30 lipca – Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Sprawdź, jaki fast food Amerykanie kochają najbardziej i zaproś znajomych!

30 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak można go uczcić? Najlepiej spotkaniem przy wspólnym stole i dobrym posiłku – na przykład w stylu amerykańskim. Co najchętniej jedzą Amerykanie, jaki fast food lubią najbardziej i co warto przygotować na spotkanie z bliskimi?

Historia szybkiego jedzenia – 7 ciekawostek o fast foodach

Dania typu fast food można z czystym sumieniem określić mianem jednego z symboli Ameryki. I choć mają one zarówno swoich fanów, jak i zagorzałych przeciwników, nie ulega wątpliwości, że zmieniły oblicze gastronomii na całym świecie. Co prawda historia szybkich przekąsek, które można było zamówić na poczekaniu, rozpoczęła się w czasach starożytnego Rzymu, jednak to w Stanach Zjednoczonych zyskały one status kultowych.

Z fast foodami, które są uznawane za typowe amerykańskie jedzenie, wiąże się sporo ciekawostek:

  1. W skali globalnej przychody restauracji typu fast food wynoszą około 570 mld rocznie. Dla porównania koszt planowanej przez NASA załogowej misji na Księżyc to niespełna 30 mld dolarów.

  2. Inspiracją do powstania restauracji fast food były automaty z jedzeniem, cieszące się popularnością w Ameryce w latach 20. i 40.

  3. Pierwszy bar szybkiej obsługi w Stanach Zjednoczonych został otwarty w 1921 roku. Lokal nazywał się White Castle i powstał w Wichita – mieście w stanie Kansas.

  4. Pierwsza restauracja fast food dla zmotoryzowanych otworzyła swe podwoje dla kierowców w 1948 roku. Kultowa sieć In-N-Out Burger istnieje do dzisiaj, a należące do niej bary można spotkać przede wszystkim w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz na wybrzeżu Pacyfiku.

  5. Postać Ronalda McDonalda, maskotki sieci McDonald’s, jest kojarzona przez 96% amerykańskich dzieci.

  6. W 2001 roku Pizza Hut dostarczyła pizzę na międzynarodową stację kosmiczną (ISS). Transport pizzy kosztował milion dolarów.

  7. Pierwsze kanapki w wersji wegetariańskiej zostały wprowadzone przez sieć Burger King. W ofercie pojawiły się one w 2002 roku.

Najpopularniejsze dania w USA – co najczęściej jedzą Amerykanie?

Warto jednak mieć świadomość, że kuchnia amerykańska to nie tylko fast foody. W rzeczywistości bowiem jedzenie w USA jest bardzo różnorodne – bez większego problemu można by było wskazać co najmniej jedną potrawę charakterystyczną dla każdego stanu. Mimo to istnieją takie amerykańskie potrawy, które cieszą się popularnością niezależnie od szerokości geograficznej. Jakie?

Jedną z nich są fries with gravy, czyli frytki z sosem z tłuszczu lub masła, w którym wcześniej smażone było mięso, znane też jako poutine. Choć pochodzą z Kanady, są także jedną z ulubionych przekąsek Amerykanów. Typowym amerykańskim daniem jest już jednak macaroni and cheese, w skrócie mac and cheese. Potrawa, która stała się popularna już w 1937 roku, składa się z makaronu, sosu beszamelowego i roztopionego sera cheddar.

Charakterystyczna dla amerykańskiej kuchni jest również peanut butter and jelly, czyli kanapka z masłem orzechowym i konfiturą, najczęściej przygotowywana na chlebie tostowym. Wśród najpopularniejszych amerykańskich potraw należy też wymienić clam chowder. To zupa rybna z małżami na bulionie mięsnym i śmietanie lub mleku z dodatkiem krakersów oraz warzyw – na przykład ziemniaków, cebuli czy selera.

Chętnie jedzonym w USA amerykańskim daniem jest także lobster roll, czyli kanapka z mięsem z homara oraz dodatkami – masłem, majonezem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Kanapka zwykle jest podawana z frytkami lub chipsami ziemniaczanymi. Z kolei chętnych na typowy amerykański obiad z pewnością zainteresują buffalo wings – skrzydełka kurczaka smażone w głębokim tłuszczu w panierce z masła i sosu chili. Buffalo wings są serwowane na gorąco z selerem lub marchewką oraz dressingiem ranch lub blue cheese.

null/

Kto stworzył hamburgera? Historia burgerów

Mówiąc o jedzeniu z USA, nie sposób oczywiście nie wspomnieć o hamburgerach, które stały się prawdziwą ikoną kuchni amerykańskiej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ich korzenie sięgają Niemiec, a za Ocean trafiły za sprawą imigrantów z tego kraju. Istnieje co najmniej kilka wersji historii burgera. Według jednej z nich twórcą potrawy jest garncarz Fletcher Davis, który miał zaserwować pierwszego hamburgera w 1904 roku na targach w St. Louis. Bohaterem innej jest Charlie Nagreen, który już 1985 roku, gdy miał 15 lat, miał sprzedawać kanapki z kotletem hamburskim. I choć prawdziwa historia burgerów być może nigdy nie zostanie poznana, na tyle przypadły one Amerykanom do gustu, że stały się nieodłączną częścią kuchni USA.

Kuchnia amerykańska – jak przyrządzić burgera prosto z USA?

Na przestrzeni lat hamburgery mocno ewoluowały, a danie to doczekało się wielu kombinacji. W czym jednak tkwi tajemnica amerykańskiego burgera? Jest ich kilka, ale najważniejsza dotyczy mięsa, z której burger jest przygotowywany. Istotna jest nie tylko jego jakość – która oczywiście musi być jak najwyższa – ale również rodzaj wołowiny. Do prawdziwych amerykańskich burgerów wykorzystuje się:

• wołowinę hereford – pochodzi od angielskich krów rasy mięsnej. Cechuje się marmurkowatą strukturą, za sprawą której zachowuje soczystość i kruchość;

• wołowinę black angus – uznawana za jedno z najlepszych mięs na świecie. Jej cechy charakterystyczne to wyjątkowy aromat, soczystość i kruchość, które zapewnia równomiernie rozłożony tłuszcz;

• wołowinę wagyu – pochodzi od japońskich krów, a jej najbardziej znana odmiana to Kobe. Przez wielu uznawana za najsmaczniejsze mięso na świecie;

• wołowinę charolais – francuskie mięso o charakterystycznym ciemnym zabarwieniu.

Oprócz gatunku i jakości mięsa ważne jest też to, jak zostanie ono przyrządzone. Istnieje kilka zasad, które podczas przyrządzania amerykańskiego burgera należy mieć na uwadze:

• mięso najlepiej smażyć bezpośrednio po wyjęciu z lodówki – nie musi ono nabierać temperatury pokojowej;

• w przeciwieństwie do polskich mielonych, do mięsa na burgery nie dodaje się bułki i jajka, tylko dobrze przyprawiony bulion;

• gotowe kotlety należy przygotowywać na grillu lub smażyć bez tłuszczu na dobrze rozgrzanej patelni;

• mięso do burgerów najczęściej smaży się lub piecze przez około 2-3 minuty z każdej strony.

Tajemnica smaku amerykańskich burgerów tkwi także w umiejętnie dobranych dodatkach. W tym przypadku istnieje spora dowolność, a jedynym ograniczeniem wydaje się fantazja. Największą popularnością cieszą się jednak świeże warzywa, które z powodzeniem można kupić w każdym sklepie spożywczym, jak Biedronka czy Lidl. Większą uwagę warto jednak przywiązać do sosów – oprócz ketchupu, do burgerów dodaje się również sos barbecue, sos musztardowy o wędzonym smaku, pikantny sos sojowy, sos Worcestershire czy pikantne sosy z papryczkami jalapeno, habanero lub chipotle. Ich szeroki wybór można znaleźć w trakcie tygodni tematycznych w znanych dyskontach – szczegółowa oferta zwykle jest prezentowana na przykład w gazetkach promocyjnych Lidla.

Uczta w amerykańskim stylu to świetny pomysł na spędzenie Międzynarodowego Dnia Przyjaźni. I choć amerykańska kuchnia kojarzy się często z fast foodami i burgerami, na wspólnym stole, do którego zasiądziemy z przyjaciółmi, może znaleźć się znacznie więcej różnorodnych potraw.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci