Jakie są zasady gry w kręgle?

07.05.2019

|

Czas wolny

Jakie są zasady gry w kręgle?

Gra w kręgle to świetny pomysł na imprezę integracyjną czy wieczór w gronie najlepszych przyjaciół lub rodziny. Dziś kręgielnię znajdziemy niemal w każdym mieście, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił. Wbrew pozorom, to sport, który wymaga od nas pewnej kondycji fizycznej. Po wieczorze na kręgielni, wiele osób skarży się na… zakwasy! To dlatego, że podczas rzutu kulą, uaktywniamy pewne partie mięśniowe, których nie forsujemy na co dzień. Na czym polega gra w kręgle? Którą kręgielnię wybrać i jak przygotować się na emocjonujący wieczór pełen rywalizacji? Oto kilka porad.

Gra polega na strąceniu, za pomocą specjalnej kuli, wszystkich kręgli, które ustawione są na końcu specjalnego toru. Rozgrywka podzielona jest na 10 rund – w każdej z nich, zawodnik może wykonać dwa rzuty. Każdy przewrócony pionek, oznacza kolejny punkt dla zawodnika. Wyniki można śledzić na specjalnych monitorach.

Słownik kręglarza

Warto też znać podstawowe zwroty dotyczące gry. Strike, oznaczony w tabeli wyników jako „X”, oznacza, że gracz strącił wszystkie kręgle w pierwszym rzucie. Do 10 punktów dodajemy wtedy punkty z kolejnych dwóch rzutów.

Spare – oznacza, że gracz strącił wszystkie 10 kręgli w dwóch rzutach. Do wyniku gracza, dodajemy punkty zdobyte w kolejnym rzucie.

Szczególną sytuacją jest tzw. split. Oznacza to, że po pierwszym rzucie, niestrącone kręgle znajdują się tak daleko od siebie, że ich zbicie, jest praktycznie niemożliwe.

Jak wybrać kręgielnię?

Przed wyborem kręgielni, warto zrobić krótkie rozeznanie w ofercie okolicznych klubów. Zwróć uwagę na ceny, a także na wyposażenie kręgielni. Sprawny sprzęt i komfortowe warunki to podstawa udanego wieczoru. Ważne jest też zaplecze restauracyjne. Zabawa trwa zazwyczaj kilka godzin, podczas których zawodników często dopada głód. Dlatego, warto zawczasu przyjrzeć się ofercie gastronomicznej. Nie bez znaczenia jest też klimatyzacja i odpowiednia wentylacja pomieszczenia - szczególnie w czasie upalnych dni.

Zwróć też uwagę czy na sali dostępni są instruktorzy. Pracownicy kręgielni chętnie pomogą początkującym, pokażą prawidłową technikę i zdradzą tajniki profesjonalistów. Pomogą też dobrać rozmiar kuli. Przed pierwszą wizytą na kręgielni, warto pamiętać o właściwym ubiorze – najlepsze będą luźne ubrania, które nie krępują ruchów. Na każdej kręgielni znajduje się wypożyczalnia specjalnego obuwia. Bez obaw – po każdym użytkowniku, buty są dezynfekowane.