Niedziele handlowe w październiku

02.10.2019

|

Niedziele handlowe

Niedziele handlowe w październiku

Październik wielu osobom kojarzy się z brzydką pogodą, przygnębieniem i krótszymi dniami. Humoru z pewnością nie poprawia informacja, że w najbliższe trzy niedziele nie zrobimy zakupów. W tym miesiącu zakaz handlu nie dotyczy wyłącznie ostatniej niedzieli, która przypada na 27 października. Wtedy otwarte będą wszystkie sklepy.

Gdzie zrobić zakupy w niedzielę niehandlową?

Zakaz handlu w październiku 2019 r. będzie obowiązywał w następujące niedziele: 6 października, 13 października oraz 20 października. Nie zrobimy wtedy zakupów w sklepach, ani w galeriach handlowych. Niestety niekiedy pojawia się nagła konieczność kupienia czegoś. Nie należy się wtedy załamywać, ponieważ niektóre obiekty handlowe nie są objęte zakazem sprzedawania towaru. Są to przede wszystkim apteki, sklepy z prasą i biletami komunikacji miejskiej, piekarnie, cukiernie i lodziarnie, staje paliw, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami. W niehandlowe niedziele za ladą mogą stanąć także właściciele lub członkowie ich rodzin, więc zakupy będzie można zrobić nawet w niektórych sklepach spożywczych. Klienci zostaną obsłużeni również w strefach wolnocłowych, na lotniskach, w środkach komunikacji miejskiej, a także w zakładach pogrzebowych i placówkach prowadzących skup warzyw, owoców czy mleka surowego.

Wysokie kary za złamanie zakazu handlu

Pozostałe placówki boją się ogromnego ryzyka, jakie niesie za sobą otwarcie sklepu w niedzielę niehandlową. Za złamanie tego zakazu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł. Przy uporczywym niestosowaniu się do ustawy właściciele powinni się liczyć również z karą ograniczenia wolności. Przepis budzi wiele kontrowersji i nadal dużo osób się z nim nie zgadza. Dlatego niektórzy próbują obejść ustawę i dążą do tego, aby handel w każdą niedzielę stał się dla nich możliwy.

Duże zmiany już za kilka miesięcy

Jak przewiduje ustawa – od przyszłego roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu we wszystkie niedziele. Wyjątkiem staną się jedynie dni świąteczne, wtedy klienci zrobią zakupy nawet w niedziele. Ustawa zostanie zaostrzona już w 2020 r., dlatego powoli powinniśmy zacząć się przyzwyczajać do całkowitego zakazu handlu.