Zioła, które dodadzą smaku każdemu daniu

Nie może ich zabraknąć w żadnej kuchni. Dodają aromatu, podkreślają smak każdego dania, a w dodatku posiadają wiele wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Zioła – bo o nich mowa – są używane w kuchniach całego świata już od setek lat. Jak je stosować? Do czego dodawać? I w jaki sposób korzystać z ich niezwykłych właściwości? Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym ziołom i podpowiadamy!

Bazylia

Nazywana jest też bazylkiem ogrodowym czy balsamem. To jedno z najpopularniejszych i najchętniej używanych ziół. Ma korzenny, słodkawo-ostry zapach i smak. Doskonale komponuje się z pomidorami i nabiałem. Doda też smaku daniom mięsnym i zupom. Trzeba pamiętać jednak, by dodawać bazylię pod koniec gotowania, bo stosunkowo szybko traci swój aromat. 

Oregano

Podstawowe zioło używane w kuchni włoskiej. Stanowi nieodłączny element sosów do pizzy czy makaronów. Pasuje również do pieczonego mięsa i świeżych sałatek. Oregano ma też liczne właściwości prozdrowotne – pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca czy niektóre nowotwory.

Rozmaryn

To zioło sprawdza się przede wszystkim jako dodatek do pieczonego mięsa. Komponuje się zarówno z wołowiną, wieprzowiną czy jagnięciną, jak i mięsem drobiowym. Rozmaryn doda też smaku zapiekanym ziemniakom czy warzywnym frytkom. Świeże listki rozmarynu można też dodać do dipów czy past kanapkowym np. tapenady.

Tymianek

Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i kojarzony jest głównie z kuchnią francuską. Pasuje do delikatnego mięsa, np. z cielęciny, jagnięciny czy ryb. Świetnie odnajduje się w zupach i bulionach. Ma zastosowanie lecznicze - wspomaga pracę układu oddechowego i wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze.

Mięta

Doskonale nadaje się do letnich sałatek czy sosów jogurtowych. Dobrze komponuje się też z daniami grilla. Dodana do wody z cytryną i lodem, doskonale orzeźwia i odświeża oddech. Zaparzona pomaga uporać się z dolegliwościami żołądkowymi czy mdłościami.

Kolendra

Przypomina nać pietruszki, choć z jej smakiem nie ma nic wspólnego. Ma dosyć ostry anyżowy posmak. Kolendra kojarzona jest głównie z daniami azjatyckimi, ale świetnie komponuje się też z gulaszami czy zupami. Pasuje do sałatek z mango, granatem i bakłażanem. Podkreśla smak jagnięciny i koźliny.

Szałwia

To zioło ma bardzo intensywny aromat. Świetnie podkreśla smak wieprzowiny i cielęciny. Wykorzystywana jest też przy produkcji wędlin i kiełbas. Szałwia z palonym masłem świetnie podkreśla smak włoskich pierożków ravioli lub dań z dynią.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci