Jak sobie radzić z upałami?

2019-06-11

|

Zdrowie

Jak sobie radzić z upałami?

Od kilku dni w całej Polsce notowane są tropikalne wręcz temperatury. W wielu miejscach termometry wskazują przeszło 30 stopni, a to powoduje, że coraz częściej szukamy sposobu na ochłodzenie. Doradzamy co robić, a czego unikać podczas wysokich temperatur – tak, aby poprawić sobie samopoczucie, ale bez szkody dla zdrowia.

Jeszcze kilka tygodni temu wiele osób narzekało na zbyt niskie temperatury, chłód i deszcz. Teraz coraz częściej słychać głosy, że jest zbyt ciepło, chociaż wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych przyzwyczajeń. Niezależnie od tego czy siedzimy w biurze, spędzamy urlop nad morzem czy wypoczywamy w górach, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach wiążących się z wysokimi wskazaniami termometrów.

Nawodnienie to podstawa

Podczas słonecznych dni kluczowe staje się odpowiednie nawodnienie organizmu. O ile standardowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka na płyny to około 1,5 – 2 litry wody dziennie, to z uwagi na wysokie temperatury, ta wartość może zwiększyć się nawet do 5 litrów! Nie można tego lekceważyć, bo woda jest kluczowa dla wielu procesów zachodzących w naszych organizmach.

Zdecydowanie najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną lub herbatę. W trakcie upałów zdecydowanie gorzej sprawdza się kawa czy słodkie gazowane napoje. Warto także pamiętać, że spożywanie alkoholu odwadnia – to oznacza, że wypicie dużego piwa oznacza zdecydowanie słabszy efekt niż dwie szklanki niegazowanej wody.

Unikaj nadmiernego wysiłku

Chociaż nie zawsze będzie to możliwe, pamiętaj aby podczas ciepłych dni nie forsować się nadmiernym wysiłkiem. Dotyczy to chociażby popularnego joggingu czy rowerowych przejażdżek, które w pełnym słońcu są niezwykle obciążające dla naszego organizmu. Dlatego w tych dniach trening warto skrócić lub przenieść go na późne godziny wieczorne (lub wczesne poranne).

Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie rezygnacji z ćwiczeń lub ich istotnego skrócenia, to warto dokonać pewnych zmian w sposobie ich przeprowadzenia. Zamiast aktywności na świeżym powietrzu można wybrać się na basen lub na siłownię, gdzie zazwyczaj temperatury utrzymywane są na optymalnym poziomie.

Nie przesadzaj z klimatyzacją

Bardzo kuszące jest ustawianie klimatyzacji w biurze czy w samochodzie na najniższe możliwe temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że sprzyja to przeziębieniom czy nawet poważniejszym konsekwencjom dla naszych stawów. Dlatego warto utrzymywać temperaturę na poziomie o kilka stopni niższym od tej na zewnątrz, gdyż po wyjściu na zewnątrz nasz organizm doznaje szoku termicznego.

Warto także korzystać w klimatyzacji z trybu automatycznego, który utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Częste regulowanie temperatury powoduje, że klimatyzator stara się ją osiągnąć w krótkim czasie, a to powoduje włączenie niezdrowych dla nas silnych nawiewów zimnego powietrza.