Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

08.11.2019

|

Czas wolny

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Biżuteria to elegancki element ozdabiający ciało i strój. Najczęściej wybieranymi metalami do jej użycia są srebro i złoto. Jeśli zależy Ci na jej wytrzymałości i olśniewającym połysku to postaw na kolczyki, pierścionki i łańcuszki wykonane właśnie z tych metali. Zdecydowanie tańszą opcją jest srebro, jednak jego najgorszą wadę stanowi szybkie ciemnienie. Okazuje się jednak, że wyczyszczenie srebrnej biżuterii domowymi sposobami wcale nie jest takie trudne.

Czyszczenie srebra za pomocą sody

Soda to produkt, który znajduje się w większości domów. Okazuje się ona niezwykle skuteczna do czyszczenia srebrnych sztućców. Aby odzyskać ich dawny blask wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą w takiej proporcji, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Pozostałą pastę umieść na zastawie, po czym delikatnie pocieraj ją miękką ściereczką. Zanieczyszczenia powinny ustąpić już po kilku sekundach. Proces czyszczenia srebrnych naczyń czy innych przedmiotów sodą jest niezwykle skuteczny, ale czasochłonny, dlatego poznaj kolejne sposoby na uzyskanie dawnego połysku biżuterii.

Użycie folii aluminiowej do wyczyszczenia srebra

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić srebrną biżuterię to doskonale trafiłeś. Do tego zabiegu potrzebna Ci będzie folia aluminiowa. Umieść ją na dnie szklanego lub plastikowego pojemnika, po czym połóż na nią zanieczyszczoną biżuterię. Upewnij się, że przedmioty dotykają folii, po czym wymieszaj pół litra wrzącej wody z pół szklanki sody oczyszczającej, a uzyskanym roztworem zalej srebro znajdujące się w pojemniku. Zaczekaj kilka minut, po czym wyjmij biżuterię i ciesz się jej niepowtarzalnym wyglądem.

Pasta do zębów lub cytryna i sól

Domowe sposoby na wyczyszczenie srebrnej biżuterii są nieocenione. Jeśli nie posiadasz sody oczyszczającej ani folii aluminiowej to możesz skorzystać z innych pomysłów, dzięki którym również pozbędziesz się zanieczyszczeń. Jednym z nich jest zastosowanie pasty do zębów, którą należy nanieść na gąbkę do naczyń, a następnie możesz wyczyścić tym srebrne elementy. Ta metoda sprawdza się jednak wyłącznie przy niewielkich zabrudzeniach.

Kolejnym sposobem jest użycie cytryny i soli, z których powinna powstać gęsta zawiesina. Umieść ją na miękkiej szmatce, po czym za pomocą materiału nałóż roztwór na srebro. Takie rozwiązanie również jest skuteczne wyłącznie przy niewielkich zabrudzeniach. Ponadto wymaga poświęcenia sporo czasu.

Napoje do czyszczenia biżuterii

Czy wiesz, że srebro możesz wyczyścić za pomocą napojów? Coca-cola ma wiele cennych właściwości, dzięki którym odświeżysz swoją ulubioną biżuterię. Należy wlać ją do miseczki i zanurzyć w niej srebrne przedmioty na ok. 10 minut. Nie jest to bardzo skuteczna metoda, dlatego pozwoli jedynie na usunięcie niewielkich zanieczyszczeń. Nieco lepiej działa piwo, ale ono również nie daje niesamowitych efektów. Rozwiązanie z jego użyciem jest bardzo podobne do coca-coli. Należy zanurzyć srebrną biżuterię w napoju przez ok. 10 minut, a następnie przetrzeć elementy czystą szmatką.

)