Płyn do dezynfekcji rąk. Jak zrobić go w domu?

Nasze dłonie są narażone na częsty kontakt z powierzchniami, na których mogą znajdować się niebezpieczne drobnoustroje. Dlatego jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed wirusami czy bakteriami jest dokładne i regularne mycie rąk. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować domowy płyn do dezynfekcji, który będziemy mogli mieć zawsze przy sobie.

Jak dokładnie myć ręce?

Chociaż na pozór w myciu rąk nie ma nic trudnego, to wiele osób robi to niewystarczająco dokładnie. Mycie rąk powinniśmy rozpocząć od zwilżenia ich ciepłą wodą, a następnie nałożenia mydła. Środek czyszczący należy dokładnie rozprowadzić po całych dłoniach, nie zapominając o przestrzeniach między palcami. Cała czynność powinna trwać przynajmniej 25-30 sekund.

Umyte i ponownie wypłukane wodą ręce powinniśmy dokładnie wytrzeć, najlepiej wykorzystując do tego jednorazowy ręcznik papierowy. Jeżeli dłonie myjemy w miejscu publicznym, to należy pamiętać, że wychodząc z toalety nie powinniśmy bezpośrednio dotykać klamki. Szacuje się, że w ten sposób na nasze ręce może dostać się nawet 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. Dlatego klamkę najlepiej łapać w dłoń owiniętą chociażby w jednorazowy ręcznik.

Co zrobić, gdy nie można umyć rąk?

Mycie rąk w warunkach domowych nie sprawia żadnego problemu, ale może stanowić trudność, gdy znajdujemy się poza naszymi czterema kątami. Dłonie powinniśmy umyć po przywitaniu się z inną osobą, wyjściu z autobusu czy tramwaju, a także po wizycie w sklepie. Ręce warto oczyścić także przed kontaktem z twarzą oraz zawsze, gdy czujemy, że są one brudne.

W sytuacjach gdy nie możemy skorzystać z wody i mydła, o higienę naszych dłoni z powodzeniem możemy zadbać dzięki środkom do dezynfekcji, które kupimy chociażby w drogeriach czy aptekach. Jeżeli jednak w Twoim sklepie produkty te są aktualnie niedostępne, to skuteczny preparat można przygotować także w warunkach domowych.

Płyn do dezynfekcji rąk – zrób go w domu

Przygotowanie jednego litra płynu do dezynfekcji rąk wymaga 4 składników, z których jeden z pewnością masz w domu. W sklepie kupić musimy natomiast spirytus z 96 proc. zawartością alkoholu, wodę utlenioną o 3 proc. stężeniu oraz glicerynę z 98 proc. zawartością glicerolu. Uzupełnieniem całości będzie zimna, przegotowana wcześniej woda.

Zanim przystąpisz do domowej produkcji, należy zaopatrzyć się w przynajmniej litrowy, zakręcany pojemnik. Wlej do niego 835 mililitrów spirytusu, 45 mililitrów wody utlenionej, 15 mililitrów gliceryny oraz 105 mililitrów wody. Całość odstaw na przynajmniej 72 godziny, a następnie przelej do mniejszych pojemników i korzystaj, tak jak z gotowego środka kupionego w sklepie.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci