Strona główna >Blog >Niedziele handlowe >Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 5 kwietnia?

Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 5 kwietnia?

W tym roku handel w niedzielę będzie dozwolony zaledwie 7 razy, czyli przeszło 50 proc. rzadziej niż w roku ubiegłym. Ustawowe warunki do otwarcia sklepów w ostatni dzień tygodnia będą spełnione w kwietniu dwukrotnie. Czy na zakupy będzie można zatem pójść już w najbliższą niedzielę, 5 kwietnia? Sprawdź, jak optymalnie zaplanować świąteczne zakupy w wolne od pracy dni.

Przepisy regulujące zakaz handlu

Ustawa regulująca zasady handlu w niedziele została przyjęta w roku 2017, a pierwszy etap jej wdrażania rozpoczął się w marcu 2018 roku. Do końca pierwszego roku obowiązywania przepisów, mogliśmy robić zakupy w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a dodatkowo także przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

Druga faza wdrażania nowych regulacji nastąpiła z początkiem roku 2019, a przez kolejnych dwanaście miesięcy sklepy były otwarte wyłącznie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca oraz przed świętami. Od początku tego roku, sklepy mogą być natomiast otwarte tylko w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, a także w jedną niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą i w dwie niedziele bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

Czy sklepy będą otwarte 5 kwietnia?

W tym roku Niedziela Wielkanocna przypada na 12 kwietnia, a zatem bezpośrednio poprzedza ją niedziela 5 kwietnia. To powoduje, że zgodnie z prawem, większość sklepów będzie w ten dzień otwarta. Zarazem będzie to jednak dopiero druga w tym roku okazja do zrobienia zakupów w dużych sklepach w ostatni dzień tygodnia. Warto pamiętać, że w każdą niedzielę czynna jest natomiast zdecydowana większość sklepów działających pod szyldem Żabki.

Kiedy będzie kolejna niedziela handlowa?

Kolejna niedziela handlowa nadejdzie stosunkowo szybko, bo już w 3 tygodnie po najbliższej. Zgodnie z ustawowym kalendarzem, sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę kwietnia, która przypada na 26 dzień miesiąca. Kolejna okazja, aby bez przeszkód zrobić zakupy w Lidlu czy w Biedronce w niedziele to z kolei 28 czerwca 2020 roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

Czy w niedziele handlowe sklepy są otwarte krócej?

W większości przypadków, sklepy w niedziele handlowe są otwarte krócej niż w tygodniu. Należy liczyć się z tym, że istotna część punktów sprzedaży będzie zamykana już przed godziną 20. Nieco inaczej wyglądać będzie natomiast sytuacja chociażby w Lidlach, Biedronkach czy Kauflandach, które niedawno podjęły decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia. Ta sytuacja ma jednak ścisły związek z nadchodzącymi świętami oraz sytuacją epidemiologiczną i wróci do normy od 13 kwietnia 2020 roku.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować