Domowy chleb na drożdżach - rewolucyjny przepis, który pokochasz za prostotę

Pieczenie chleba dawno nie było tak popularne jak dzisiaj. Dla wielu domowy chleb stał się cotygodniowym rytuałem. W sieci można znaleźć wiele różnych receptur. W domu można upiec zarówno chleb na drożdżach, chleb na zakwasie jak i bułeczki. Dla niezdecydowanych poleca się prosty i niezawodny przepis na chleb na drożdżach. Warto spróbować i choć raz upiec własny chleb na drożdżach – to prostsze i mniej czasochłonne niż mogłoby się wydawać. Smak i aromat świeżego bochenka chleba z własnego wypieku rekompensuje trud włożony w jego przygotowanie.

Chleb na drożdżach czy na zakwasie – który z nich będzie prostszy, szybszy i smaczniejszy?

Chcąc zacząć swoją przygodę z pieczeniem chleba, wiele osób zastanawia się, na co się zdecydować na początku: chleb na drożdżach czy na zakwasie? Wiele zależy od naszych umiejętności kulinarnych i preferencji smakowych. Warto podkreślić, że chleb na drożdżach wychodzi zawsze i nie wymaga przygotowania zakwasu. Można go upiec, wybierając produkty spożywcze dostępne w każdym sklepie.

Co prawda, przygotowanie chleba na drożdżach zajmuje nieco ponad dwie godziny, niemniej czas pracy przy nim jest znacznie krótszy. Warto wiedzieć, jak samemu upiec chleb, a szybki chleb na drożdżach jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. Chleb na drożdżach wykonuje się zwykle z mąki pszennej, która znajduje się w każdym domu. Do chleba na zakwasie często niezbędna jest mąka żytnia, a przygotowanie chleba na zakwasie należy poprzedzić przygotowaniami. Przewaga chleba na drożdżach jest taka, że jest on szybszy, a dla wielu także smaczniejszy.

Tradycyjny chleb na drożdżach – lista składników potrzebnych do domowego wypieku chleba

Przepisów na chleb na drożdżach jest wiele. W zależności od tego, czy chcemy upiec chleb pszenny, orkiszowy czy inny chleb na drożdżach, lista składników będzie się różnić. Zwykle jednak jest ona krótka i dostępna w każdej kuchni.

Do najważniejszych składników używanych do wypieku chleba należą:

  • mąka pszenna typ 500,
  • drożdże: świeże lub suszone,
  • woda,
  • olej,
  • cukier,
  • sól.

Oczywiście przepis można modyfikować. Jeśli lubimy, można do chleba dodać ziarna słonecznika, czarnuszkę czy siemię lniane. Istnieją także przepisy na chleb na drożdżach z użyciem mąki żytniej lub orkiszowej. Dla początkujących poleca się wykonanie najprostszej wersji chleba. Jego smak i aromat przyniesie wspomnienia z dzieciństwa - tradycyjny chleb na drożdżach będzie smakował każdemu domownikowi.

Domowy chleb na drożdżach - rewolucyjny przepis krok po kroku

Niezależnie od tego, czy mamy doświadczenie w pieczeniu chleba w domowym piekarniku, czy dopiero chcemy zacząć swoją przygodę z wypiekiem chleba, warto poznać przepisy na chleb na drożdżach. Istnieje przepis niezawodny, który jest bardzo prosty i wychodzi za każdym razem.

Do tego przepisu potrzebujemy 800 g mąki pszennej typu 500. Można dodać częściowo mąkę żytnią - wtedy otrzymamy chleb pszenno-żytni na drożdżach. Kolejnym ważnym składnikiem są drożdże - 25 g świeżych lub 8 g suszonych drożdży. Niezbędne będzie także 500 ml letniej wody, 2 łyżki oleju, a także sól i cukier. Z tych składników można przygotować przepyszny chleb w kilku krokach.

  1. Zaczyn z drożdży wykonujemy, rozpuszczając je w wodzie z cukrem. Kiedy drożdże się rozpuszczą, dodajemy do nich szklankę letniej wody i łyżkę mąki.
  2. Do mąki dodajemy 2 łyżeczki soli i mieszamy.
  3. Po ok. 20 minutach od wykonania zaczynu dodajemy go do mąki wraz z olejem i pozostałą częścią wody.
  4. Całość mieszamy ręcznie lub z pomocą miksera z hakami do ciast drożdżowych.
  5. Wyrobione ciasto odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.
  6. Nagrzewamy piekarnik wraz z naczyniem do wypieku chleba – 200°C z termoobiegiem.
  7. Do ciepłego naczynia żaroodpornego należy włożyć chleb, naciąć, przykryć głębszą częścią naczynia i piec przez 30 minut.
  8. Następnie zdjąć nakrycie i piec przez kolejne 20 minut.
  9. Chleb należy studzić przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika.

Tajemnica chrupiącej skórki w chlebie pszennym i żytnim wyrabianym tradycyjnym sposobem

Dobry przepis to podstawa. Ważne jest też, aby drożdże były dobrej jakości. Można zrobić chleb na suchych drożdżach, a osoby bardziej ambitne drożdże mogą przygotować nawet samodzielnie. Mając dobry przepis, chleb będzie pyszny i zdrowy. Co jednak, jeśli nie posiada on chrupiącej skórki?

Z pewnością chrupiąca skórka przenosi wypiek chleba na całkiem nowy poziom. Niezależnie od tego, czy będzie to chleb na drożdżach czy chleb na zakwasie, chrupiąca skórka jest zawsze najlepsza. Co zrobić, aby wychodziła? Istnieje kilka metod, aby tego dokonać:

  • jeśli pieczemy chleb w keksówce jej brzegi warto posmarować smalcem,
  • można na dnie piekarnika postawić naczynie z lodem,
  • można także posmarować wierzch bochenka zimną wodą przed pieczeniem.

Warto wypróbować te, a także inne metody, i wybrać najlepszą dla siebie.

Co dodać do chleba, żeby był dłużej świeży? Tajemnica przekazywana z pokolenia na pokolenie

Chcąc przedłużyć świeżość chleba, można zastosować triki i zmodyfikować nieco przepis. Co dodać do chleba, żeby był dłużej świeży? Niektórzy polecają, aby w tym celu zastąpić część wody mlekiem z odrobiną masła. Mając jednak sprawdzony przepis na chleb na drożdżach, nie warto go modyfikować. Znając zasady prawidłowego przechowywania chleba, będziemy mogli cieszyć się świeżym chlebem dłużej.

Istnieją także metody na odświeżenie chleba, który zdążył już sczerstwieć. Należy w tym celu posmarować chleb wodą i włożyć na kilka minut do piekarnika. W przypadku chleba na drożdżach często nie ma problemu ze świeżością – domowy chleb jest tak pyszny, że znika ze stołu szybciej, niż się tego spodziewamy.

Jak prawidłowo przechowywać samodzielnie upieczony chleb?

Samodzielne pieczenie chleba to inwestycja we własne zdrowie. Warto wiedzieć, co można zrobić, aby chleb był jak najdłużej świeży. Wzorem tradycji chleb należy przechowywać w płóciennym woreczku lub w chlebaku. Przechowywanie chleba w plastikowych woreczkach nie jest dobrym pomysłem. Negatywnie wpływa na świeżość oraz wiąże się z ryzykiem pojawienia się pleśni.

Jeśli upieczemy więcej chleba, część można zamrozić. Po rozmrożeniu chleb jest jak świeżo upieczony. Nie traci też swoich właściwości. Warto stosować tę praktykę i piec większą ilość chleba raz w tygodniu. Dzięki temu zawsze będziemy mieli świeży, domowy chleb na drożdżach.

Składniki do chleba w promocji – gdzie szukać najniższych cen na produkty spożywcze?

Zaczynając przygodę z pieczeniem chleba, prędzej czy później pojawi się chęć eksperymentowania z rożnymi typami mąki i dodatkami, które sprawią, że chleb będzie bardziej odżywczy i jeszcze smaczniejszy. Kupując produkty, warto szukać promocji i od razu zaopatrzyć się w większą ilość mąki do chleba czy suszonych drożdży. Na szczęście różne rodzaje mąki, w tym specjalne mieszanki do wypieku chleba, dostępne są w większości sieci handlowych.

Istnieją osoby, które nie mogą jeść produktów zawierających pszenicę. Na szczęście można znależć przepisy na chleby bezglutenowe i inne zamienniki dla tradycyjnego chleba. W zależności od użytej mąki możemy upiec chleb żytni na drożdżach lub chleb bezglutenowy na zakwasie. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto spróbować zacząć piec własny chleb – jest z pewnością zdrowszy i smaczniejszy od tego, który możemy kupić.

W czym upiec domowy chleb? - formy do pieczenia, garnek, a może kamień?

Domowy chleb można upiec na wiele sposobów. Nie ma także jednego uniwersalnego naczynia do pieczenia chleba. Chleb na drożdżach można upiec w zwykłym naczyniu żaroodpornym albo nawet bezpośrednio na blasze. Istnieją także specjalne formy do pieczenia chleba. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się zwykła keksówka.

Istnieją także szkoły, które polecają pieczenie chleba w garnku żeliwnym lub garnku rzymskim. Do pieczenia chleba sprawdzi się także kamień do pizzy. Niemniej, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pieczeniem chleba w piekarniku, warto zacząć od najprostszych rozwiązań. Aby upiec pyszny i prosty chleb na drożdżach, nie potrzeba ani specjalnych składników, ani specjalistycznego sprzętu.

Prosty przepis na chleb domowy krok po kroku

Domowy chleb na drożdżach, który można upiec w piekarniku, może przygotować każdy. Nie potrzeba w tym celu ani wybitnych umiejętności kucharskich, ani egzotycznych składników. Jeśli nie mamy pewności, czy uda nam się upiec prawdziwy chleb, warto zacząć od tradycyjnego i prostego chleba na drożdżach. Przepis jest naprawdę łatwy.

Aby upiec chleb na drożdżach, wystarczy 800 g mąki, 500 g wody i 8 g suchych drożdży. Warto dodać także 2 łyżki oleju i 2 łyżeczki soli. Po rozrobieniu drożdży w letniej wodzie z cukrem należy odczekać 20 minut, a kiedy zaczyn ruszy, wymieszać wszystkie składniki i wyrobić ciasto. Kiedy ciasto jest dobrze wyrobione, odstawiamy je na godzinę, aby wyrosło. Następnie pieczemy chleb ok. 50 minut w piekarniku nastawionym na 200 C.

Prosty chleb na drożdżach może wykonać każdy, ze składników, które znajdują się w większości kuchni. Zapewne, kto raz upiecze samodzielnie chleb, będzie kontynuował tę przygodę. Nie ma nic przyjemniejszego niż zapach świeżego chleba w domu. Mięciutki chleb z chrupiącą skórką to po prostu niebo w gębie!

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci