Strona główna >Blog >Niedziele handlowe >Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 2 lutego?

Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 2 lutego?

Od początku stycznia zakaz handlu w niedziele został zaostrzony. W tym roku zakupy zrobimy tylko w nieliczne niedziele, które zdecydowanie można nazwać „wyjątkowymi”. Niestety 2 lutego Polacy nie będą mogli udać się do większości sklepów. Kolejna okazja do zrobienia zakupów w niedzielę wypada dopiero na początku kwietnia. Podpowiadamy jednak, jakie placówki będą otwarte pomimo obowiązującej ustawy o zakazie handlu w niedziele.

Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

W 2020 r. przewidziano tylko siedem niedziel, w które wszystkie sklepy będą otwarte. Jedna z nich wypadała wczoraj, tj. 26 stycznia. Na kolejną okazję będziemy musieli zaczekać aż do początku kwietnia. W najbliższą niedzielę, czyli 2 lutego nie zrobimy zakupów. Warto uwzględnić to w swoim kalendarzu i wybrać się do sklepów dzień wcześniej – w sobotę. Jeśli chodzi o możliwość zrobienia zakupów w niedziele w tym roku to czeka nas jeszcze tylko sześć takich okazji. Dwie niedziele handlowe wypadają w kwietniu, kolejna w czerwcu, następna w sierpniu i ostatnie dwie przypadają na grudzień.

Są to dni:

  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Jakich punktów nie dotyczy zakaz handlu?

Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które koniecznie muszą zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu nie dotyczy kilku punktów, gdzie można zakupić drobne produkty. Musisz liczyć się z tym, że w niedziele objęte zakazem handlu nie zrobisz dużych zakupów w supermarketach. Otwarte będą jedynie stacje benzynowe, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, piekarnie, lodziarnie, salony prasowe oraz kioski. Wejdziesz również do galerii handlowych, ale nie zrobisz tam zakupów w większości sklepów. Możesz liczyć jedynie na otwarcie takich punktów, jak restauracje, bary, kino czy teatr. Zakaz handlu nie dotyczy również obiektów znajdujących się na dworcach, lotniskach, w hotelach, przychodniach czy szpitalach.

Które sklepy będą zamknięte?

W niedziele objęte zakazem handlu nie zrobimy zakupów w żadnych dużych marketach spożywczych, takich jak Biedronka, Lidl, Tesco, Auchan i wiele innych. Otwarte mogą być jedynie małe sklepiki osiedlowe, w których za ladą stanie sam właściciel bądź osoba z jego rodziny. Zamknięte będą także wszystkie sklepy odzieżowe, obuwnicze, sportowe, meblowe oraz budowlane. Nie kupimy również nic w drogeriach, sieciach z bielizną czy z elektroniką. Takie zakupy warto zaplanować na sobotę poprzedzającą niedzielę niehandlową. Należy jednak liczyć się z większą liczbą osób wybierających się do sklepów właśnie w sobotę. Zakaz handlu stanowi bardzo kontrowersyjny temat. Zachęcamy jednak do jego przestrzegania, ponieważ za złamanie tego przepisu grożą wysokie kary.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować