10 praktycznych akcesoriów do kuchni, które kupisz za grosze

Kuchnia to serce każdego domu. To tutaj tworzy się posiłki, przy których po całym dniu nauki i pracy gromadzą się wszyscy domownicy. Jedzenie stwarza okazję do rozmów, żartów i spędzenia czasu razem. Wspólnie warto także gotować. Jak zaaranżować kuchnię i jakie gadżety przydają się do przygotowywania posiłków samodzielnie i całą rodziną?

null/

Przybory i akcesoria kuchenne – to się przyda w każdej kuchni

Na początek zastanówmy się nad listą przyborów i akcesoriów kuchennych, z których warto korzystać. Rzadko umieszcza się je na liście typu must have w nowej kuchni, a to nie tylko nietuzinkowy detal, lecz także pomysł na prezent, np. na parapetówkę. Niesamowite gadżety kuchenne to m.in.:

• 1) szpikulce do burgerów, które podbiją serca fanów roślinnych i mięsnych kanapek na wielki głód;

• 2) mała tarka do twardego sera, w sam raz dla miłośnika włoskiej kuchni i sałatek posypanych np. startym żółtym serem długo dojrzewającym;

• 3) shaker do naleśników dla prawdziwych łasuchów i idealny do domu, w którym mali smakosze nie wyobrażają sobie sobotniego obiadu bez słodkich placków posypanych cukrem;

• 4) seperator do jajek, który w mgnieniu oka oddziela białko od żółtka, niezastąpiony w domu miłośników pieczenia ciast, ciastek i babeczek;

• 5) spryskiwacz do oleju, umożliwiający pokrywanie mięsa, wytrawnego ciasta francuskiego czy sałatek niewielką ilością oleju, rozpylanym jak mgiełka za pomocą atomizera.

null/

Metamorfoza kuchni bez wydawania fortuny – produkty z gazetek promocyjnych

Kuchnia z ciepłą atmosferą tworzy ducha całego domu. Jeżeli chcesz dokonać niewielkich zmian w aranżacji, zdecyduj się na kilka sprawdzonych sposobów. Przejrzyj gazetki promocyjne sklepów remontowo-budowlanych, takich jak Obi, Castorama czy Leroy Merlin. Znajdziesz w nich lampki do kuchni w niższej cenie albo obniżkę na płytki ścienne pomiędzy szafki stojące i wiszące. Znacznie łatwiej jest jednak dokonać niewielkich zmian z pomocą gadżetów. Kuchnia skandynawska lub industrialna zyska dzięki zmianie starych sprzętów na takie w stylu retro. Nowa mikrofalówka, czajnik elektryczny i radio do kuchni z jednej linii zmienią wiele. Pomysłów na przemianę kuchni poszukaj również w hurtowniach akcesoriów kuchennych i sklepach. Co powiesz na ozdobny talerz (np. na owoce) oznaczony jako HIT CENOWY w gazetce Makro lub półkę z IKEA, na której wyeksponujesz talerze znalezione na pchlim targu?

Wyposażenie nowej kuchni – lista niezbędnych sprzętów

Nowa kuchnia nie zawsze znaczy to samo. Po pierwszej kuchni pary, która dopiero wije wspólne gniazdo, najczęściej hula wiatr. Kupić należy wszystko – od garnków, przez sztućce po naczynia do zapiekania. Przeprowadzka do większego mieszkania także zachęca do odświeżenia nowej kuchni. Świetnym pomysłem na metamorfozę jest zmiana codziennej zastawy. Modny wzór na talerzach albo szklanki i kieliszki w ciekawym odcieniu odświeżą wystrój, nawet jeżeli z poprzedniego lokum zabraliście ze sobą meble kuchenne.

Co powinno zatem znaleźć się w wyprawce do kuchni? Podstawę stanowią talerze obiadowe i głębokie do zupy. Przydadzą się małe talerzyki śniadaniowe, które podczas wizyty gości odegrają rolę talerzyków deserowych. Pamiętaj również o szklankach, kubkach i kieliszkach, komplecie sztućców i ostrzejszych nożach (do obierania i krojenia warzyw, do chleba). Liczba naczyń i sztućców zależy od liczby domowników i tego, czy często przyjmujecie gości. Nie bez znaczenia jest także sposób zmywania. Jeżeli korzystacie z większej zmywarki, naczyń i sztućców też musi być więcej. Konieczne są także 2 patelnie (mniejsza i większa), kilka garnków różnej wielkości i czajnik.

Ile kosztuje nowoczesne wyposażenie kuchni w praktyce?

Modne i nowoczesne nie musi znaczyć drogie. Wszystko do kuchni tanie znajdziesz w gazetkach promocyjnych marketów, dyskontów oraz sklepów remontowo-budowlanych. Wystarczą cierpliwość i bystre oko nastawione na szukanie okazji cenowych, aby znaleźć przybory kuchenne w atrakcyjnej cenie. Sprytne gadżety do kuchni z Allegro to też dobry pomysł. Ostateczne cena wyposażenia kuchni zależy od liczby nowych przedmiotów i okazji, które udało Ci się upolować. Niektóre promocje z gazetek wskazują na upust o około ¼ ceny, dlatego warto śledzić atrakcje cenowe różnych sieci handlowych.

Planowanie umieszczenia szafek na garnki

null/

Garnki i patelnie najlepiej umieścić w pobliżu kuchenki. Jeżeli zabudowa w Twojej kuchni ma kształt litery L lub U, warto przechowywać garnki w szafce umieszczonej w rogu najbliżej kuchenki. Wybór szafki typu cargo bądź obrotowej na garnki i patelnie pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń. Najlepiej kłaść garnki i patelnie jedne na drugich. Aby nie zniszczyć delikatnej powłoki, patelnie należy oddzielać od siebie specjalnymi przekładkami. Miejsce w szafce zaoszczędzą uniwersalne przykrywki z silikonową otoczką, z których każda pasuje do garnków o 2 lub 3 średnicach, np. 24, 26 i 28 cm.

Lista niezbędnego wyposażenia kuchennych czterech ścian

Kawoszom przyda się mały ekspres do porannej kawy oraz gadżety do popularnych rodzajów kawy, jak spieniacz do mleka i szklanka z podwójną ścianką. Fani chłodnych napojów będą zachwyceni zestawem do podawania lemoniady i foremkami do kostek lodu. Wśród innych praktycznych gadżetów kuchennych poza podstawową wyprawką warto wymienić: foremki do domowych lodów, wielorazowe woreczki do mrożenia jedzenia, ocieplacz na porcelanowy dzbanek z herbatą.

Czego nie może zabraknąć do przygotowywania w łatwy sposób posiłków?

Sprawne przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków w domu jest w dzisiejszym zabieganym świecie jedną z najważniejszych umiejętności. Na szczęście elementy wyposażenia kuchni to przede wszystkim praktyczne gadżety, które usprawniają gotowanie. Które z nich warto mieć w kuchni? Wszystko zależy od tego, jakie potrawy w Twoim domu jada się najczęściej. Jeżeli na śniadanie czy kolację nierzadko serwujesz jajka, na pewno sprawdzi się krajalnica do jajek gotowanych i foremka do jaj sadzonych. A może uwielbiacie warzywa surowe i gotowane? Szatkownica do warzyw pomoże szybko i bezpiecznie dla palców zetrzeć jarzyny na talarki czy wiórki. Składana deska do krojenia, które ruchome boki zapobiegają rozsypaniu warzyw wrzucanych do garnka albo miski, to kolejny sprytny gadżet do kuchni. Z kolei przecierak do gotowanych warzyw i owoców usprawni przygotowywanie takich zapraw na zimę, jak domowy ketchup czy konfitury z malin.

Akcesoria kuchenne do mieszania i pojemniki na zioła w kuchni

null/

Jeżeli naczynia myjesz w zmywarce, wybieraj łyżki i nabierki, które wyczyścisz razem z nimi. To oszczędność i czasu, i wody. W każdej kuchni powinna znaleźć się przynajmniej jedna łopatka do mieszania jajecznicy, dłuższa łopatka do przekładania naleśników, łyżka do mieszania sosów, łyżka cedzakowa do wyciągania klusek i pierogów, a także chochla do zupy.

Zioła i przyprawy dodają potrawom smaku i aromatu. Warto mieć je zawsze pod ręką, tak jak akcesoria do mieszania. Świeże zioła najlepiej hodować na parapecie w kuchni, np. w małej szklarni na zioła IKEA. Przyprawy ze wszystkich stron świata powinny znaleźć swoje miejsce w przyprawniku. Upewnij się, że pojemniki są szczelne, aby zabezpieczyć zawartość przed wilgocią typową dla kuchni.

Wyposażenie kuchni w akcesoria kuchenne do przechowywania

Zabezpieczenie przed wilgocią i zanieczyszczeniami to najważniejsze zadania akcesoriów do przechowywania. Jeżeli wybierzesz cieszące oko i spójne pojemniki, z łatwością staną się one ważnym elementem dekorującym kuchnię. Co trzeba umieścić w pojemnikach? Kawa, mąka, sól i cukier to dla wielu artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, które warto przechowywać w ozdobnych słojach, np. z porcelany. Mole spożywcze wabi ryż, dlatego dobrze przechowywać go w szczelnym pojemniku w zamkniętej szafce. Jako ozdobę możesz potraktować pojemnik na pieczywo ‒ klasyczny drewniany chlebak albo wiklinowy kosz sprawdzą się doskonale na bagietkę i bułki.

Jak zadbać o czystość w kuchni i gdzie umieścić ręczniki

null/

W kuchni zawsze warto mieć pod ręką papierowe ręczniki. Kiedy rozleje Ci się mleko albo z deski do krojenia ścieknie sok z pomidorów, ręcznik wchłonie całe zabrudzenie. Najlepszy podajnik do papierowego ręcznika to taki, który ułatwia jego sprawne oderwanie. Rolka ręczników papierowych powinna być blisko blatu roboczego, na którym zazwyczaj przygotowujesz posiłki.

Bawełniany ręcznik do naczyń należy z kolei umieścić w pobliżu zlewu. Musisz umyć chochlę do zupy, której musisz zaraz znowu użyć? Sięgnij po ręcznik blisko zlewu. W kuchni dobrze mieć także odrębny bawełniany ręcznik do rąk.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci