Kiedy stosować płukanie gardła?

Infekcje gardła i górnych dróg oddechowych to najczęstsze choroby, z którymi musimy zmierzyć się w okresie jesiennym i zimowym, ale często zmagamy się z nimi także wiosną czy latem. Pierwszymi objawami są zazwyczaj chrypka i drapanie w gardle. Infekcja może mieć zarówno podłoże bakteryjne, jak i wirusowe. Gdy czujemy, że choroba zaczyna się rozwijać, czas na szybkie działanie! Nie chodzi o to, by od razu iść do apteki lub lekarza. Z pierwszymi objawami możemy poradzić sobie sami. Co ważne, wszystkie niezbędne składniki znajdziemy we własnej kuchni. Jeśli zadziałamy wystarczająco szybko, uda nam się nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Naturalne sposoby na zwalczenie pierwszych objawów anginy czy zapalenia gardła znane są od lat. Korzystały z nich już nasze praprababcie i doskonale wiedziały co robią. Jedną z najpopularniejszych metod jest płukanie gardła. Najczęściej płuczemy gardło sodą oczyszczoną, mocno osoloną wodą lub mieszankami ziołowymi. W zależności od wybranej metody, płukanie wykazuje właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, grzybobójcze, wirusobójcze i przeciwbólowe.

Jak przygotować płukankę?

By przygotować roztwór wody z sodą oczyszczoną, należy do szklanki wody dodać jedną łyżeczkę sody kuchennej. Taki roztwór wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Łagodzi też ból gardła. Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają płukanie gardła trzy razy dziennie.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest płukanie gardła osoloną wodą. Roztwór ma działanie bakteriobójcze, dlatego warto sięgnąć po niego na samym początku infekcji. Zapobiega też obrzękom i pomaga odkazić migdałki. By przygotować roztwór należy do 1/3 szklanki ciepłej wody dodać płaską łyżeczkę soli. Większa jej ilość może podrażnić gardło i spowodować pieczenie lub kaszel.

Równie skuteczne i polecane przez ekspertów od medycyny naturalnej są mieszanki ziołowe, np. szałwia. Napar z tej rośliny ma właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. By płukanie przyniosło oczekiwane efekty, należy płukać gardło co najmniej trzy razy dziennie. W walce z infekcjami gardła równie dobrze sprawdzają się: tymianek, czystek, prawoślaz i rumianek. W sklepach zielarskich dostępne są również gotowe mieszanki ziół, które przeznaczone są do płukania gardła.

Leczenie w domu nie zastąpi lekarza

Opisane metody najlepiej sprawdzają się na początku infekcji, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Jeśli płukanie nie przynosi poprawy lub nasz stan się pogarsza, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci