie, zadbaj więc o odpowiedni odpoczynek. Jeśli objawy infekcji są delikatne i nie towarzyszy im wysoka temperatura, można sięgnąć po sprawdzone metody medycyny naturalnej. Wiele skutecznych środków w walce z zapaleniem gardła znajdziemy we własnej kuchni. Eksperci radzą by sięgnąć po herbatę lub mleko z miodem. Co istotne, napój powinien być ciepły, ale nie gorący. Równie dobrze sprawdzi się napar z lipy z dodatkiem miodu lub woda z miodem i cytryną. Napój świetnie rozgrzeje, dostarczy dawkę witaminy C, a miód złagodzi ból.

Kolejną sprawdzoną metodą na ból gardła jest stosowanie płukanek. Ten sposób nie tylko jest naturalny, ale przynosi też natychmiastową ulgę. Bardzo popularne są napary ziołowe, np. z szałwii, rumianku czy tymianku. Świetnie sprawdzają się też gotowe mieszanki, które można kupić w sklepach zielarskich. Jeśli nie mamy pod ręką ziół, a doskwiera nam ból gardła, warto spróbować roztworu wody z solą. Mikstura wykazuje silne działanie bakteriobójcze i zapobiega obrzękom. W walce z zapaleniem gardła pomocny jest także roztwór wody z sodą oczyszczoną, która wykazuje silne działanie ściągające. By było skuteczne, płukanie należy wykonywać przynajmniej trzy razy dziennie. Należy też zadbać o odpowiednią temperaturę roztworu – powinien mieć temperaturę pokojową.

Co niezwykle istotne, lekarze radzą by w razie pierwszych oznak infekcji gardła, powstrzymać się od palenia papierosów, jedzenia pikantnych potraw czy picia alkoholu. Te czynniki mogą dodatkowo podrażnić śluzówkę, a w rezultacie przyczynić się do pogorszenia naszego stanu. Jeśli oprócz chrypki i bólu gardła występują inne objawy, takie jak: wysoka temperatura, wysypka czy trudności w przełykaniu i oddychaniu, należy natychmiast udać się do lekarza. Do przychodni należy się też udać, jeśli domowe sposoby walki z infekcją nie przynoszą poprawy.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci