Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

07.08.2019

|

Zdrowie

Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

Lato jest najcieplejszą porą roku. Trwają wtedy wakacje, podczas których wiele osób wybiera się na różnego rodzaju odpoczynek. Nieodłącznym towarzyszem urlopu zazwyczaj jest słońce. Ma ono wiele właściwości korzystnych, ale mimo to może być także szkodliwe. Dlatego należy być bardzo ostrożnym podczas opalania i zabezpieczać dokładnie skórę przed działaniem promieni słonecznych.

Przebywanie na słońcu pobudza, dodaje energii i optymizmu. Ponadto wzbogaca nasz organizm w wiele witamin, które są nam potrzebne. Mimo tych licznych korzyści zbyt długie przebywanie na słońcu może okazać się bardzo szkodliwe. Długotrwałe opalanie się wysusza skórę i przyspiesza procesy jej starzenia. Ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, przed czym szczególnie należy się chronić. Z tych powodu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas wakacyjnego wypoczynku.

Odpowiednie kosmetyki zabezpieczające skórę przed słońcem

Podstawą podczas wychodzenia z domu w upalne dni jest stosowanie kosmetyków zawierających filtry UV. Należy posmarować nimi całe ciało nawet wtedy, kiedy nie zamierzamy się opalać. Wystarczy spacer na słońcu, aby jego promienie zaczęły wpływać do naszego organizmu. Dlatego wychodząc na dwór należy wybierać kosmetyki do ciała posiadające filtr minimum SPF 30. Na twarz warto nałożyć wyższy faktor – najlepiej SPF 50, który dokładniej zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem słońca.

Kupując kosmetyki przed nadchodzącym latem wybieraj te, które posiadają w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne. Nie będziesz musiał wtedy używać dodatkowych filtrów, ponieważ zapewnią Ci je podstawowe kosmetyki, którymi smarujesz ciało każdego poranka. Wiele kosmetyków do makijażu również posiada filtry przeciwsłoneczne. W drogeriach można kupić nie tylko kremy, ale także fluidy z odpowiednim zabezpieczeniem przed słońcem.

Spraw, aby kąpiele w słońcu były bezpieczne

Wybierając się nad wodę również nie możesz zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu swojego ciała. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów przeciwsłonecznych wodoodpornych, które idealnie sprawdzą się podczas kąpieli. Pamiętaj, że woda nie blokuje promieni słonecznych i będąc zanurzonym – też jesteś narażony na ich działanie. Po kąpieli wytrzyj ciało ręcznikiem, ponieważ schnięcie na słońcu grozi poparzeniem. Kiedy Twoja skóra będzie sucha – ponownie nałóż na nią filtr przeciwsłoneczny, gdyż jego jednorazowe użycie nie wystarcza na cały dzień.

Unikaj słońca jeśli to możliwe

Podczas najbardziej upalnych dni nie powinniśmy wychodzić na dwór, jeśli nie jest to konieczne. Szczególnie dobrą porą na pozostanie w domu są godziny między 11 a 15, kiedy słońce grzeje najmocniej i może najbardziej zaszkodzić naszej skórze. Jeżeli jesteś sportowcem – wybieraj poranki lub wieczory do uprawiania sportu. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swojego ciała również podczas jazdy samochodem. Promienie słoneczne są w stanie przedostać się przez szyby, a nawet przez ubrania. Idealnym artykułem podczas upalnych dni są również okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy oraz wrażliwą skórę znajdującą się w ich obszarze.