Kultowe meble rodem z PRL-u - ikony polskiego designu ponownie podbijają serca. Gdzie kupić meble w stylu retro?

Wielu Polaków z sentymentem wspomina czasy PRL-u, które kojarzą się z beztroskim dzieciństwem i życiem wolnym od dzisiejszych problemów. Fakt, że meble w stylu retro przeżywają swój ogromny renesans to wyraz tęsknoty za minionym okresem i nostalgiczna podróż w przeszłość. Zastanawiasz się, czy modę sprzed kilku dekad wprowadzić do swoich czterech kątów? Sprawdź, jak nadać mieszkaniu retro duszę!

Wnętrza w stylu retro, pamiętające PRL - ponadczasowy wybór

Kilka lat temu zrodziła się moda na surowy minimalizm. Z czasem jednak zatęskniliśmy za przytulnymi i klimatycznymi aranżacjami. Zamiast doskonałości - indywidualny charakter; zamiast powtarzalności - kontrolowany chaos. Styl PRL-u wprost idealnie wpisuje się w potrzeby dzisiejszych Polaków! Powrót mody retro to coś więcej niż efemeryczny trend. Aranżacje nawiązujące do PRL-u bazują na ponadczasowych materiałach i formach, które zawsze będą wyglądały świeżo. Meble i dodatki, przypominające te sprzed kilku dekad doskonale komponują się z bardziej współczesnymi elementami, przez co efekt końcowy jest niesztampowy i odporny na działanie czasu.

Pastele i asymetria – czym jeszcze wyróżniał się styl lat 70-tych?

W aranżacjach lat 70. prym wiodły odcienie pastelowe - delikatne i rozbielone. Jednocześnie na topie były ciepłe i głębokie barwy - czerwienie, pomarańcze, zielenie i brązy. W kultowych wnętrzach nie brakowało też wzorów! Geometria przeplatała się z motywami botanicznymi i art-deco. Jeżeli interesuje cię metamorfoza mebli PRL, zapewne zauważyłeś, że stoliki, krzesła i komody z tamtego okresu często zaskakują swoją nieoczywistą, asymetryczną formą. Choć niektóre meble w stylu retro posiadają prostą konstrukcję, przeważają te, którym daleko do minimalizmu czy przewidywalności. Wiele z nich posiada więcej niż jedną funkcję - chodziło przecież o to, by zaoszczędzić miejsce w niewielkich, powojennych mieszkaniach. Nawet jeden charakterystyczny dodatek, taki jak stolik patyczak czy kultowy fotel muszelka, mogą wprowadzić do twojej aranżacji nieoczywisty klimat.

Roman Modzelewski i Józef Chierowski jako ikony polskiego designu - topowe fotele z PRL

Do najważniejszych projektantów okresu PRL-u zalicza się Roman Modzelewski, któremu zawdzięczamy fotel RM58 z głębokim siedziskiem osadzonym na cienkich nóżkach. Surowa konstrukcja mebla została przełamana ciepłą fakturą tapicerki. Możesz zdecydować się na krzesło niebieskie i welurowe, które swoim kształtem nawiązuje do projektu Modzelewskiego. Krzesła inspirowane tym kultowym fotelem znajdziesz w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz. Niektóre propozycje naszych rodzimych designerów z lat 60. i 70. zdobyły popularność nie tylko w kraju, ale też za granicą. Właśnie tak było z projektem Józefa Chierowskiego. Mowa oczywiście o fotelu 366 - prostym meblu o lekkiej konstrukcji. Jego jedynymi elementami ozdobnymi były duże śruby na drewnianych podłokietnikach oraz pikowania i guziki widniejące na oparciu i siedzisku. Renowacja fotela w stylu Chierowskiego będzie nie tylko kreatywnym zajęciem, ale też ciekawą lekcją historii polskiego designu!

Meble i meblościanki z PRL - jaki charakter nadawały wnętrzu?

Ciężko w kilku słowach scharakteryzować styl PRL-u, jednak do jego głównych cech można zaliczyć funkcjonalność, prostotę i ergonomię. Niemal w każdym salonie z lat 70. i 80. znajdowała się meblościanka - zestaw połączonych ze sobą mebli o tej samej stylistyce. Unowocześnione wersje meblościanek można spotkać w popularnych sklepach z meblami, takich jak Ikea czy JyskMeble w stylu retro w przeważającej mierze są wykonane z drewna w ciemnej barwie z widocznymi słojami. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w mieszkaniach stylizowanych na PRL jest metamorfoza mebli na wysoki połysk. Ich lakierowana powierzchnia to synonim ponadczasowej elegancji!

Wystrój w stylu vintage - przegląd najpopularniejszych klasyków

Często wystarczy kilka wyrazistych elementów, by wnętrze nabrało charakteru. Drewniany fotel bujany, wyglądający jak z mieszkania twoich dziadków czy dębowa witryna z barkiem i szufladami pozwolą ci stworzyć modną aranżację, nawiązującą do minionych dekad. Jeśli chodzi o  meble na wysoki połysk, PRL to okres, na który przypada ich największa popularność. Aby zaaranżować wnętrze w stylu retro, koniecznie wprowadź do niego chociaż jeden lakierowany mebel. Niska, podłużna komoda jamnik na krótkich nóżkach lub minimalistyczny regał biurowy Varberg może okazać się strzałem w dziesiątkę! Tego typu elementy znajdziesz na targach staroci czy lokalnych portalach ogłoszeniowych. Renowacja komody PRL wymaga wysiłku, jednak efekt jest warty poświęcenia!

Kuchnia w stylu retro - krzesła i stoliki z tamtej epoki

W twoim mieszkaniu znajduje się niewielkich rozmiarów kuchnia lub jadalnia? Styl retro doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu o małym metrażu! Meble PRL-u powstały przecież z myślą o ciasnych mieszkaniach w bloku. W jadalni wspaniale będzie wyglądać drewniany stolik na wysokich nóżkach z blatem o opływowym kształcie. Alternatywą jest podłużna, rozkładana ława - oczywiście wykończona na wysoki połysk! A jakie krzesła wybrać do kuchni bądź jadalni w klimacie vintage? W tego typu pomieszczeniach zastosowanie znajdzie kultowe krzesło Hałasa z wąskim oparciem i siedziskiem wykończonym ozdobnymi lamówkami. Wokół stołu możesz też ustawić uniwersalne krzesła patyczaki z charakterystycznymi szczebelkami. Ciekawe pomysły na to, jak zaaranżować kuchnię i w co ją wyposażyć, znajdziesz na blogu Gazetkowo.pl.

Salon w aranżacji z lat 70-tych - komody, kredensy i regały

Salon w klimacie lat 70-tych powinien być funkcjonalny i "z duszą". Jakie meble w stylu retro można było znaleźć w salonach z tego okresu? Prym wiodły drewniane komody, kredensy i regały o prostej konstrukcji. Charakterystyczne nóżki nadawały meblom lekkości i nieoczywistego twistu. W poszukiwaniu elementów z minionych dekad przejrzyj piwnicę swoich rodziców bądź dziadków. Być może znajdują się tam prawdziwe perełki, takie jak komoda jamnik. Często nawet niewielka renowacja komody drewnianej wystarczy, by cieszyć się modnym meblem do salonu! Wszelkie akcesoria niezbędne do odnowienia starego mebla kupisz w sklepach budowlano-remontowych, na przykład w CastoramieOdrestaurowaną komodę możesz wykorzystać jako stolik pod TV czy miejsce do wyeksponowania ulubionych bibelotów.

Kolory i materiały - jak wyglądała sypialnia w stylu retro?

Nie tylko meble w stylu retro pozwolą ci stworzyć wnętrze w klimacie lat 70. Dużą rolę w aranżacji odgrywają także materiały wykończeniowe na ścianach i podłogach. W sypialni vintage możesz zastosować wzorzystą tapetę. Motyw drobnych kwiatów, roślinne ornamenty czy proste wzory geometryczne są charakterystyczne dla okresu PRL-u. Tekstylia z miękkiego weluru, połyskującego atłasu, szenili lub sztruksu nadadzą sypialni przytulnego klimatu. Jeżeli chodzi o podłogę w retro sypialni, zazwyczaj zdobił ją drewniany parkiet typu jodełka - koniecznie w jasnym odcieniu. Drewnianą posadzkę dodatkowo zabezpieczały puszyste dywany w pastelowych kolorach. Spokojne, rozbielone barwy sprzyjają atmosferze relaksu - tak ważnej w sypialni!

Odnawianie starych mebli - co zrobić, aby nie straciły na wartości?

Zastanawiasz się, jak odnowić kultowe krzesło czy inny mebel z czasów PRL-u? Popularność mebli vintage sprawiła, że w sieci aż roi się od instrukcji pokazujących, jak samodzielnie odrestaurować retro perełkę. Renowacja mebli drewnianych krok po kroku to czasochłonne, ale niezwykle satysfakcjonujące zajęcie. Zanim przystąpisz do pracy, poszukaj inspiracji. Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Następnie zaopatrz się w niezbędne narzędzia i akcesoria, takie jak klej do drewna, masa szpachlowa, preparat barwiący czy impregnat. Bez problemu kupisz je w hipermarkecie z branży budowlanej. Pamiętaj, że metamorfoza mebli PRL ma przywrócić im dawną świetność lub delikatnie odświeżyć ich design. Drobne zarysowania czy inne niedoskonałości dodają im charakteru i świadczą o ich wieloletniej historii!

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci