Z czego słynie kuchnia polska?

2019-01-10

|

Kuchnia

Z czego słynie kuchnia polska?

Na obecny kształt kuchni polskiej ogromny wpływ miała historia. W ciągu stuleci, obecne tereny Polski, zamieszkiwały różne narody. W rezultacie, w kuchni polskiej możemy odczuć silne wpływy kulinarnych zwyczajów innych nacji, np. tatarsko-tureckich, żydowskich, niemieckich czy francuskich. Wiele z tych tradycji, na stałe wpisało się w menu polskich domów. Kuchnia polska jest więc zbiorem regionalnych zwyczajów.

Wyróżniamy kuchnię wielkopolską, pomorską, śląską czy lubelską. Duży wkład w tworzenie narodowych tradycji kulinarnych mają też mieszkańcy Podlasia.

Niezależnie od regionu, w całym kraju możemy spotkać klasyczne polskie potrawy, które są naszym znakiem firmowym. Jeśli mamy przyjemność zabrać obcokrajowca w kulinarną podróż po Polsce, musimy pamiętać o naszych narodowych wizytówkach. Do takich z pewnością należy bigos – jednogarnkowe danie, składające się z kapusty, mięsa, grzybów i przypraw, z pewnością podbije serce zagranicznych gości.

Wśród potraw, które trzeba znać są też pierogi. Będąc w Polsce, po prostu trzeba spróbować pierogów z kapustą i grzybami, z mięsem, z serem czy z soczewicą. Latem najlepiej smakują pierogi na słodko – z truskawkami, jagodami czy malinami. Do tego koniecznie odrobina śmietany i cukru.

Jeśli chodzi o zupy, to naszym najlepszym znakiem firmowym jest rosół. Wywar warzywno-mięsny ma tysiące odmian, a sekret na najlepszy przepis zna każdy kucharz i kucharka. Jeśli jesteśmy przy zupach, trzeba wspomnieć o innych klasykach: ogórkowej, żurku, szczawiowej czy kapuśniaku. Bardzo popularne są także grochówka i zupa grzybowa.

Na polskich talerzach często lądują też gołąbki. Farsz do gołąbków przygotowuje się na bazie mięsa i ryżu lub kaszy, a potem zawija w liście kapusty. Potrawę należy długo gotować, aż kapusta zmięknie. Podaje się je w sosie grzybowym lub pomidorowym.

Wśród polskich deserów, należy wyróżnić pączki i baby drożdżowe. Bardzo popularne, a jednocześnie charakterystyczne dla świąt wielkanocnych, są też mazurki. To bardzo słodkie ciasta na bazie kruchego, drożdżowego lub biszkoptowego ciasta. Nie ma jednego właściwego przepisu na mazurek – w zależności od regionu, istnieją tysiące jego odmian. Do najpopularniejszych należą mazurki marcepanowe, migdałowe, kajmakowe, różane, czekoladowe czy daktylowe. Mówiąc o polskich ciastach trzeba wspomnieć o pierniku. Ten najlepszy – staropolski, podaje się podczas Świąt Bożego Narodzenia, a jego przygotowanie należy rozpocząć aż miesiąc przed Wigilią.