Zupy dawniej i dziś – najlepsze zupy „jak od babci”. 3 polecane przepisy na rozgrzewające dania ja jesień

Z racji tego, że jesienna aura z reguły charakteryzuje się dość niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przynosi ze sobą znaczne obniżenie temperatury powietrza, większość z nas ogranicza w tym okresie przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum. Najczęściej jest to bezpośrednio związane z czynnościami edukacyjnymi, zawodowymi, a także zaspokajaniem podstawowych potrzeb, takich jak chociażby zakupy spożywcze (aczkolwiek w dzisiejszych czasach istnieją już możliwości załatwiania tego typu spraw bez konieczności wychodzenia z domu). W związku z dużą ilością czasu spędzanego w zaciszu własnych czterech kątów, wiele osób rezygnuje także z jedzenia na mieście, na rzecz samodzielnego przygotowywania posiłków. Wśród potraw, które jesienią królują na naszych stołach, prym niewątpliwie wiodą zupy!

Najpopularniejsze polskie zupy: Tradycyjne zupy polskie - przepisy babć

Tradycyjna kuchnia polska może i nie samymi zupami stoi, lecz zdecydowanie składa się na nią kilka tak zwanych pozycji obowiązkowych, które od razu kojarzą się z przepisami naszych babć, posiadającymi długoletnią historię. Poniżej znajduje się krótki ranking tradycyjnych zup polskich, przygotowany na bazie danych na temat ich popularności, zawierający w większości pożywne zupy jednogarnkowe:

  • krupnik - zupa na bazie kaszy jęczmiennej, czyli "krupy"
  • rosół - wywar z mięsa i warzyw, podawany najczęściej z makaronem
  • pomidorowa - zupa na bazie pomidorów, z makaronem lub ryżem
  • grochówka - "wojskowa" zupa z grochu
  • żurek - zupa na zakwasie, najczęściej z jajkiem i/lub białą kiełbasą
  • grzybowa - zupa z grzybów
  • ogórkowa - zupa z ogórków kiszonych
  • kapuśniak - zupa z kapusty kiszonej
  • jarzynowa - zupa z mieszanki warzyw, np. kalafiora, marchewki, ziemniaków, brokułów, brukselki itp.
  • kwaśnica - wywar gotowany na wędzonych żeberkach z kiszoną kapustą

Moda na zupę powraca - są vege i są pyszne i zdrowe

Być może przez jakiś czas mogło się wydawać, iż zupy traktowane były jedynie jako poboczny dodatek obiadowy, lub przystawkę przed daniem głównym, któremu poświęcano zdecydowaną większość uwagi. Obecnie jednak sytuacja prezentuje się nieco inaczej, a w wielu domach zupa zyskała status pełnoprawnego posiłku. Duży wpływ na taką zmianę ma trend, który obrazuje większą skłonność do eksperymentów kulinarnych, a co za tym idzie - ogromną liczbę nowych, ciekawych kombinacji składników. Tak przygotowywane zupy to prawdziwe bogactwo wartościowych składników odżywczych, zawartych w różnorodnych produktach. Dodatkową zaletą jaką posiadają rozgrzewające zupy na jesień jest fakt, iż stanowią one dania uniwersalne, co oznacza, że większość z nich da się przyrządzić w sposób dopasowany do każdego rodzaju diety, np. wegetariańskiej oraz w pełni roślinnej (wegańskiej). Ponadto, w zupach można zawrzeć solidną porcję warzyw, przez co mamy pewność, iż po zjedzeniu pysznej potrawy bez problemu wypełnimy dzienne zapotrzebowanie na tego typu produkty.

Jak przekonać dzieci do jedzenia zdrowych zup?

Właśnie choćby przez wzgląd na kwestię przemycania odpowiednich ilości warzyw do codziennej diety, zupy zimowe można zaliczyć do grupy posiłków, które warto jak najczęściej przygotowywać dzieciom. Dotyczy to szczególnie dzieci młodszych, ponieważ to one bardzo często mają problem ze spożywaniem warzyw, szczególnie w postaci świeżej. Jesienne zupy dla dzieci z warzyw warto zatem przyrządzać w postaci gęstych kremów, których łatwo przyswajalna konsystencja - przypominająca często podawane dzieciom gotowe dania w słoiczkach ze sklepów - zachęci najmłodszych do zaspokojenia apetytu. Bazą do różnego rodzaju dań typu jesienne zupy krem powinien być zdrowy bulion, najlepiej przygotowany własnoręcznie od podstaw, lecz w razie potrzeby możemy sięgnąć także po sklepowe gotowce z dobrymi składami. Głównym składnikiem będzie oczywiście wybrane warzywo bądź mieszanka warzyw, które następnie warto delikatnie doprawić, aby potrawa była finalnie bardziej wyrazista. Do podkręcenia smaku np. zupy pomidorowej, świetnie nada się również koncentrat pomidorowy.

Dlaczego jesienią chętniej sięgamy po rozgrzewające i sycące zupy

Zupy na jesień stanowią pewnego rodzaju atrybuty jesieni, ponieważ bardzo wiele osób kojarzy tego typu potrawy właśnie z tą porą roku. Nie bez znaczenia jest tutaj pogoda, a konkretnie typowa jesienna słota, która dużej części osób niestety daje się mocno we znaki, często sprzyjając poczuciu przygnębienia oraz chandrze. W takich chwilach poszukujemy czegoś, co ogrzeje nas od środka, skutecznie odżywi organizm oraz doda energii do działania w momentach, kiedy jej spadki są wyjątkowo mocno odczuwalne. Pożywna zupa na jesień wydaje się więc być rozwiązaniem idealnym. Nawet w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę, często polecanym elementem profilaktyki jest rozgrzewająca zupa na przeziębienie. Przed startem sezonu jesiennego warto również zrobić przegląd akcesoriów kuchennych, aby w razie potrzeby dokupić brakujące artykuły gospodarstwa domowego lub wymienić zużyte przedmioty na nowe.  

Jesienią na polskich stołach królują: buraki, dynia, grzyby, groch i fasola

Kiedy wiadomo, że jesień już idzie, w sklepach pojawiają się charakterystyczne produkty sezonowe, których nie sposób przeoczyć. Wśród sezonowych jesiennych warzyw wyróżnić można przede wszystkim buraki i dynię. Poza nimi, w sklepach królują także rośliny strączkowe: groch oraz fasola. Idealnym ich dopełnieniem są natomiast skarby polskich lasów, czyli grzyby. Do najpopularniejszych gatunków polskich grzybów, które bardzo chętnie wykorzystywane są w kuchni, należą boczniaki, pieczarki oraz kurki. Niektóre warzywa, takie jak np. dynia, są bardzo uniwersalnymi produktami, które mogą być używane do przyrządzania zarówno obiadów (dobra jesienną zupa), jak i śniadań (owsianki) lub nawet deserów (ciasto dyniowe). 

3 polecane przepisy na rozgrzewające zupy na jesienną aurę

Poniżej przedstawiamy 3 bardzo proste pomysły na jesienne, rozgrzewające zupy, które będą w stanie przyrządzić nawet amatorzy. Pamiętajmy, że dużo bardziej wartościowe dla naszego organizmu będzie nawet mało skomplikowane danie zrobione samodzielnie niż odgrzany sklepowy gotowiec ze złym składem. 

1. Rozgrzewająca zupa z ciecierzycy

Do zupy z ciecierzycy warto użyć ciecierzycy z puszki (w zalewie), ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić czas potrzebny na jej wcześniejsze moczenie. Do zagotowanego bulionu wystarczy wrzucić ciecierzycę, a dodatkowo pokrojone warzywa: cebulę, czosnek, marchew i seler. Kiedy warzywa zmiękną, zupę należy zblendować na gładki krem, a następnie doprawić do smaku. 

2. Zupa krem z dyni

Zupę krem z dyni można przygotować zarówno z wcześniej upieczonej w piekarniku dyni, jak i pomijając ten proces. W garnku na dowolnym tłuszczu należy zeszklić czosnek i cebulkę, a następnie dodać ziemniaki oraz dynię, podsmażając wszystkie warzywa przez kilka minut. W tym czasie trzeba je także doprawić, np. wykorzystując do tego kurkumę (przy okazji nada ona zupie pięknego, złocistego koloru) oraz świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną ostrej papryki. Tak przygotowane warzywa należy zalać bulionem, a całość gotować do momentu, aż staną się miękkie. Na koniec zblendować i w razie potrzeby ponownie doprawić.

3. Zupa krem z pomidorów

Na podobnej zasadzie, co w powyższych przepisach przygotować, można również aksamitny krem z pomidorów. Pomidory z puszki lub też kilka świeżych, sparzonych wrzątkiem, obranych i pokrojonych na małe kawałki pomidorów, należy zalać bulionem, podgotować i zblendować. Na koniec wystarczy doprawić według uznania i preferencji, mieszając podstawowe przyprawy. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci