Dzień Kobiet – to już dzisiaj!

2019-03-08

|

Czas wolny

Dzień Kobiet – to już dzisiaj!

W tym roku, już po raz 110. w wielu krajach świata obchodzony jest Dzień Kobiet. Chociaż mało kto o tym pamięta, to święto płci pięknej zostało ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki w konsekwencji strajków w Nowym Jorku. Wydarzenie to miało miejsce ostatniego dnia lutego, w roku 1909, a od tamtego czasu tradycja celebrowania Dnia Kobiet uległa pewnym przeobrażeniom.

Z czasem zmienił się dzień, w którym w szczególny sposób doceniamy nasze wybranki, przyjaciółki, mamy czy babcie. Od wielu lat to właśnie 8 marca składamy im życzenia i obsypujemy prezentami. Przez wiele lat w krajach bloku sowieckiego był to nawet dzień wolny od pracy, co miało upamiętniać zasługi sowieckich kobiet w budowaniu… komunizmu. Stąd tak często można dzisiaj usłyszeć, że jest to „komunistyczne święto”.

Dzień kobiet dzisiaj

Historia historią, ale dzisiaj Dzień Kobiet jest przede wszystkim wydarzeniem o charakterze komercyjnym. Zarezerwowanie stolika w restauracji na 8 marca (szczególnie, gdy tak jak w tym roku przypada on na piątek) graniczy niemal z cudem. Nikogo nie powinny dziwić także kolejki przed cukierniami czy kwiaciarniami.

Z okazji dzisiejszego święta swoją ofertę przygotowały też popularne sieci handlowe, a Biedronka w spotach telewizyjnych dziękuje kobietom za ich wkład w nasze życie. Trudno więc dzisiaj pokusić się o stwierdzenie, że jest to święto mające jakikolwiek (poza historycznym) związek z komunizmem. Jest to w coraz większym stopniu święto komercji i konsumpcjonizmu. Co nie zmienia faktu, że to po prostu miły dzień dla wielu kobiet.

W których krajach obchodzi się Dzień Kobiet?

Wbrew pozorom Dzień Kobiet nie jest wydarzeniem o charakterze globalnym. Oficjalnie jest to święto w kilkudziesięciu krajach na kilku kontynentach. Tego dnia na kwiaty i inne prezenty szczególnie liczyć można w następujących krajach:

- Europa: Albania, Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rosja, Serbia, Ukraina, Włochy

- Afryka: Algieria, Burkina Faso, Kamerun, Zambia

- Azja: Azerbejdżan, Chiny, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Tadżykistan, Uzbekistan, Wietnam

- Ameryka Południowa: Brazylia

- Ameryka Północna: Kuba

Oczywiście powyższa lista nie jest kompletna, ale w wymienionych krajach Dzień Kobiet ma charakter oficjalnego święta. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby kwiaty wręczać kobietom w dowolnym zakątku globu i to niezależnie od daty.

Prezenty na Dzień Kobiet

Chociaż o tym, że święto wszystkich kobiet przypadnie 8 marca wiedzieliśmy od dawna, to bardzo często zakupy prezentów zostawiamy na ostatnią chwilę. Dlatego poniżej prezentujemy kilka propozycji, które przygotowały popularne sieci dyskontów i marketów. Dzięki nim nie tylko obdarujemy ważne dla nas kobiety przyjemnym podarkiem, ale także nie opróżnimy swojego portfela.

W Biedronce możemy kupić między innymi praliny i bombonierki. Przy zakupie dwóch opakowań czekoladek Ferrero Rocher oszczędzimy 8 zł – jedno pudełko będzie w takim przypadku kosztowało 14,99 zł. Za jedno opakowanie Raffaello zapłacimy 8,49 zł, ale także pod warunkiem, że jednorazowo kupimy przynajmniej dwie sztuki. Oprócz tego na półkach znajdziemy także Merci, Ptasie Mleczko, ale również duży wybór kwiatów.

W Lidlu za bukiet tulipanów zapłacimy 5,99 zł, czyli 33% mniej niż w okresie poza promocją. Na zwolenników ciętych kwiatów czekają także goździki (10 sztuk za 8,99 zł), róże (9 sztuk za 14,99 zł) oraz frezje, gerbery czy żonkile. W ramach organizowanego przez sieć tygodnia polskich kosmetyków ponad 100 różnych artykułów kupimy nawet za połowę ceny. To doskonały pomysł na dodatek do świeżego i pachnącego bukietu.