Strona główna >Blog >Niedziele handlowe >Niedziele handlowe w 2020 roku

Niedziele handlowe w 2020 roku

Nowy Rok oznacza wielkie zmiany zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów. Od stycznia 2020 r. nie zrobimy zakupów w tak wiele dni, jak w poprzednich latach. Zakaz handlu został znacznie zaostrzony. W konsekwencji do sklepów będziemy mogli wybrać się tylko w 7 niedziel tego roku. Ustawa z 2018 r. nadal budzi wiele kontrowersji, jednak to odpowiedni czas, aby się z nią pogodzić. Sprawdź, w które niedziele w najbliższych miesiącach sklepy będą otwarte.

Niedziele handlowe w 2020 roku

Początki zakazu handlu w niedziele w Polsce związane są z ustawą, która weszła w życie w 2018 r. Początkowo dotyczyła wyłącznie dwóch niedziel w miesiącu. Zakupy można było zrobić w pierwszą oraz w ostatnią niedzielę danego miesiąca. Od stycznia 2019 r. zakaz handlu zaostrzono. Sklepy zostały zamknięte w pierwszą niedzielę miesiąca i pozostały otwarte jedynie w ostatnią. Od 2020 r. zakaz zaostrzono jeszcze bardziej. W tym roku pojawi się kilka miesięcy, w trakcie których nie zrobimy zakupów w żadną niedzielę. Klienci będą mogli wybrać się do sklepów wyłącznie w 7 niedziel. Są to: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia.

Zakaz handlu również w dni wolne od pracy

Polacy muszą się przyzwyczaić do faktu, że niedziel handlowych w 2020 r. będzie znacznie mniej niż w poprzednich latach. Ponadto sklepy będą zamknięte w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe. Należą do nich takie daty, jak 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Trzech Króli, 12 i 13 kwietnia, kiedy wypadają święta wielkanocne, 1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji, 11 czerwca – Boże Ciało, 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie NMP, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Święto Niepodległości, a także 25 i 26 grudnia w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Oprócz niedziel w 2020 r. zakaz handlu będzie dotyczył wybranych dni po godzinie 14. Chodzi o daty związane ze świętami wielkanocnymi oraz z Bożym Narodzeniem. Klienci będą musieli się spieszyć z zakupami 11 kwietnia oraz 24 grudnia. To właśnie w te dni sklepy będą czynne tylko do godziny 14.

Gdzie zrobić zakupy w niedziele?

Zaostrzony zakaz w niedziele handlowe w 2020 r. nie będzie dotyczył takich punktów, jak apteki, dworce, stacje benzynowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, a także sklepy ze sprzedażą prasy. Zakaz handlu nie obowiązuje również mniejszych sklepów osiedlowych, w których za ladą stanie właściciel. Czynne będą również Żabki oraz Freshmarkety. Jeśli ktoś odważy się złamać zakaz handlu obowiązujący w niedziele to musi się liczyć z karą do 100 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach właścicielom sklepów może grozić nawet kara ograniczenia wolności.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować