Polacy coraz chętniej robią zakupy przez internet

28.04.2021

|

Sieci handlowe

Polacy coraz chętniej robią zakupy przez internet

GUS podał już najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w marcu 2021 r. Jak się okazuje wzrosła ona aż o 15,2% w ujęciu rocznym i o 15% w stosunku do lutego. To duża zmiana!

Wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła aż o 15,2%. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dużą rolę odgrywa tutaj punkt odniesienia, czyli marzec 2020 roku. Jak wiadomo, wtedy sprzedaż drastycznie spadła, ze względu na wybuch pandemii COVID-19. W tym roku sprzedaż detaliczna zaskakuje więc bardzo pozytywnie! Dzisiejsze wyniki są znacznie powyżej oczekiwań rynku, więc wszyscy pracujący w handlu mają się z czego cieszyć. Warto również pamiętać, że w marcu wprowadzono kolejny lockdown, co również wpłynęło na wyniki. Gdyby nie to, z pewnością wyniki w handlu detalicznym były jeszcze lepsze.

Spadek sprzedaży farmaceutyków i paliw. Odzież rekordowo w górę!

Na przestrzeni roku odnotowano zwiększenie sprzedaży detalicznej niemal we wszystkich kategoriach. Jedynie farmaceutyki zaliczyły spadek (-2,6% r/r). To również ma spory związek z pandemią. Przed rokiem farmaceutyki były towarem pierwszej potrzeby, więc nic dziwnego, że teraz obserwuje się powolny powrót do tego, co było przed pierwszym lockdownem. Niewielki spadek zaliczyła także kategoria paliw (-0,6% r/r). W przypadku żywności sprzedaż jest dość stabilna (2,9%). Wzrost sprzedaży pozostałych produktów natomiast jest ostatnio naprawdę rekordowa. Imponujące wyniki osiąga np. prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (28,2%). Najwięcej zyskuje jednak odzież, która przed rokiem odnotowała spore załamanie. Wzrost sięga 93%! Pogłębienie spadku sprzedaży w kwietniu 2020 r. tworzy przestrzeń do dalszych rekordów rocznych w kwietniu tego roku.

Kiedy spadek popytu?

Warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie pojawią się różnego rodzaju czynniki, które wpłyną na spadek popytu. Szczególne znaczenie będzie miał tutaj wzrost cen, związany z rosnącymi kosztami produkcji w kraju i słabym złotym. Istnieje także możliwość, że lokalny rynek pracy może ulec znacznemu pogorszeniu, co będzie spowodowane zakończeniem wsparcia płynącego z tarcz rządowych.

Polacy coraz chętniej kupują przez Internet

Istotną kwestią jest fakt, że ograniczenie handlu stacjonarnego skłania klientów do korzystania z e-commerce. Wszelkie dobra pierwszej potrzeby Polacy nabywają w sklepach fizycznych, natomiast odzież, meble, rtv/agd, czy książki raczej drogą online. Wciąż nie jest to dominujący sposób handlu, jednak lockdowny utrwalają ten kanał zakupów wśród konsumentów.